Milliardhandel: TDC sælger to selskaber fra

TDC tjener over en milliard på at sælge to selskaber til finsk teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Telegiganten TDC sælger sine aktier i sine to finske datterselskaber og drosler dermed ned for sine aktiviteter uden for Danmark.

Køberen af de to selskaber - TDC Oy og TDC Hosting OY - er det finske teleselskab DNA Oy, som betaler godt en milliard kroner kontant - eller 154 millioner euro - for ejerskabet til de to selskaber.

En del af pengene fra salget skal bruges til at nedbringe TDC's gæld. Desuden er omkring en halv milliard kroner øremærket til investeringer i resten af koncernen.

Som en del af milliardhandelen har TDC og DNA indgået en strategisk samarbejdsaftale, som betyder, at TDC fortsat kan levere services til eksisterende og nye pan-nordiske og internationale kunder, som opererer i Finland og de øvrige nordiske lande.

Den finske milliardhandel afhænger dog af godkendelse fra de finske konkurrencemyndigheder, som forventes at være på plads inden sommer.

TDC har tidligere på året trukket aktiviteter ud af de baltiske lande, ligesom en større organisationsændring har ført til personudskiftninger i den danske del af koncernen.

Læs også:

TDC ansætter ny it-chef - her er hun

Tidligere TDC-direktør har fået nyt job i dansk virksomhed

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network