Mistænkt IBM-læk var en "værdsat medarbejder"

It-giganten IBM var glad for den medarbejder, der nu mistænkes for det store Se og Hør-læk. Det afslører en reference skrevet af en IBM-leder.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Den tidligere medarbejder hos IBM, der er mistænkt for at have lækket dybt følsomme oplysninger i Se og Hør-sagen, var tilsyndeladende velanset i sin organisation.

I hvert fald afslører en reference, som den mistænkte selv havde uploadet på sin nu lukkede Linkedin-profil, at en IBM-leder var glad for hans arbejde.

"XFornavnX og XEfternavnX har været en værdsat medarbejder i IBM. XFornavnX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt," står der i referencen.

Du kan læse referencen i sin fulde længde herunder. Både den mistænkte og IBM-lederens navn er anonymiseret.

Også den mistænktes Facebook-profil blev hurtigt efter sagen brød ud lukket ned.

Her fremgik det, at han var medlem af gruppen "Riskærs guide til Finansmarkedet" og liker filmen Klovn og følger Remee, Klaus Riskær og Dan Rachlin på Facebook.

IBM tavs

Hos IBM ønsker man ikke at kommentere oplysningerne og de pæne ord i referencen.

"Jeg må meddele at vi ikke kommenterer på personer," lyder det fra Karsten Stokking, der er marketingchef hos IBM Danmark.

---
Til rette vedkomne
XXXXXXX har været en værdsat medarbejder i IBM
XXX holder et højt fagligt niveau og er altid villig til at byde ind med en ekstra indsats når det er nødvendigt
Dette samtidig med at han formår at holde humøret højt i travle perioder

Jeg kan derfor give mine bedste anbefalinger og ønsker XXX held og lykke i fremtiden.

Regards
XFornavnX XEfternavnX
1.lineMangager 
Ops Mon East
Strategic Outsourcing Delivery Denmark

Annonce

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S