Gates sælger ud: Er ikke længere hoved-ejer af Microsoft

For første gang nogensinde er Bill Gates ikke længere Microsofts største aktionær.

Artikel top billede

Bill Gates er for første gang i Microsofts snart 40-årige historie ikke længere den største enkelt-aktionær i selskabet.

Det ligger fast, efter 58-årige Bill Gates i sidste uge solgte endnu en ordentlig portion af sine aktier, nemlig i alt 7,85 millioner styks.

Salget har indbragt Bill Gates 1,7 milliarder kroner før skat.

Efter salget ejer Bill Gates omkring 330,1 millioner Microsoft-aktier til en samlet værdi på cirka 70,5 milliarder kroner.

Det er mindre end det antal, som Microsofts tidligere mangeårige topchef, Steve Ballmer, ejer.

Han ejer nemlig nøjagtigt 333.252.990 aktier i Microsoft og altså nu selskabets største enkelt-aktionær.

Ballmer beholder sine aktier

Steve Ballmer har ikke solgt aktier i mange år, mens Bill Gates i gennemsnit har solgt 80 millioner af sine Microsoft-aktier hver år.

Det er sket i bestræbelserne på at finansiere Bill Gates' velgørende fond, The Bill & Melissa Gates Foundation, der er blandt verdens største velgørende fond.

Bill Gates har således for mange år siden erklæret, at det er hans mål at forære størstedelen af sine enorme formue væk til velgørenhed.

Fortsætter Bill Gates det hidtidige tempo i sit aktie-udsalg - hvor han har solgt 20 millioner aktier per kvartal - vil det betyde, at han vil sælge yderligere 12,5 millioner aktier inden udgangen af juni.

Fortsætter han det nuværende tempo, vil han have solgt sine allersidste Microsoft-aktier ved udgangen af tredje kvartal i 2018.

Læs også:

Her er de seks vigtigste opgaver for Microsofts nye topchef

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsoft sætter fulde sejl for Windows Phone: Her skal selskabet rydde op

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S