Rygte: Apple klar med sit største opkøb nogensinde

It-giganten Apple står måske foran sit største opkøb nogensinde.

Artikel top billede

Apple er på vej til at opkøbe det amerikanske Beats for svimlende 17 milliarder kroner.

(Opdateret: Dr. Dre har via sin ven skuespilleren Tyrese Gibsons Facebookprofil fortalt, at der er en handel med Apple. Apple selv har endnu ikke udtalt sig)

Det skriver Financial Times.

Opkøbet vil indeholde både Beats hardwareafdeling, hvor høretelefoner og højtalere bliver fabrikkeret, og Beats streamningtjeneste, Beats Music.

Opkøbet vil ifølge flere amerikanske finansmedier, deriblandt både Bloomberg og The Wall Street Journal, blive offentliggjort i næste uge.

Apple sælger allerede Beats høretelefoner og højtalere via selskabets egne butikker rundt i verden, og streamingtjenesten Beat Music fungerer igennem Apples In-App købssystem, så Apple tjener allerede en del af kagen.

Apple har længe snakket om udviklingen af sin egen streamingtjeneste, så om et opkøb af Beats inklusiv Beats Music er for at få fat på deres software og licenser, eller bare for at fjerne en konkurrent, er uvist.

Apple har i de seneste kvartaler oplevet et stigende fald i salget af musik igennem sin musiktjeneste iTunes, imens streaming-tjenester ser en kontinuerlig vækst.

HTC kunne have tjent milliarder
Beats blev lanceret tilbage i 2008 af rapperen Dr. Dre og produceren Jimmy Lovine.

Beats har både deres egne produkter, men selskabets software og hardware er også at finde i andres enheder, såsom HP's bærbare og HTC's telefoner.

Sidstnævnte havde tilbage i 2011 godt 50,1 procent af aktierne i Beats, hvilket svarede til 1,6 milliarder kroner. Dengang var HTC et andet firma som et af de største smartphone-firmaer i verden.

Men meget vand er løbet igennem åen siden, og da det begyndte at gå dårligt for HTC, solgte HTC sin andel, hvilket virksomheden tjente godt 458 millioner kroner på.

Havde HTC beholdt aktieandelen til i dag, ville aktierne ifølge mediet TechCrunch have en værdi på over 8,6 milliarder kroner, og altså havde HTC tjent rigtig godt på det kommende opkøb.

Læs også:

Ekstrem opløsning på vej: Her er skærmen på din næste gadget

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job