Robotarme skal hjælpe dig på toilettet

I fremtiden skal du måske have hjælp på toilettet af en delvist dansk finansieret robot.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Meh_Sleep, CC BY-SA 2.0)

I fremtiden skal ældre måske ikke længere have hjælp af en medhjælper, men i stedet måske af en delvist dansk finansieret robot.

Sidste år vandt ideen fra et hollandsk firma en sølvmedalje som led i EU-projektet Silver og kom dermed med i opløbet om at få midler til at færdigudvikle robotarmen, fremgår det af en meddelelse.

Bag EU-projektet står 13 europæiske partnere, heriblandt Region Syddanmark og Odense Kommune. 

"Vi ser ofte, at nogle virksomheder har en teknisk løsning. De kommer og siger: 'Vi tror, dette kan være interessant for jer.'"

"Men problemet er, at det ofte ikke er behovsstyret. Det er udviklet af nogle, der ikke har deres daglige arbejde inden for ældre eller handicap-området," forklarer René Lorenz, chef for virksom viden i Ældre- og Handicapforvaltningen i Odense Kommune.

Særlig udbudsform

Derfor er Odense Kommune gået med i projektet for at sikre innovation, der kan bruges ude i den kommunale virkelighed.

Silver-projektet har et budget til udvikling på cirka 16 millioner kroner, og Odense Kommune lægger selv cirka en million kroner i løbet af de godt fire år, projektet løber.

Selve processen omkring hvorvidt det hollandske firma ender med at få dansk medfinansiering, afhænger af en utraditionel udbudsform.

Den kan du læse mere om her.

Inden endelig udvælgelse skal ideerne testes af brugerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics