Nu giver Windows 8.1 lillebror baghjul

Her er de største styresystemer lige netop nu. Microsofts nyeste udgave vinder terræn.

Artikel top billede

Foto: Mikkel W. Nielsen.

Maj er den syvende fulde måned efter frigivelsen af Microsofts seneste version af firmaets styresystem, Windows 8.1.

Udgaven har formået at vokse stille og roligt i den periode, mens lillebror-udgaven har ligget nogenlunde stabilt, når det handler om udbredelse på brugernes harddiske.

Det billede har betydet, at Windows 8.1 nu for første gang har en større markedsandel end Windows 8 på verdensplan.

Der sælges stadig computere med Windows 8, men Microsoft anbefaler naturligvis køberne at opgradere til 8.1 gennem en gratis download af systemet.

7 et er vindertal

Samtidig er det lykkedes for Windows 7 at klatre over 50 procent, mens det support-hungrende Windows XP stadig er installeret på en ud af fire maskiner.

Læs også: Her er de mest populære styresystemer netop nu

Windows 7's popularitet er slående, og det bliver næppe en overraskelse, hvis Microsoft kommer til at slås med brugerne om udskiftning af systemet, når supporten til Windows 7 udløber.

Præcis den samme hovedpine som Microsoft plages af i forbindelse med den ekstremt populære XP-version, hvis support blev sendt til de evige kodemarker i april i år.

Hvis man tager et kig ned over de lidt ældre Windows-versioner, ligger Vista stadig stabilt på omkring tre procent, mens XP er faldet med en procent i denne måned.

Programmet ligger dog stadig på mere end 25 procent af maskinerne på kloden, hvilket naturligvis giver sikkerhedsproblemer i forbindelse med de ikke-eksisterende opdateringer.

På konkurrentsiden ligger OS X og Linux-distributionerne uændret.

Informationerne stammer fra statistik-firmaet Net Applications, der samler data fra 160 millioner unikke besøgende hver måned fra cirka 40.000 forskellige websider.

Net Applications webside kan du i øvrigt se et hav af statistik med mulighed for selv at definere en stribe parametre.

Læs også:
Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Her er de mest populære styresystemer netop nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S