Det nye Microsoft: Program-cyklus skal op i fart

Microsoft sætter farten op og skal ind i en konstant cyklus af planlægning og afvikling af nye produkter, lyder det fra den nye topchef, Satya Nadella.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts nye topchef, Satya Nadella, vil gøre Microsoft til en langt mere fleksibel og bevægelig virksomhed, som kan tilrette sin kurs hurtigere og mere effektivt, end det har været tilfældet i de seneste år.

Sådan lyder det fra topchefen i forbindelse med præsentationen af Microsofts første kvartals-regnskab med Satya Nadella i spidsen for selskabet.

Satya Nadella vil ikke pege på konkrete forandringer, som er i støbeskeen, men siger, at han vil sikre, at Microsoft kommer ind i en konstant cyklus af planlægning og afvikling af nye produkter.

Samtidig skal Microsoft være i stand til hele tiden at ændre kurs og revidere planerne på baggrund af markedet.

"Vi har sat farten op, efter at vi har stillet de hårde spørgsmål," siger Satya Nadella.

Læs mere om hurtig opdatering her: Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Stort strategi-skifte

Microsoft er godt i gang med et stort strategi-skifte, hvor selskabet lægger den ellers mangeårige hovedsatsning på Windows - 'Windows first' - bag sig til fordel for fokus på en mere bruger-orienteret tilgang, hvor selskabet vil nå kunderne der, hvor de nu engang er.

Det kalder selskabet for 'cloud first, mobile first.'

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid.

Der er i dette store skifte store muligheder for både Windows og Office, mener selskabet.

Det kræver imidlertid en helt ny tilgang til både markedet, priserne og til salget af de licenser, som Microsoft gennem årene har tjent så styrtende på.

Du kan læse mere om Microsofts store cloud-datacenter her: Microsofts tophemmelige datacenter: Her gemmer vi dine data

Fremover handler det nemlig om at nå brugerne på de platforme og de enheder, som de til hver en tid anvender, og herfra få dem sluset over til Microsofts cloud-baserede produkter, der skal koste penge.


Alle skal bruge Microsoft - uanset hvilken platform de anvender

"Målet er at sikre, at vores cloud-services er tilgængelige på alle de platforme, som folk anvender. Vi vil levere cloud til alle personer på alle devices," lyder det fra Satya Nadella.

Microsoft har i de seneste måneder taget en række iniativer til at sætte yderligere skub i cloud-markedet.

De tæller blandt andet lanceringen af Office til iPad, opdateringen til Windows 8.1, en kommende Windows Phone 8.1 samt beslutningen om at levere flere Windows-versioner kvit og frit til pc-leverandørerne.

Omsætningen for kvartalet er faldet en smule i forhold til samme periode i fjor, mens indtjeningen er faldet fra 33 milliarder kroner i samme kvartal i fjor til 30,8 milliarder kroner, hvilket er mindre end forventet.

Bedst er det gået med salget af tablet-computeren Surface, der er vokset med 50 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

"Vi leverer solide finansielle resultater, og vi har taget en række skridt i kursændringen af Microsoft," lyder det fra topchefen om kvartalet.

Salget af Windows til private er faldet med 15 procent, mens salget af Windows Pro til virksomheder er steget med 19 procent.

Microsoft understreger desuden, at den centrale og cloud-baserede Office 365 Home-tjeneste nu har rundet 4,4 millioner abonnenter. Alene i den seneste måned er der kommet en million nye abonnenter til.

Læs også:

Styresystemernes tid er ved at være omme

Microsoft-plan: Du skal have nyt ERP-system hvert år

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Det nye Microsoft: Gratis software i massevis og magten tilbage til brugeren

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S