Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Et hackerangreb mod en butik er forklaringen på, at kortleverandøren Nets har måttet spærre godt 1.000 Dankort og kreditkort i denne uge.

Artikel top billede

Siden mandag har over 1.000 færinger oplevet at få spærret deres Visa og Visa/Dankort af kort-leverandøren Nets.

Det sker efter mistanke om et hackerangreb oppe på Færøerne, hvor angriberne muligvis har fået fat i korthavernes informationer.

"Der har været en mistanke om, at en færøsk forretning kan være kompromitteret, og derfor har vi set os nødsaget til at blokere disse kort hurtigt for at forebygge et misbrug," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han ønsker ikke at sætte navn på forretningen eller udtale sig om, hvorvidt der er tale om en fysisk butik eller net-shop.

"Naturligvis er det en lidt større sag, fordi der er tale om Færøerne, da der ikke er så mange kortholdere deroppe," siger Søren Winge om den færøske befolkningstal, der ligger på knap 50.000 personer.

Gå i banken og få et nyt kort

Efter spærringen skal kortholderne kontakte deres bank for at få et nyt Dankort eller kreditkort.

"De berørte personer kan godt opleve, at deres kort er blevet spærret, før banken har kontaktet dem," forklarer Søren Winge.

Den berørte butik skal samtidig undergå en større undersøgelse om, hvorvidt den har levet op til de udstukne sikkerhedskrav.

"Årsagen til kompromitteringen skal undersøges nærmere, sandsynligvis også af de internationale kortselskaber, for at se, om butikken har levet op til krav om eksempelvis kryptering," fortæller Søren Winge fra Nets.

Sandsynligt misbrug

Nets' pressechef oplyser, at langt hovedparten af de godt 1.000 spærringer har været af præventiv karakter - altså ren forebyggelse af et eventuelt senere misbrug.

Kortselskabet kan ikke kommentere, om de berørte kort allerede er blevet misbrugt.

"Vi har ikke fået bekræftet, om der har været et misbrug, men det er overvejende sandsynligt," siger Søren Winge.

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko


Advarsel: Afrikanske børne-hackere stirrer stift mod Danmark

Læses lige nu

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S