Dur ikke længere: Microsoft klar med ny Windows Store

Microsofts app-butik er klar i en ny version til din Windows-maskine.

Artikel top billede

App-butikkerne er ikke bare helt afgørende på smartphones og tablet-pc'er, men i stigende grad på computere i det hele taget.

Det skal være nemt og hurtigt at finde frem til ny software og at installere det på maskinen.

Det gælder også i Microsoft-land, hvor selskabet nu lancerer en ny version af Windows Store i forbindelse med Windows 8.1. Update.

"Hvis du allerede har installeret Windows 8.1 Update, bør dagens nye Windows Store snart dukke op i Windows Update. De fleste af jer vil modtage opdateringen automatisk," meddeler Microsoft i et blogindlæg.

"I dag ruller vi en ny opdatering ud, der fokuserer på forbedringer af Windows Store, der adresserer kunde-feedback og gør det meget lettere at finde de apps, du ønsker, til din Windows-pc eller tablet."

Konkret har Microsoft blandt andet indført, at selve navigationen tager udgangspunkt i de mest populære apps, kategorier og samlinger.

Microsoft lover også, at der vil komme flere gode samlinger af apps til brugerne, og at flere af disse samlinger vil være at finde direkte på startskærmen i Windows Store, ligesom man vil blive præsenteret for aktuelle tilbud.

Det skal også være blevet lettere for app-udviklerne at linke apps, sådan at kunderne automatisk får adgang til den samme app på forskellige Windows-maskiner, når de først har downloadet den ét sted.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S