Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Et hackerangreb mod en butik er forklaringen på, at kortleverandøren Nets har måttet spærre godt 1.000 Dankort og kreditkort i denne uge.

Artikel top billede

Siden mandag har over 1.000 færinger oplevet at få spærret deres Visa og Visa/Dankort af kort-leverandøren Nets.

Det sker efter mistanke om et hackerangreb oppe på Færøerne, hvor angriberne muligvis har fået fat i korthavernes informationer.

"Der har været en mistanke om, at en færøsk forretning kan være kompromitteret, og derfor har vi set os nødsaget til at blokere disse kort hurtigt for at forebygge et misbrug," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han ønsker ikke at sætte navn på forretningen eller udtale sig om, hvorvidt der er tale om en fysisk butik eller net-shop.

"Naturligvis er det en lidt større sag, fordi der er tale om Færøerne, da der ikke er så mange kortholdere deroppe," siger Søren Winge om den færøske befolkningstal, der ligger på knap 50.000 personer.

Gå i banken og få et nyt kort

Efter spærringen skal kortholderne kontakte deres bank for at få et nyt Dankort eller kreditkort.

"De berørte personer kan godt opleve, at deres kort er blevet spærret, før banken har kontaktet dem," forklarer Søren Winge.

Den berørte butik skal samtidig undergå en større undersøgelse om, hvorvidt den har levet op til de udstukne sikkerhedskrav.

"Årsagen til kompromitteringen skal undersøges nærmere, sandsynligvis også af de internationale kortselskaber, for at se, om butikken har levet op til krav om eksempelvis kryptering," fortæller Søren Winge fra Nets.

Sandsynligt misbrug

Nets' pressechef oplyser, at langt hovedparten af de godt 1.000 spærringer har været af præventiv karakter - altså ren forebyggelse af et eventuelt senere misbrug.

Kortselskabet kan ikke kommentere, om de berørte kort allerede er blevet misbrugt.

"Vi har ikke fået bekræftet, om der har været et misbrug, men det er overvejende sandsynligt," siger Søren Winge.

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko


Advarsel: Afrikanske børne-hackere stirrer stift mod Danmark

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job