Apple kalder iPhone-opladere tilbage - kan bryde i brand

Advarsel fra Apple: iPhone-opladere kan overophede. Nu bytter Apple dem til en ny.

Artikel top billede

Tusindvis af ældre opladere skal byttes, efter at Apple har konstateret, at opladerne i sjældne tilfælde kan overophede og på den måde udgøre en sikkerhedsrisiko.

Der er tale om en udgave af Apples velkendte USB-adapter, som er sendt på markedet i perioden fra oktober 2009 til september 2012. De farlige oplader er fortrinsvis leveret sammen med iPhone-modellerne 3GS, 4 og 4S, men de er også solgt som selvstændigt tilbehør, oplyser Apple.

De farlige opladere er leveret til kunder over det mest af verden - herunder i Danmark. Apple oplyser dog ikke, præcis hvor mange af de potentielt farlige opladere, der er sendt i omløb.

"Kundernes sikkerhed er altid Apples topprioritet, og vi har frivilligt besluttet os for at ombytte hver berørte strømadapter til en ny, redesignet adapter gratis. Vi opfordrer kunder til at ombytte eventuelle berørte adaptere til en ny så hurtigt som muligt," hedder det i en meddelelse på selskabets hjemmeside.

På hjemmesiden fremgår det desuden, om ens oplader er berørt af problemet, og hvordan man får opladeren ombyttet.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S