Mistænkt IBM-læk var en "værdsat medarbejder"

It-giganten IBM var glad for den medarbejder, der nu mistænkes for det store Se og Hør-læk. Det afslører en reference skrevet af en IBM-leder.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Den tidligere medarbejder hos IBM, der er mistænkt for at have lækket dybt følsomme oplysninger i Se og Hør-sagen, var tilsyndeladende velanset i sin organisation.

I hvert fald afslører en reference, som den mistænkte selv havde uploadet på sin nu lukkede Linkedin-profil, at en IBM-leder var glad for hans arbejde.

"XFornavnX og XEfternavnX har været en værdsat medarbejder i IBM. XFornavnX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt," står der i referencen.

Du kan læse referencen i sin fulde længde herunder. Både den mistænkte og IBM-lederens navn er anonymiseret.

Også den mistænktes Facebook-profil blev hurtigt efter sagen brød ud lukket ned.

Her fremgik det, at han var medlem af gruppen "Riskærs guide til Finansmarkedet" og liker filmen Klovn og følger Remee, Klaus Riskær og Dan Rachlin på Facebook.

IBM tavs

Hos IBM ønsker man ikke at kommentere oplysningerne og de pæne ord i referencen.

"Jeg må meddele at vi ikke kommenterer på personer," lyder det fra Karsten Stokking, der er marketingchef hos IBM Danmark.

---
Til rette vedkomne
XXXXXXX har været en værdsat medarbejder i IBM
XXX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt
Dette samtidig med at han formår at holde humøret højt i travle perioder

Jeg kan derfor give mine bedste anbefalinger og ønsker XXX held og lykke i fremtiden.

Regards
XFornavnX XEfternavnX
1.lineMangager 
Ops Mon East
Strategic Outsourcing Delivery Denmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S