Huawei klar med super-Wi-Fi: 10 gange hurtigere end almindelig Wi-Fi

Med ny teknologi kan det lade sig gøre at overføre enorme 10 Gbps via Wi-Fi.

Artikel top billede

Den kinesiske netværks-gigant Huawei er klar med en ny super-teknologi til Wi-Fi, som ifølge selskabet sprænger alle tidligere rekorder med flere længder og som tegner kursen for fremtidens trådløse internet-netværk.

Det er ifølge selskabet lykkedes Huawei-teknikerne at opnå en transmissionshastighed på 10,53 Gbps på 5GHz-frekvensbåndet i et testanlæg i selskabets hovedkvarter i Shenzhen i Kina.

Det kinesiske selskab vurderer, at teknologien vil være klar til kommerciel udrulning i 2018.

Nøgle-teknologi

Huawei har i arbejdet med at sætte super-turbo på de trådløse overførselshastigheder især fokuseret på en teknologi, som selskabet kalder for 'MIMO-OFDA.'

Det er egentlig en kombination af flere teknologier.

'MIMO' står for 'multiple in, multiple out' og er udtryk for en teknologi, der anvender flere samtidige antenner på både sender- og modtagerdelen for at øge hastigheden.

'OFDA' står for 'orthogonal frequency division multiple access' og er en teknologi til at opdele de forskellige elementer i forskellige datastrømme.

Flere er på jagt

En række andre selskaber er ligeledes på jagt efter 10 Gbps-grænsen i de trådløse overførsler.

Du kan få tip til at sætte ekstra fut i dit Wi-Fi-anlæg her: Gratis værktøjer: Sådan toptuner du dit Wi-Fi-netværk

Huawei peger på, at smartphone- og mobility-bølgen i meget stor udstrækning er med til at øge efterspørgslen efter høje hastigheder i data-overførslerne.

Det gælder ifølge selskabet ikke mindst i tæt-befolkede områder, hvor teknologien skal kunne understøtte meget høje overførsler i eksempelvis kontorbygninger, sports-stadioner, indkøbscentre og lignende.

Læs også:

Sådan tredobler du Wi-Fi-hastigheden på din bærbar

Så hurtigt bliver det mobile bredbånd i Danmark

Trådløst netværk overfører 1 Gbps med laserpointere

Sådan overfører du en HD-film på 30 sekunder

Ny Macbook Pro første pc med Intels 10 Gbps Thunderbolt-teknologi

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S