Dur ikke længere: Microsoft klar med ny Windows Store

Microsofts app-butik er klar i en ny version til din Windows-maskine.

Artikel top billede

App-butikkerne er ikke bare helt afgørende på smartphones og tablet-pc'er, men i stigende grad på computere i det hele taget.

Det skal være nemt og hurtigt at finde frem til ny software og at installere det på maskinen.

Det gælder også i Microsoft-land, hvor selskabet nu lancerer en ny version af Windows Store i forbindelse med Windows 8.1. Update.

"Hvis du allerede har installeret Windows 8.1 Update, bør dagens nye Windows Store snart dukke op i Windows Update. De fleste af jer vil modtage opdateringen automatisk," meddeler Microsoft i et blogindlæg.

"I dag ruller vi en ny opdatering ud, der fokuserer på forbedringer af Windows Store, der adresserer kunde-feedback og gør det meget lettere at finde de apps, du ønsker, til din Windows-pc eller tablet."

Konkret har Microsoft blandt andet indført, at selve navigationen tager udgangspunkt i de mest populære apps, kategorier og samlinger.

Microsoft lover også, at der vil komme flere gode samlinger af apps til brugerne, og at flere af disse samlinger vil være at finde direkte på startskærmen i Windows Store, ligesom man vil blive præsenteret for aktuelle tilbud.

Det skal også være blevet lettere for app-udviklerne at linke apps, sådan at kunderne automatisk får adgang til den samme app på forskellige Windows-maskiner, når de først har downloadet den ét sted.

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Apps til Windows 8: Derfor ændrer de alt ved pc'en

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S