Cheferne er nervøse: Alt dette kan smadre vores virksomhed

Det vrimler frem med nye trusler imod moderne virksomheder, og frygten for at det kan gå galt, forsinker blandt andet brugen af ny teknologi.

Artikel top billede

Arbejdet med at lappe sårbarheder it-systemerne, lave risikovurderinger og lægge forkromede it-strategier, der skal højne sikkerheden på sigt, er kun lige begyndt.

Mckinsey skriver i en ny analyse af sikkerhedstruslerne, som rådgivingsfirmaet har lavet sammen med World Economic Forum, at der kommer flere teknologiske sårbarheder med potentielt store tab til følge.

"På verdensplan flyttes mere og mere forretningsværdi og personlig information over i en digital form på åbne og globalt sammenkoblede teknologi-platforme. Når det sker, bliver risikoen for cyberangreb stadig mere skræmmende," lyder det i analysen. 

Truslerne tæller blandt andet: 

"Kriminelle forsøger at opnå økonomiske gevinster via fup og idenstitetstyveri; konkurrenter stjæler intellektuelle aktiver eller forstyrrer virksomheden for at opnå fordele; hacktivister trænger igennem online forewalls for at kunne lave politiske statements." 

Kan slet ikke følge med de kriminelle

Konsekvensen er ifølge analysen, at virksomheder kæmper med at kunne følge med, så der er bare nogenlunde styr på sikkerheden.

"Både store og små organisationer mangler fakta til at kunne træffe effektive beslutninger, og traditionelle strategier for at beskytte området viser sig at være utilstrækkelige."

En stor del af skaden er i forsbindelse med sikkerheds-brister kan således være et resultat af et utilstrækkeligt modsvar snarere end af sikkerhedsproblemet i sig selv, mener McKinsey.

Baggrunden for den slags udtalelser er, at McKinsey har interviewet flere end 200 CIO'er og sikkerhedsansvarlige, samt blandt andet teknologi-leverandører og myndigheder, i blandt andet Europa og Nordamerika.

"Mere end halvdelen af alle respondenter, og 70 procent af lederne fra de finansielle institutioner, mener, at cybersikkerhed udgør en strategisk risiko for deres virksomheder."

"Europæiske virksomheder er en smule mere bekymrede end de amerikanske. Det er værd at bemærke, at nogle ledere mener, at interne trusler (fra medarbejdere) er en lige så stor risiko som eksterne angreb," skriver McKinsey videre.

En interessant pointe i analysen er, at frygten for cyberangreb er med til at bremse innovationen i forhold til at gøre brug af nye teknologiske muligheder.

Eksempelvis siger 70 procent, at sikkerheds-bekymringer har forsinket brugen af public cloud computing med et år eller mere, og 40 procent mener, at det har forsinket brugen af mobile teknologier med et år eller mere.

Læs også:

Derfor er cyberangreb det nye store tabu i it-branchen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job