Apple kalder iPhone-opladere tilbage - kan bryde i brand

Advarsel fra Apple: iPhone-opladere kan overophede. Nu bytter Apple dem til en ny.

Artikel top billede

Tusindvis af ældre opladere skal byttes, efter at Apple har konstateret, at opladerne i sjældne tilfælde kan overophede og på den måde udgøre en sikkerhedsrisiko.

Der er tale om en udgave af Apples velkendte USB-adapter, som er sendt på markedet i perioden fra oktober 2009 til september 2012. De farlige oplader er fortrinsvis leveret sammen med iPhone-modellerne 3GS, 4 og 4S, men de er også solgt som selvstændigt tilbehør, oplyser Apple.

De farlige opladere er leveret til kunder over det mest af verden - herunder i Danmark. Apple oplyser dog ikke, præcis hvor mange af de potentielt farlige opladere, der er sendt i omløb.

"Kundernes sikkerhed er altid Apples topprioritet, og vi har frivilligt besluttet os for at ombytte hver berørte strømadapter til en ny, redesignet adapter gratis. Vi opfordrer kunder til at ombytte eventuelle berørte adaptere til en ny så hurtigt som muligt," hedder det i en meddelelse på selskabets hjemmeside.

På hjemmesiden fremgår det desuden, om ens oplader er berørt af problemet, og hvordan man får opladeren ombyttet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S