Rygte: Apple klar med sit største opkøb nogensinde

It-giganten Apple står måske foran sit største opkøb nogensinde.

Artikel top billede

Apple er på vej til at opkøbe det amerikanske Beats for svimlende 17 milliarder kroner.

(Opdateret: Dr. Dre har via sin ven skuespilleren Tyrese Gibsons Facebookprofil fortalt, at der er en handel med Apple. Apple selv har endnu ikke udtalt sig)

Det skriver Financial Times.

Opkøbet vil indeholde både Beats hardwareafdeling, hvor høretelefoner og højtalere bliver fabrikkeret, og Beats streamningtjeneste, Beats Music.

Opkøbet vil ifølge flere amerikanske finansmedier, deriblandt både Bloomberg og The Wall Street Journal, blive offentliggjort i næste uge.

Apple sælger allerede Beats høretelefoner og højtalere via selskabets egne butikker rundt i verden, og streamingtjenesten Beat Music fungerer igennem Apples In-App købssystem, så Apple tjener allerede en del af kagen.

Apple har længe snakket om udviklingen af sin egen streamingtjeneste, så om et opkøb af Beats inklusiv Beats Music er for at få fat på deres software og licenser, eller bare for at fjerne en konkurrent, er uvist.

Apple har i de seneste kvartaler oplevet et stigende fald i salget af musik igennem sin musiktjeneste iTunes, imens streaming-tjenester ser en kontinuerlig vækst.

HTC kunne have tjent milliarder
Beats blev lanceret tilbage i 2008 af rapperen Dr. Dre og produceren Jimmy Lovine.

Beats har både deres egne produkter, men selskabets software og hardware er også at finde i andres enheder, såsom HP's bærbare og HTC's telefoner.

Sidstnævnte havde tilbage i 2011 godt 50,1 procent af aktierne i Beats, hvilket svarede til 1,6 milliarder kroner. Dengang var HTC et andet firma som et af de største smartphone-firmaer i verden.

Men meget vand er løbet igennem åen siden, og da det begyndte at gå dårligt for HTC, solgte HTC sin andel, hvilket virksomheden tjente godt 458 millioner kroner på.

Havde HTC beholdt aktieandelen til i dag, ville aktierne ifølge mediet TechCrunch have en værdi på over 8,6 milliarder kroner, og altså havde HTC tjent rigtig godt på det kommende opkøb.

Læs også:

Ekstrem opløsning på vej: Her er skærmen på din næste gadget

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job