Dur ikke længere: Microsoft klar med ny Windows Store

Microsofts app-butik er klar i en ny version til din Windows-maskine.

Artikel top billede

App-butikkerne er ikke bare helt afgørende på smartphones og tablet-pc'er, men i stigende grad på computere i det hele taget.

Det skal være nemt og hurtigt at finde frem til ny software og at installere det på maskinen.

Det gælder også i Microsoft-land, hvor selskabet nu lancerer en ny version af Windows Store i forbindelse med Windows 8.1. Update.

"Hvis du allerede har installeret Windows 8.1 Update, bør dagens nye Windows Store snart dukke op i Windows Update. De fleste af jer vil modtage opdateringen automatisk," meddeler Microsoft i et blogindlæg.

"I dag ruller vi en ny opdatering ud, der fokuserer på forbedringer af Windows Store, der adresserer kunde-feedback og gør det meget lettere at finde de apps, du ønsker, til din Windows-pc eller tablet."

Konkret har Microsoft blandt andet indført, at selve navigationen tager udgangspunkt i de mest populære apps, kategorier og samlinger.

Microsoft lover også, at der vil komme flere gode samlinger af apps til brugerne, og at flere af disse samlinger vil være at finde direkte på startskærmen i Windows Store, ligesom man vil blive præsenteret for aktuelle tilbud.

Det skal også være blevet lettere for app-udviklerne at linke apps, sådan at kunderne automatisk får adgang til den samme app på forskellige Windows-maskiner, når de først har downloadet den ét sted.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network