Københavnsk natklub dømt for at udsende spam

Natklub er blevet dømt for at sende uopfordrede mails og sms'er til sine kunder.

Artikel top billede

Østre Landsret har idømt selskabet KMG Night Aps en bøde på 50.000 kroner for at sende 5.000 uopfordrede reklamer på e-mail og sms for natklubben "Sukkerbageren" i København. Det skriver Berlingske.dk.

Reklamerne er sendt til personer, der selv har sagt ja til at modtage reklamer fra et firma, der ejes af KMG Night.

Den ansvarlige for Sukkerbageren-reklamerne gik derfor ud fra, at det var lovligt også at sende reklamer for et andet selskab med samme ejer, forklarede han ifølge avisen i landsretten.

I 2012 politianmeldte Forbrugerombudsmanden KMG Night for at have overtrådt markedsføringslovens forbud mod spam ved at sende de 5.000 emails og reklamer uden samtykke.

Særlig indsats mod spam

"Spam er desværre et stort problem, som jeg får mere end tusind klager over hver måned. Det er derfor blandt mine særlige indsatsområder i år," siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Dommen er en stadfæstelse af byrettens afgørelse fra i fjor om en bøde på 50.000 kroner, som Forbrugerombudsmanden havde prøvet at få forhøjet til 100.000 kroner, skriver avisen.

"Jeg er tilfreds med dommen. De uanmodede reklamer blev sendt ud til et meget stort antal personer, og dommen fastslår, at det har betydning for, hvor stor en bøde natklubben skal betale. Sagen understreger, at det kun er det selskab, som forbrugerne har givet samtykke til, som må sende dem reklamer. Samtykket gælder ikke andre selskaber i samme koncern," siger Henrik Øe.

Læs også:

Her lurer alle sikkerhedstruslerne på din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,