Nets spærrer tusind Dankort efter hacker-angreb

Et hackerangreb mod en butik er forklaringen på, at kortleverandøren Nets har måttet spærre godt 1.000 Dankort og kreditkort i denne uge.

Artikel top billede

Siden mandag har over 1.000 færinger oplevet at få spærret deres Visa og Visa/Dankort af kort-leverandøren Nets.

Det sker efter mistanke om et hackerangreb oppe på Færøerne, hvor angriberne muligvis har fået fat i korthavernes informationer.

"Der har været en mistanke om, at en færøsk forretning kan være kompromitteret, og derfor har vi set os nødsaget til at blokere disse kort hurtigt for at forebygge et misbrug," forklarer Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han ønsker ikke at sætte navn på forretningen eller udtale sig om, hvorvidt der er tale om en fysisk butik eller net-shop.

"Naturligvis er det en lidt større sag, fordi der er tale om Færøerne, da der ikke er så mange kortholdere deroppe," siger Søren Winge om den færøske befolkningstal, der ligger på knap 50.000 personer.

Gå i banken og få et nyt kort

Efter spærringen skal kortholderne kontakte deres bank for at få et nyt Dankort eller kreditkort.

"De berørte personer kan godt opleve, at deres kort er blevet spærret, før banken har kontaktet dem," forklarer Søren Winge.

Den berørte butik skal samtidig undergå en større undersøgelse om, hvorvidt den har levet op til de udstukne sikkerhedskrav.

"Årsagen til kompromitteringen skal undersøges nærmere, sandsynligvis også af de internationale kortselskaber, for at se, om butikken har levet op til krav om eksempelvis kryptering," fortæller Søren Winge fra Nets.

Sandsynligt misbrug

Nets' pressechef oplyser, at langt hovedparten af de godt 1.000 spærringer har været af præventiv karakter - altså ren forebyggelse af et eventuelt senere misbrug.

Kortselskabet kan ikke kommentere, om de berørte kort allerede er blevet misbrugt.

"Vi har ikke fået bekræftet, om der har været et misbrug, men det er overvejende sandsynligt," siger Søren Winge.

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko


Advarsel: Afrikanske børne-hackere stirrer stift mod Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S