Verdens bedste Android-mobil får plastikcover og meget lav pris

HTC er angiveligt meget tæt på at sende en plastikindpakket M8-mobil på gaden til lavpris, som går direkte i kødet på ærkefjenden Samsungs topmobil.

Artikel top billede

HTC M8 Ace er navnet på en direkte og - måske - frygtindgydende konkurrent til Samsung Galaxy S5, som er meget tæt på at komme på markedet. Det skriver Engadget.

Rygtet om telefonen har tidligere på måneden været fremme på det sædvanligvis velunderrettede site @evleaks, som også viste et foto af telefonen.

Specifikationerne vil angiveligt blive noget nær identiske, men det vil prisen bestemt ikke. Engadget skriver, at et kinesisk site har oplysninger om en telefon med netop disse specifikationer, som skal koste omkring 480 dollar uden binding svarende til cirka 2.600 kroner.

Hvis det holder vand, skal der noget til at hive de godt 5.000 kroner op ad lommen, som en Galaxy S5 uden binding koster.

HTC M8 Ace vil angiveligt blive udstyret med en 5-tommer skærm i fuld HD og en 2,5 GHz quad-core Snapdragon 801-processor. Om telefonen også vil indeholde det specielle kamera med to objektiver på bagsiden, som One M8 har, er uvist.

Læs også vores store test af HTC One, som vores medarbejder kaldte den bedste Android-mobil, han nogensinde havde testet:

Test: HTC One M8 er en suveræn mobil og scorer topkarakter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet