Fagforeninger til kamp mod kæmpe TDC-leverandør

To udenlandske underleverandører bryder loven og mistænkes for at underbetale deres ansatte, lyder det fra fagforening, som nu går i konflikt for at få tegnet overenskomst.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

TDC's milliardaftale med kinesiske Huawei om at opbygge telegigantens nye mobilnetværk bliver fra torsdag morgen ramt af en arbejdskonflikt.

Slagsmålet drejer sig om to af Huaweis underleverandører - det tjekkiske firma Pen Com og det portugisiske Constructel - som nægter at indgå overenskomst med fagforbundet Dansk Metal. De to firmaer har kontrakt med Huawei om blandt andet opstilling af 3.500 nye mobilmaster til TDC's mobilnetværk.

Dansk Metal har svaret igen med en såkaldt sympatikonflikt for at tvinge Huaweis underleverandører til at skrive under på en overenskomst.

Konflikten betyder, at medlemmer af Dansk Metal samt en stribe andre LO-forbund ikke må tage arbejde for de to firmaer, ligesom andre firmaer med overenskomst ikke må udføre arbejde for de to udenlandske underleverandører.

Formanden for Dansk Metals Tele Øst, John Schwartzbach, fortæller, at Huawei har oplyst, at medarbejderne hos underleverandørerne er ansat under ordnede forhold.

Men samtidig har fagforeningen fra flere af sine medlemmer fået tip om, at det tjekkiske og det tyske firma betaler lønninger, der ligger på mellem 2.500 og 3.000 euro om måneden, hvilket er klart under satserne i overenskomsten. Flere ansatte hos de to underleverandører er angiveligt også henvist til at overnatte på deres arbejdsplads.

De to underleverandører har afvist beskyldningerne fra Dansk Metal, men har ikke kunnet fremlægge ansættelsesbeviser eller lønsedler for deres ansatte.

Det er fagforeningen nu ved at undersøge nærmere, og John Schwartbach understreger, at oplysningerne indtil videre ikke kan dokumenteres.

"Vi vil gerne sikre ordentlige løn- og arbejdsforhold for de folk, der skal arbejde for Huaweis underleverandører. Men dialogen har indtil nu været meget dårlig, og derfor kræver vi, at der bliver indgået en overenskomst. Det vil de ikke, og derfor indleder vi i første omgang konflikt mod de to firmaer," siger John Schwartzbach.

Huaweis underleverandører har tidligere været i søgelyset for overtrædelse af blandt andet arbejdsmiljølovgivningen. I marts måtte Pen Com ifølge Dansk Metal standse en opgave på Bornholm, fordi firmaets medarbejdere arbejdede med højspændingsanlæg uden at have de nødvendige certificeringer.

I et andet tilfælde har Arbejdstilsynet grebet ind, fordi firmaet Pen Coms medarbejdere ikke overholdt hygiejnereglerne på et vandværk, hvor man var ved at opsætte en mobilmast.

Huaweis danske afdeling oplyser i en mail til Computerworld, at de to underleverandører forhandler med Dansk Metal og Dansk El-forbund om en overenskomst. Målet er, at nå til en aftale inden den varslede konflikt træder i kraft.

Huawei hævder samtidig, at underleverandørerne har dokumenteret, at man betaler sine ansatte en løn, der svarer til niveauet for danske medarbejdere.

Huawei bekræfter dog, at der har været en sag Arbejdstilsynet, men oplyser, at der efterfølgende skulle være rettet op på forholdene.

Opdateret klokken 22.50 med kommentar fra Huawei.

Læs også:

TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

TDC's masterplan: Derfor er medarbejderne i farezonen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S