Robotarme skal hjælpe dig på toilettet

I fremtiden skal du måske have hjælp på toilettet af en delvist dansk finansieret robot.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Meh_Sleep, CC BY-SA 2.0)

I fremtiden skal ældre måske ikke længere have hjælp af en medhjælper, men i stedet måske af en delvist dansk finansieret robot.

Sidste år vandt ideen fra et hollandsk firma en sølvmedalje som led i EU-projektet Silver og kom dermed med i opløbet om at få midler til at færdigudvikle robotarmen, fremgår det af en meddelelse.

Bag EU-projektet står 13 europæiske partnere, heriblandt Region Syddanmark og Odense Kommune. 

"Vi ser ofte, at nogle virksomheder har en teknisk løsning. De kommer og siger: 'Vi tror, dette kan være interessant for jer.'"

"Men problemet er, at det ofte ikke er behovsstyret. Det er udviklet af nogle, der ikke har deres daglige arbejde inden for ældre eller handicap-området," forklarer René Lorenz, chef for virksom viden i Ældre- og Handicapforvaltningen i Odense Kommune.

Særlig udbudsform

Derfor er Odense Kommune gået med i projektet for at sikre innovation, der kan bruges ude i den kommunale virkelighed.

Silver-projektet har et budget til udvikling på cirka 16 millioner kroner, og Odense Kommune lægger selv cirka en million kroner i løbet af de godt fire år, projektet løber.

Selve processen omkring hvorvidt det hollandske firma ender med at få dansk medfinansiering, afhænger af en utraditionel udbudsform.

Den kan du læse mere om her.

Inden endelig udvælgelse skal ideerne testes af brugerne.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland