Cheferne er nervøse: Alt dette kan smadre vores virksomhed

Det vrimler frem med nye trusler imod moderne virksomheder, og frygten for at det kan gå galt, forsinker blandt andet brugen af ny teknologi.

Artikel top billede

Arbejdet med at lappe sårbarheder it-systemerne, lave risikovurderinger og lægge forkromede it-strategier, der skal højne sikkerheden på sigt, er kun lige begyndt.

Mckinsey skriver i en ny analyse af sikkerhedstruslerne, som rådgivingsfirmaet har lavet sammen med World Economic Forum, at der kommer flere teknologiske sårbarheder med potentielt store tab til følge.

"På verdensplan flyttes mere og mere forretningsværdi og personlig information over i en digital form på åbne og globalt sammenkoblede teknologi-platforme. Når det sker, bliver risikoen for cyberangreb stadig mere skræmmende," lyder det i analysen. 

Truslerne tæller blandt andet: 

"Kriminelle forsøger at opnå økonomiske gevinster via fup og idenstitetstyveri; konkurrenter stjæler intellektuelle aktiver eller forstyrrer virksomheden for at opnå fordele; hacktivister trænger igennem online forewalls for at kunne lave politiske statements." 

Kan slet ikke følge med de kriminelle

Konsekvensen er ifølge analysen, at virksomheder kæmper med at kunne følge med, så der er bare nogenlunde styr på sikkerheden.

"Både store og små organisationer mangler fakta til at kunne træffe effektive beslutninger, og traditionelle strategier for at beskytte området viser sig at være utilstrækkelige."

En stor del af skaden er i forsbindelse med sikkerheds-brister kan således være et resultat af et utilstrækkeligt modsvar snarere end af sikkerhedsproblemet i sig selv, mener McKinsey.

Baggrunden for den slags udtalelser er, at McKinsey har interviewet flere end 200 CIO'er og sikkerhedsansvarlige, samt blandt andet teknologi-leverandører og myndigheder, i blandt andet Europa og Nordamerika.

"Mere end halvdelen af alle respondenter, og 70 procent af lederne fra de finansielle institutioner, mener, at cybersikkerhed udgør en strategisk risiko for deres virksomheder."

"Europæiske virksomheder er en smule mere bekymrede end de amerikanske. Det er værd at bemærke, at nogle ledere mener, at interne trusler (fra medarbejdere) er en lige så stor risiko som eksterne angreb," skriver McKinsey videre.

En interessant pointe i analysen er, at frygten for cyberangreb er med til at bremse innovationen i forhold til at gøre brug af nye teknologiske muligheder.

Eksempelvis siger 70 procent, at sikkerheds-bekymringer har forsinket brugen af public cloud computing med et år eller mere, og 40 procent mener, at det har forsinket brugen af mobile teknologier med et år eller mere.

Læs også:

Derfor er cyberangreb det nye store tabu i it-branchen

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job