Københavnsk natklub dømt for at udsende spam

Natklub er blevet dømt for at sende uopfordrede mails og sms'er til sine kunder.

Artikel top billede

Østre Landsret har idømt selskabet KMG Night Aps en bøde på 50.000 kroner for at sende 5.000 uopfordrede reklamer på e-mail og sms for natklubben "Sukkerbageren" i København. Det skriver Berlingske.dk.

Reklamerne er sendt til personer, der selv har sagt ja til at modtage reklamer fra et firma, der ejes af KMG Night.

Den ansvarlige for Sukkerbageren-reklamerne gik derfor ud fra, at det var lovligt også at sende reklamer for et andet selskab med samme ejer, forklarede han ifølge avisen i landsretten.

I 2012 politianmeldte Forbrugerombudsmanden KMG Night for at have overtrådt markedsføringslovens forbud mod spam ved at sende de 5.000 emails og reklamer uden samtykke.

Særlig indsats mod spam

"Spam er desværre et stort problem, som jeg får mere end tusind klager over hver måned. Det er derfor blandt mine særlige indsatsområder i år," siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Dommen er en stadfæstelse af byrettens afgørelse fra i fjor om en bøde på 50.000 kroner, som Forbrugerombudsmanden havde prøvet at få forhøjet til 100.000 kroner, skriver avisen.

"Jeg er tilfreds med dommen. De uanmodede reklamer blev sendt ud til et meget stort antal personer, og dommen fastslår, at det har betydning for, hvor stor en bøde natklubben skal betale. Sagen understreger, at det kun er det selskab, som forbrugerne har givet samtykke til, som må sende dem reklamer. Samtykket gælder ikke andre selskaber i samme koncern," siger Henrik Øe.

Læs også:

Her lurer alle sikkerhedstruslerne på din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S