Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for for app-udviklerne

Man kan mene meget om Apples nye iOS 8, men udviklerne har i hvert fald god grund til at juble.

Artikel top billede

Et eksempel på Swift fra Apple.

Der er allerede sagt og skrevet meget om Apples iOS 8, der blev præsenteret tidligere på ugen på WWDC.

Selv om der var flere interessante nyheder for den almindelige iPhone-bruger, er det måske udviklerne, der har mest at juble over.

"iOS 8 er den største frigivelse for udviklerne siden introduceringen af App Store," lyder det fra Apple selv, og selv om det er et markant budskab, er det ikke helt hen i vejret.  

Blandt andet er der lagt op til flere forbedringer af App Store, så det blandt skal blive lettere at markedsføre nye apps i den stadig voksende mængde.

Udviklerne får blandt andet mulighed for at fremvise deres apps med video direkte fra App Store, så man ikke er begrænset til de traditionelle screenshots.

Den største nyhed er dog, at Apple lancerer et helt nyt programmeringssprog, Swift, der skal gøre det lettere at udvikle apps.  

"Det er interaktivt og sjovt at skrive kode, syntaksen er kortfattet og dog udtryksfuld, og apps kører lynende hurtigt," lover Apple. 

Du kan se Apples demo af Swift fra WWDC herunder:



Og her stopper nyhederne for app-udviklerne ikke. Apple er nemlig fast besluttet på at bevare iOS' position som den måske mest populære app-platform for udviklerne, som der i forvejen er rigtig meget kamp om.

Sådan lyder konklusionen oven på WWDC fra blandt andre Forrester-analytiker Ted Schadler:

"Apple viste endnu en gang, at man går op i udviklerne. Og det bør de da også," skriver han i en kommentar.

Ted Schadler peger blandt andet på, at Apple lancerede 4.000 nye API'er, nye test-funktioner, adgang til Touch ID, Siri og sensorerne i Apple-produkterne.

"For at kunne bygge nye, innovative apps har udviklere brug for alle de værktøjer og den support, de kan få. Disse annonceringer afspejler Apples hastige, men stabile, udrulninger af ting, der betyder noget for udviklerne."

Analytikeren hæfter sig også ved Apples beslutning om at åbne mere op for konkurrerende cloudtjenester til iCloud, ikke mindst Dropbox og OneDrive, og at det kan markere en ny stil fra Apples side.

"Det kan godt være, at Apple ikke er perfekt. Men selskabet er perfekt til at fokusere på den rette gruppe: Udviklerne," lyder det fra Forrester. 

Læs også:

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er Apples nyheder:Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

It-giganter bønfalder app-udviklerne:Kom over til os

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS