Nu giver Windows 8.1 lillebror baghjul

Her er de største styresystemer lige netop nu. Microsofts nyeste udgave vinder terræn.

Artikel top billede

Foto: Mikkel W. Nielsen.

Maj er den syvende fulde måned efter frigivelsen af Microsofts seneste version af firmaets styresystem, Windows 8.1.

Udgaven har formået at vokse stille og roligt i den periode, mens lillebror-udgaven har ligget nogenlunde stabilt, når det handler om udbredelse på brugernes harddiske.

Det billede har betydet, at Windows 8.1 nu for første gang har en større markedsandel end Windows 8 på verdensplan.

Der sælges stadig computere med Windows 8, men Microsoft anbefaler naturligvis køberne at opgradere til 8.1 gennem en gratis download af systemet.

7 et er vindertal

Samtidig er det lykkedes for Windows 7 at klatre over 50 procent, mens det support-hungrende Windows XP stadig er installeret på en ud af fire maskiner.

Læs også: Her er de mest populære styresystemer netop nu

Windows 7's popularitet er slående, og det bliver næppe en overraskelse, hvis Microsoft kommer til at slås med brugerne om udskiftning af systemet, når supporten til Windows 7 udløber.

Præcis den samme hovedpine som Microsoft plages af i forbindelse med den ekstremt populære XP-version, hvis support blev sendt til de evige kodemarker i april i år.

Hvis man tager et kig ned over de lidt ældre Windows-versioner, ligger Vista stadig stabilt på omkring tre procent, mens XP er faldet med en procent i denne måned.

Programmet ligger dog stadig på mere end 25 procent af maskinerne på kloden, hvilket naturligvis giver sikkerhedsproblemer i forbindelse med de ikke-eksisterende opdateringer.

På konkurrentsiden ligger OS X og Linux-distributionerne uændret.

Informationerne stammer fra statistik-firmaet Net Applications, der samler data fra 160 millioner unikke besøgende hver måned fra cirka 40.000 forskellige websider.

Net Applications webside kan du i øvrigt se et hav af statistik med mulighed for selv at definere en stribe parametre.

Læs også:
Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Her er de mest populære styresystemer netop nu

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird