Youtube klar til at opkøbe gigantisk live streamingtjeneste for milliarder

Youtube er ifølge et amerikansk medie klar til at opkøbe en af verdens mest populære live streamingtjenester, og opkøbet vil være det største fra Youtube nogensinde.

Artikel top billede

Verdens absolut største videotjeneste, Youtube, har fået en aftale i hus om at opkøbe livestreaming-giganten Twitch.tv for over 5,4 milliarder kroner.

Det fortæller Variety, som bliver bekræftet af andre amerikanske medier.

Twitch.tv er en af de største live streamingsites i verden, der hovedsageligt streamer computerspilssessioner, og har ifølge Twitch selv over 45 millioner månedlige besøgende og genererer mere trafik på det amerikanske net end Facebook.

Handlen formodes at blive gjort offentlig snarligst, men skal godkendes af det amerikanske justitsministerium, hvilket godt kan blive en hård nød for Youtube.

Youtube er allerede verdens største video-tjeneste, og opkøbet af Twitch vil kun skubbe Youtube endnu mere foran konkurrenterne.

Hverken Youtube eller Twitch har officielt bekræftet handlen.

Mange mulige købere
Youtube var dog ikke den eneste, som var interesseret i Twitch.

Ifølge The Verge har også Microsoft og andre it-giganter forsøgt sig at gøre kur til Twitch, men valgte i stedet Googles Youtube. Fravalget af Microsoft er forventeligt, da Twitch allerede er at finde på både Microsofts Xbox, men også Sonys Playstation.

En direkte forbindelse til den ene af dem ville ikke fungere for en spil-venlig tjeneste som Twitch.

Samtidig fortæller en kilde til The Verge, at Google med Youtube i langt højere grad kan hjælpe Twitch hen mod mainstreammarkedet, end andre opkøbere ville kunne.

Twitch blev blandt andet verdenskendt for et par måneder siden, da en "kanal" blev åbnet for det snart 20 år gamle Pokemon Red.

Her kunne tilskuerne skrive i chatten, hvorefter en algoritme ville omdanne de tusinder og atter tusinder af kommentarer til en kommando, hvorefter spillet reagerede. Over 60 millioner mennesker har indtil videre set og spillet på kanalen.

Læs også: Test: Denne dims kan gøre dig rig

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S