Mistænkt IBM-læk var en "værdsat medarbejder"

It-giganten IBM var glad for den medarbejder, der nu mistænkes for det store Se og Hør-læk. Det afslører en reference skrevet af en IBM-leder.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Den tidligere medarbejder hos IBM, der er mistænkt for at have lækket dybt følsomme oplysninger i Se og Hør-sagen, var tilsyndeladende velanset i sin organisation.

I hvert fald afslører en reference, som den mistænkte selv havde uploadet på sin nu lukkede Linkedin-profil, at en IBM-leder var glad for hans arbejde.

"XFornavnX og XEfternavnX har været en værdsat medarbejder i IBM. XFornavnX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt," står der i referencen.

Du kan læse referencen i sin fulde længde herunder. Både den mistænkte og IBM-lederens navn er anonymiseret.

Også den mistænktes Facebook-profil blev hurtigt efter sagen brød ud lukket ned.

Her fremgik det, at han var medlem af gruppen "Riskærs guide til Finansmarkedet" og liker filmen Klovn og følger Remee, Klaus Riskær og Dan Rachlin på Facebook.

IBM tavs

Hos IBM ønsker man ikke at kommentere oplysningerne og de pæne ord i referencen.

"Jeg må meddele at vi ikke kommenterer på personer," lyder det fra Karsten Stokking, der er marketingchef hos IBM Danmark.

---
Til rette vedkomne
XXXXXXX har været en værdsat medarbejder i IBM
XXX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt
Dette samtidig med at han formår at holde humøret højt i travle perioder

Jeg kan derfor give mine bedste anbefalinger og ønsker XXX held og lykke i fremtiden.

Regards
XFornavnX XEfternavnX
1.lineMangager 
Ops Mon East
Strategic Outsourcing Delivery Denmark

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job