Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Man kan mene meget om Apples nye iOS 8, men udviklerne har i hvert fald god grund til at juble.

Artikel top billede

Et eksempel på Swift fra Apple.

Der er allerede sagt og skrevet meget om Apples iOS 8, der blev præsenteret tidligere på ugen på WWDC.

Selv om der var flere interessante nyheder for den almindelige iPhone-bruger, er det måske udviklerne, der har mest at juble over.

"iOS 8 er den største frigivelse for udviklerne siden introduceringen af App Store," lyder det fra Apple selv, og selv om det er et markant budskab, er det ikke helt hen i vejret.  

Blandt andet er der lagt op til flere forbedringer af App Store, så det blandt skal blive lettere at markedsføre nye apps i den stadig voksende mængde.

Udviklerne får blandt andet mulighed for at fremvise deres apps med video direkte fra App Store, så man ikke er begrænset til de traditionelle screenshots.

Den største nyhed er dog, at Apple lancerer et helt nyt programmeringssprog, Swift, der skal gøre det lettere at udvikle apps.  

"Det er interaktivt og sjovt at skrive kode, syntaksen er kortfattet og dog udtryksfuld, og apps kører lynende hurtigt," lover Apple. 

Du kan se Apples demo af Swift fra WWDC herunder:



Og her stopper nyhederne for app-udviklerne ikke. Apple er nemlig fast besluttet på at bevare iOS' position som den måske mest populære app-platform for udviklerne, som der i forvejen er rigtig meget kamp om.

Sådan lyder konklusionen oven på WWDC fra blandt andre Forrester-analytiker Ted Schadler:

"Apple viste endnu en gang, at man går op i udviklerne. Og det bør de da også," skriver han i en kommentar.

Ted Schadler peger blandt andet på, at Apple lancerede 4.000 nye API'er, nye test-funktioner, adgang til Touch ID, Siri og sensorerne i Apple-produkterne.

"For at kunne bygge nye, innovative apps har udviklere brug for alle de værktøjer og den support, de kan få. Disse annonceringer afspejler Apples hastige, men stabile, udrulninger af ting, der betyder noget for udviklerne."

Analytikeren hæfter sig også ved Apples beslutning om at åbne mere op for konkurrerende cloudtjenester til iCloud, ikke mindst Dropbox og OneDrive, og at det kan markere en ny stil fra Apples side.

"Det kan godt være, at Apple ikke er perfekt. Men selskabet er perfekt til at fokusere på den rette gruppe: Udviklerne," lyder det fra Forrester. 

Læs også:

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er Apples nyheder:Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

It-giganter bønfalder app-udviklerne:Kom over til os

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network