Cheferne er nervøse: Alt dette kan smadre vores virksomhed

Det vrimler frem med nye trusler imod moderne virksomheder, og frygten for at det kan gå galt, forsinker blandt andet brugen af ny teknologi.

Artikel top billede

Arbejdet med at lappe sårbarheder it-systemerne, lave risikovurderinger og lægge forkromede it-strategier, der skal højne sikkerheden på sigt, er kun lige begyndt.

Mckinsey skriver i en ny analyse af sikkerhedstruslerne, som rådgivingsfirmaet har lavet sammen med World Economic Forum, at der kommer flere teknologiske sårbarheder med potentielt store tab til følge.

"På verdensplan flyttes mere og mere forretningsværdi og personlig information over i en digital form på åbne og globalt sammenkoblede teknologi-platforme. Når det sker, bliver risikoen for cyberangreb stadig mere skræmmende," lyder det i analysen. 

Truslerne tæller blandt andet: 

"Kriminelle forsøger at opnå økonomiske gevinster via fup og idenstitetstyveri; konkurrenter stjæler intellektuelle aktiver eller forstyrrer virksomheden for at opnå fordele; hacktivister trænger igennem online forewalls for at kunne lave politiske statements." 

Kan slet ikke følge med de kriminelle

Konsekvensen er ifølge analysen, at virksomheder kæmper med at kunne følge med, så der er bare nogenlunde styr på sikkerheden.

"Både store og små organisationer mangler fakta til at kunne træffe effektive beslutninger, og traditionelle strategier for at beskytte området viser sig at være utilstrækkelige."

En stor del af skaden er i forsbindelse med sikkerheds-brister kan således være et resultat af et utilstrækkeligt modsvar snarere end af sikkerhedsproblemet i sig selv, mener McKinsey.

Baggrunden for den slags udtalelser er, at McKinsey har interviewet flere end 200 CIO'er og sikkerhedsansvarlige, samt blandt andet teknologi-leverandører og myndigheder, i blandt andet Europa og Nordamerika.

"Mere end halvdelen af alle respondenter, og 70 procent af lederne fra de finansielle institutioner, mener, at cybersikkerhed udgør en strategisk risiko for deres virksomheder."

"Europæiske virksomheder er en smule mere bekymrede end de amerikanske. Det er værd at bemærke, at nogle ledere mener, at interne trusler (fra medarbejdere) er en lige så stor risiko som eksterne angreb," skriver McKinsey videre.

En interessant pointe i analysen er, at frygten for cyberangreb er med til at bremse innovationen i forhold til at gøre brug af nye teknologiske muligheder.

Eksempelvis siger 70 procent, at sikkerheds-bekymringer har forsinket brugen af public cloud computing med et år eller mere, og 40 procent mener, at det har forsinket brugen af mobile teknologier med et år eller mere.

Læs også:

Derfor er cyberangreb det nye store tabu i it-branchen

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job