Verdens bedste Android-mobil får plastikcover og meget lav pris

HTC er angiveligt meget tæt på at sende en plastikindpakket M8-mobil på gaden til lavpris, som går direkte i kødet på ærkefjenden Samsungs topmobil.

Artikel top billede

HTC M8 Ace er navnet på en direkte og - måske - frygtindgydende konkurrent til Samsung Galaxy S5, som er meget tæt på at komme på markedet. Det skriver Engadget.

Rygtet om telefonen har tidligere på måneden været fremme på det sædvanligvis velunderrettede site @evleaks, som også viste et foto af telefonen.

Specifikationerne vil angiveligt blive noget nær identiske, men det vil prisen bestemt ikke. Engadget skriver, at et kinesisk site har oplysninger om en telefon med netop disse specifikationer, som skal koste omkring 480 dollar uden binding svarende til cirka 2.600 kroner.

Hvis det holder vand, skal der noget til at hive de godt 5.000 kroner op ad lommen, som en Galaxy S5 uden binding koster.

HTC M8 Ace vil angiveligt blive udstyret med en 5-tommer skærm i fuld HD og en 2,5 GHz quad-core Snapdragon 801-processor. Om telefonen også vil indeholde det specielle kamera med to objektiver på bagsiden, som One M8 har, er uvist.

Læs også vores store test af HTC One, som vores medarbejder kaldte den bedste Android-mobil, han nogensinde havde testet:

Test: HTC One M8 er en suveræn mobil og scorer topkarakter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job