Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Et hackerangreb mod en butik er forklaringen på, at kortleverandøren Nets har måttet spærre godt 1.000 Dankort og kreditkort i denne uge.

Artikel top billede

Siden mandag har over 1.000 færinger oplevet at få spærret deres Visa og Visa/Dankort af kort-leverandøren Nets.

Det sker efter mistanke om et hackerangreb oppe på Færøerne, hvor angriberne muligvis har fået fat i korthavernes informationer.

"Der har været en mistanke om, at en færøsk forretning kan være kompromitteret, og derfor har vi set os nødsaget til at blokere disse kort hurtigt for at forebygge et misbrug," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han ønsker ikke at sætte navn på forretningen eller udtale sig om, hvorvidt der er tale om en fysisk butik eller net-shop.

"Naturligvis er det en lidt større sag, fordi der er tale om Færøerne, da der ikke er så mange kortholdere deroppe," siger Søren Winge om den færøske befolkningstal, der ligger på knap 50.000 personer.

Gå i banken og få et nyt kort

Efter spærringen skal kortholderne kontakte deres bank for at få et nyt Dankort eller kreditkort.

"De berørte personer kan godt opleve, at deres kort er blevet spærret, før banken har kontaktet dem," forklarer Søren Winge.

Den berørte butik skal samtidig undergå en større undersøgelse om, hvorvidt den har levet op til de udstukne sikkerhedskrav.

"Årsagen til kompromitteringen skal undersøges nærmere, sandsynligvis også af de internationale kortselskaber, for at se, om butikken har levet op til krav om eksempelvis kryptering," fortæller Søren Winge fra Nets.

Sandsynligt misbrug

Nets' pressechef oplyser, at langt hovedparten af de godt 1.000 spærringer har været af præventiv karakter - altså ren forebyggelse af et eventuelt senere misbrug.

Kortselskabet kan ikke kommentere, om de berørte kort allerede er blevet misbrugt.

"Vi har ikke fået bekræftet, om der har været et misbrug, men det er overvejende sandsynligt," siger Søren Winge.

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko


Advarsel: Afrikanske børne-hackere stirrer stift mod Danmark

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec