Cheferne er nervøse: Alt dette kan smadre vores virksomhed

Det vrimler frem med nye trusler imod moderne virksomheder, og frygten for at det kan gå galt, forsinker blandt andet brugen af ny teknologi.

Artikel top billede

Arbejdet med at lappe sårbarheder it-systemerne, lave risikovurderinger og lægge forkromede it-strategier, der skal højne sikkerheden på sigt, er kun lige begyndt.

Mckinsey skriver i en ny analyse af sikkerhedstruslerne, som rådgivingsfirmaet har lavet sammen med World Economic Forum, at der kommer flere teknologiske sårbarheder med potentielt store tab til følge.

"På verdensplan flyttes mere og mere forretningsværdi og personlig information over i en digital form på åbne og globalt sammenkoblede teknologi-platforme. Når det sker, bliver risikoen for cyberangreb stadig mere skræmmende," lyder det i analysen. 

Truslerne tæller blandt andet: 

"Kriminelle forsøger at opnå økonomiske gevinster via fup og idenstitetstyveri; konkurrenter stjæler intellektuelle aktiver eller forstyrrer virksomheden for at opnå fordele; hacktivister trænger igennem online forewalls for at kunne lave politiske statements." 

Kan slet ikke følge med de kriminelle

Konsekvensen er ifølge analysen, at virksomheder kæmper med at kunne følge med, så der er bare nogenlunde styr på sikkerheden.

"Både store og små organisationer mangler fakta til at kunne træffe effektive beslutninger, og traditionelle strategier for at beskytte området viser sig at være utilstrækkelige."

En stor del af skaden er i forsbindelse med sikkerheds-brister kan således være et resultat af et utilstrækkeligt modsvar snarere end af sikkerhedsproblemet i sig selv, mener McKinsey.

Baggrunden for den slags udtalelser er, at McKinsey har interviewet flere end 200 CIO'er og sikkerhedsansvarlige, samt blandt andet teknologi-leverandører og myndigheder, i blandt andet Europa og Nordamerika.

"Mere end halvdelen af alle respondenter, og 70 procent af lederne fra de finansielle institutioner, mener, at cybersikkerhed udgør en strategisk risiko for deres virksomheder."

"Europæiske virksomheder er en smule mere bekymrede end de amerikanske. Det er værd at bemærke, at nogle ledere mener, at interne trusler (fra medarbejdere) er en lige så stor risiko som eksterne angreb," skriver McKinsey videre.

En interessant pointe i analysen er, at frygten for cyberangreb er med til at bremse innovationen i forhold til at gøre brug af nye teknologiske muligheder.

Eksempelvis siger 70 procent, at sikkerheds-bekymringer har forsinket brugen af public cloud computing med et år eller mere, og 40 procent mener, at det har forsinket brugen af mobile teknologier med et år eller mere.

Læs også:

Derfor er cyberangreb det nye store tabu i it-branchen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job