Nu giver Windows 8.1 lillebror baghjul

Her er de største styresystemer lige netop nu. Microsofts nyeste udgave vinder terræn.

Artikel top billede

Foto: Mikkel W. Nielsen.

Maj er den syvende fulde måned efter frigivelsen af Microsofts seneste version af firmaets styresystem, Windows 8.1.

Udgaven har formået at vokse stille og roligt i den periode, mens lillebror-udgaven har ligget nogenlunde stabilt, når det handler om udbredelse på brugernes harddiske.

Det billede har betydet, at Windows 8.1 nu for første gang har en større markedsandel end Windows 8 på verdensplan.

Der sælges stadig computere med Windows 8, men Microsoft anbefaler naturligvis køberne at opgradere til 8.1 gennem en gratis download af systemet.

7 et er vindertal

Samtidig er det lykkedes for Windows 7 at klatre over 50 procent, mens det support-hungrende Windows XP stadig er installeret på en ud af fire maskiner.

Læs også: Her er de mest populære styresystemer netop nu

Windows 7's popularitet er slående, og det bliver næppe en overraskelse, hvis Microsoft kommer til at slås med brugerne om udskiftning af systemet, når supporten til Windows 7 udløber.

Præcis den samme hovedpine som Microsoft plages af i forbindelse med den ekstremt populære XP-version, hvis support blev sendt til de evige kodemarker i april i år.

Hvis man tager et kig ned over de lidt ældre Windows-versioner, ligger Vista stadig stabilt på omkring tre procent, mens XP er faldet med en procent i denne måned.

Programmet ligger dog stadig på mere end 25 procent af maskinerne på kloden, hvilket naturligvis giver sikkerhedsproblemer i forbindelse med de ikke-eksisterende opdateringer.

På konkurrentsiden ligger OS X og Linux-distributionerne uændret.

Informationerne stammer fra statistik-firmaet Net Applications, der samler data fra 160 millioner unikke besøgende hver måned fra cirka 40.000 forskellige websider.

Net Applications webside kan du i øvrigt se et hav af statistik med mulighed for selv at definere en stribe parametre.

Læs også:
Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Her er de mest populære styresystemer netop nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job