Mistænkt IBM-læk var en "værdsat medarbejder"

It-giganten IBM var glad for den medarbejder, der nu mistænkes for det store Se og Hør-læk. Det afslører en reference skrevet af en IBM-leder.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Den tidligere medarbejder hos IBM, der er mistænkt for at have lækket dybt følsomme oplysninger i Se og Hør-sagen, var tilsyndeladende velanset i sin organisation.

I hvert fald afslører en reference, som den mistænkte selv havde uploadet på sin nu lukkede Linkedin-profil, at en IBM-leder var glad for hans arbejde.

"XFornavnX og XEfternavnX har været en værdsat medarbejder i IBM. XFornavnX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt," står der i referencen.

Du kan læse referencen i sin fulde længde herunder. Både den mistænkte og IBM-lederens navn er anonymiseret.

Også den mistænktes Facebook-profil blev hurtigt efter sagen brød ud lukket ned.

Her fremgik det, at han var medlem af gruppen "Riskærs guide til Finansmarkedet" og liker filmen Klovn og følger Remee, Klaus Riskær og Dan Rachlin på Facebook.

IBM tavs

Hos IBM ønsker man ikke at kommentere oplysningerne og de pæne ord i referencen.

"Jeg må meddele at vi ikke kommenterer på personer," lyder det fra Karsten Stokking, der er marketingchef hos IBM Danmark.

---
Til rette vedkomne
XXXXXXX har været en værdsat medarbejder i IBM
XXX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt
Dette samtidig med at han formår at holde humøret højt i travle perioder

Jeg kan derfor give mine bedste anbefalinger og ønsker XXX held og lykke i fremtiden.

Regards
XFornavnX XEfternavnX
1.lineMangager 
Ops Mon East
Strategic Outsourcing Delivery Denmark

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos