Fagforeninger til kamp mod kæmpe TDC-leverandør

To udenlandske underleverandører bryder loven og mistænkes for at underbetale deres ansatte, lyder det fra fagforening, som nu går i konflikt for at få tegnet overenskomst.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

TDC's milliardaftale med kinesiske Huawei om at opbygge telegigantens nye mobilnetværk bliver fra torsdag morgen ramt af en arbejdskonflikt.

Slagsmålet drejer sig om to af Huaweis underleverandører - det tjekkiske firma Pen Com og det portugisiske Constructel - som nægter at indgå overenskomst med fagforbundet Dansk Metal. De to firmaer har kontrakt med Huawei om blandt andet opstilling af 3.500 nye mobilmaster til TDC's mobilnetværk.

Dansk Metal har svaret igen med en såkaldt sympatikonflikt for at tvinge Huaweis underleverandører til at skrive under på en overenskomst.

Konflikten betyder, at medlemmer af Dansk Metal samt en stribe andre LO-forbund ikke må tage arbejde for de to firmaer, ligesom andre firmaer med overenskomst ikke må udføre arbejde for de to udenlandske underleverandører.

Formanden for Dansk Metals Tele Øst, John Schwartzbach, fortæller, at Huawei har oplyst, at medarbejderne hos underleverandørerne er ansat under ordnede forhold.

Men samtidig har fagforeningen fra flere af sine medlemmer fået tip om, at det tjekkiske og det tyske firma betaler lønninger, der ligger på mellem 2.500 og 3.000 euro om måneden, hvilket er klart under satserne i overenskomsten. Flere ansatte hos de to underleverandører er angiveligt også henvist til at overnatte på deres arbejdsplads.

De to underleverandører har afvist beskyldningerne fra Dansk Metal, men har ikke kunnet fremlægge ansættelsesbeviser eller lønsedler for deres ansatte.

Det er fagforeningen nu ved at undersøge nærmere, og John Schwartbach understreger, at oplysningerne indtil videre ikke kan dokumenteres.

"Vi vil gerne sikre ordentlige løn- og arbejdsforhold for de folk, der skal arbejde for Huaweis underleverandører. Men dialogen har indtil nu været meget dårlig, og derfor kræver vi, at der bliver indgået en overenskomst. Det vil de ikke, og derfor indleder vi i første omgang konflikt mod de to firmaer," siger John Schwartzbach.

Huaweis underleverandører har tidligere været i søgelyset for overtrædelse af blandt andet arbejdsmiljølovgivningen. I marts måtte Pen Com ifølge Dansk Metal standse en opgave på Bornholm, fordi firmaets medarbejdere arbejdede med højspændingsanlæg uden at have de nødvendige certificeringer.

I et andet tilfælde har Arbejdstilsynet grebet ind, fordi firmaet Pen Coms medarbejdere ikke overholdt hygiejnereglerne på et vandværk, hvor man var ved at opsætte en mobilmast.

Huaweis danske afdeling oplyser i en mail til Computerworld, at de to underleverandører forhandler med Dansk Metal og Dansk El-forbund om en overenskomst. Målet er, at nå til en aftale inden den varslede konflikt træder i kraft.

Huawei hævder samtidig, at underleverandørerne har dokumenteret, at man betaler sine ansatte en løn, der svarer til niveauet for danske medarbejdere.

Huawei bekræfter dog, at der har været en sag Arbejdstilsynet, men oplyser, at der efterfølgende skulle være rettet op på forholdene.

Opdateret klokken 22.50 med kommentar fra Huawei.

Læs også:

TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

TDC's masterplan: Derfor er medarbejderne i farezonen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S