Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Man kan mene meget om Apples nye iOS 8, men udviklerne har i hvert fald god grund til at juble.

Artikel top billede

Et eksempel på Swift fra Apple.

Der er allerede sagt og skrevet meget om Apples iOS 8, der blev præsenteret tidligere på ugen på WWDC.

Selv om der var flere interessante nyheder for den almindelige iPhone-bruger, er det måske udviklerne, der har mest at juble over.

"iOS 8 er den største frigivelse for udviklerne siden introduceringen af App Store," lyder det fra Apple selv, og selv om det er et markant budskab, er det ikke helt hen i vejret.  

Blandt andet er der lagt op til flere forbedringer af App Store, så det blandt skal blive lettere at markedsføre nye apps i den stadig voksende mængde.

Udviklerne får blandt andet mulighed for at fremvise deres apps med video direkte fra App Store, så man ikke er begrænset til de traditionelle screenshots.

Den største nyhed er dog, at Apple lancerer et helt nyt programmeringssprog, Swift, der skal gøre det lettere at udvikle apps.  

"Det er interaktivt og sjovt at skrive kode, syntaksen er kortfattet og dog udtryksfuld, og apps kører lynende hurtigt," lover Apple. 

Du kan se Apples demo af Swift fra WWDC herunder:



Og her stopper nyhederne for app-udviklerne ikke. Apple er nemlig fast besluttet på at bevare iOS' position som den måske mest populære app-platform for udviklerne, som der i forvejen er rigtig meget kamp om.

Sådan lyder konklusionen oven på WWDC fra blandt andre Forrester-analytiker Ted Schadler:

"Apple viste endnu en gang, at man går op i udviklerne. Og det bør de da også," skriver han i en kommentar.

Ted Schadler peger blandt andet på, at Apple lancerede 4.000 nye API'er, nye test-funktioner, adgang til Touch ID, Siri og sensorerne i Apple-produkterne.

"For at kunne bygge nye, innovative apps har udviklere brug for alle de værktøjer og den support, de kan få. Disse annonceringer afspejler Apples hastige, men stabile, udrulninger af ting, der betyder noget for udviklerne."

Analytikeren hæfter sig også ved Apples beslutning om at åbne mere op for konkurrerende cloudtjenester til iCloud, ikke mindst Dropbox og OneDrive, og at det kan markere en ny stil fra Apples side.

"Det kan godt være, at Apple ikke er perfekt. Men selskabet er perfekt til at fokusere på den rette gruppe: Udviklerne," lyder det fra Forrester. 

Læs også:

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er Apples nyheder:Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

It-giganter bønfalder app-udviklerne:Kom over til os

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect