Dur ikke længere: Microsoft klar med ny Windows Store

Microsofts app-butik er klar i en ny version til din Windows-maskine.

Artikel top billede

App-butikkerne er ikke bare helt afgørende på smartphones og tablet-pc'er, men i stigende grad på computere i det hele taget.

Det skal være nemt og hurtigt at finde frem til ny software og at installere det på maskinen.

Det gælder også i Microsoft-land, hvor selskabet nu lancerer en ny version af Windows Store i forbindelse med Windows 8.1. Update.

"Hvis du allerede har installeret Windows 8.1 Update, bør dagens nye Windows Store snart dukke op i Windows Update. De fleste af jer vil modtage opdateringen automatisk," meddeler Microsoft i et blogindlæg.

"I dag ruller vi en ny opdatering ud, der fokuserer på forbedringer af Windows Store, der adresserer kunde-feedback og gør det meget lettere at finde de apps, du ønsker, til din Windows-pc eller tablet."

Konkret har Microsoft blandt andet indført, at selve navigationen tager udgangspunkt i de mest populære apps, kategorier og samlinger.

Microsoft lover også, at der vil komme flere gode samlinger af apps til brugerne, og at flere af disse samlinger vil være at finde direkte på startskærmen i Windows Store, ligesom man vil blive præsenteret for aktuelle tilbud.

Det skal også være blevet lettere for app-udviklerne at linke apps, sådan at kunderne automatisk får adgang til den samme app på forskellige Windows-maskiner, når de først har downloadet den ét sted.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S