Mistænkt IBM-læk var en "værdsat medarbejder"

It-giganten IBM var glad for den medarbejder, der nu mistænkes for det store Se og Hør-læk. Det afslører en reference skrevet af en IBM-leder.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Den tidligere medarbejder hos IBM, der er mistænkt for at have lækket dybt følsomme oplysninger i Se og Hør-sagen, var tilsyndeladende velanset i sin organisation.

I hvert fald afslører en reference, som den mistænkte selv havde uploadet på sin nu lukkede Linkedin-profil, at en IBM-leder var glad for hans arbejde.

"XFornavnX og XEfternavnX har været en værdsat medarbejder i IBM. XFornavnX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt," står der i referencen.

Du kan læse referencen i sin fulde længde herunder. Både den mistænkte og IBM-lederens navn er anonymiseret.

Også den mistænktes Facebook-profil blev hurtigt efter sagen brød ud lukket ned.

Her fremgik det, at han var medlem af gruppen "Riskærs guide til Finansmarkedet" og liker filmen Klovn og følger Remee, Klaus Riskær og Dan Rachlin på Facebook.

IBM tavs

Hos IBM ønsker man ikke at kommentere oplysningerne og de pæne ord i referencen.

"Jeg må meddele at vi ikke kommenterer på personer," lyder det fra Karsten Stokking, der er marketingchef hos IBM Danmark.

---
Til rette vedkomne
XXXXXXX har været en værdsat medarbejder i IBM
XXX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt
Dette samtidig med at han formår at holde humøret højt i travle perioder

Jeg kan derfor give mine bedste anbefalinger og ønsker XXX held og lykke i fremtiden.

Regards
XFornavnX XEfternavnX
1.lineMangager 
Ops Mon East
Strategic Outsourcing Delivery Denmark

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse