DR klar med ny streamingtjeneste - se den her

Betaversion af Danmarks Radios streamingtjeneste kan ses fra i dag.

Artikel top billede

Fra i dag kan danskerne få et smugkig på Danmarks Radio's opdaterede streamingtjeneste DR TV.

DR TV erstatter websiden DR NU og giver befolkningen en mere brugervenlig og tidssvarende mulighed for at se DR's indhold, når og hvor det passer dem. Det oplyser DR selv.

I dag forventer befolkningen at kunne se programmer fra DR, når og hvor det passer dem. Det bliver nu meget nemmere med DR TV, som er en opdatering af DR NU, der siden 2010 har givet befolkningen mulighed for at se store dele af DR's programmer på nettet.

DR's mediedirektør Gitte Rabøl glæder sig til at give danskerne et endnu bedre on demand-tilbud end i dag:

"Man har i flere år kunnet se en stor del af DR's indhold via DR NU. Ud over navneskiftet gør vi det også nemmere at finde frem til indholdet med en app til mobiltelefon og tablet. App'en er klar i næste uge, men allerede nu lancerer vi en betaversion af det nye DR TV på dr.dk/tv, som afløser DR NU," forklarer hun.

Tidligere har der fra flere sider været sat spørgsmålstegn ved, om danskerne skal have adgang til DR's indhold via internettet. Blandt andet har flere kommercielle udbydere udtrykt bekymring for, om et opdateret streamingtilbud fra DR vil være en direkte konkurrent til det private marked.

"Vi skal følge med medieudviklingen og give befolkningen et tidssvarende og moderne public service-tilbud. Samtidig lever vi jo side om side med en lang række private aktører - og jeg er sikker på, der er plads til os alle. Det har været vigtigt for os at finde en løsning, der lever op til befolkningens helt naturlige forventninger og tilgodeser medieudviklingen uden at spænde ben for andre. Vi har lyttet til de forskellige bekymringer og kan forhåbentlig mane dem i jorden," siger Gitte Rabøl til DR.dk.

Betaversionen af DR TV er tilgængelig via www.dr.dk/tv. Mandag den 2. juni går DR TV for alvor i luften. Samtidig udkommer DR TV som app til mobil (iOS, Android og WP), tablets (iOS, Android og WP) samt ikke mindst på smart-tv via HbbTV-standarden.

Læs også:

Test: Billigt tv i Netflixkvalitet kommer næsten i mål

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)