Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Man kan mene meget om Apples nye iOS 8, men udviklerne har i hvert fald god grund til at juble.

Artikel top billede

Et eksempel på Swift fra Apple.

Der er allerede sagt og skrevet meget om Apples iOS 8, der blev præsenteret tidligere på ugen på WWDC.

Selv om der var flere interessante nyheder for den almindelige iPhone-bruger, er det måske udviklerne, der har mest at juble over.

"iOS 8 er den største frigivelse for udviklerne siden introduceringen af App Store," lyder det fra Apple selv, og selv om det er et markant budskab, er det ikke helt hen i vejret.  

Blandt andet er der lagt op til flere forbedringer af App Store, så det blandt skal blive lettere at markedsføre nye apps i den stadig voksende mængde.

Udviklerne får blandt andet mulighed for at fremvise deres apps med video direkte fra App Store, så man ikke er begrænset til de traditionelle screenshots.

Den største nyhed er dog, at Apple lancerer et helt nyt programmeringssprog, Swift, der skal gøre det lettere at udvikle apps.  

"Det er interaktivt og sjovt at skrive kode, syntaksen er kortfattet og dog udtryksfuld, og apps kører lynende hurtigt," lover Apple. 

Du kan se Apples demo af Swift fra WWDC herunder:



Og her stopper nyhederne for app-udviklerne ikke. Apple er nemlig fast besluttet på at bevare iOS' position som den måske mest populære app-platform for udviklerne, som der i forvejen er rigtig meget kamp om.

Sådan lyder konklusionen oven på WWDC fra blandt andre Forrester-analytiker Ted Schadler:

"Apple viste endnu en gang, at man går op i udviklerne. Og det bør de da også," skriver han i en kommentar.

Ted Schadler peger blandt andet på, at Apple lancerede 4.000 nye API'er, nye test-funktioner, adgang til Touch ID, Siri og sensorerne i Apple-produkterne.

"For at kunne bygge nye, innovative apps har udviklere brug for alle de værktøjer og den support, de kan få. Disse annonceringer afspejler Apples hastige, men stabile, udrulninger af ting, der betyder noget for udviklerne."

Analytikeren hæfter sig også ved Apples beslutning om at åbne mere op for konkurrerende cloudtjenester til iCloud, ikke mindst Dropbox og OneDrive, og at det kan markere en ny stil fra Apples side.

"Det kan godt være, at Apple ikke er perfekt. Men selskabet er perfekt til at fokusere på den rette gruppe: Udviklerne," lyder det fra Forrester. 

Læs også:

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er Apples nyheder:Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

It-giganter bønfalder app-udviklerne:Kom over til os

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S