Danske kommuner må nu levere gratis trådløst internet

Efter mange års slagsmål får kommunerne lov at stille gratis internetforbindelse til rådighed - men ikke for alle.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

De danske kommuner får nu lov til at stille gratis, trådløst net til rådighed for turister. Det skriver Berlingske.

Et bredt flertal af Folketingets partier har som led i en stor turisme-aftale besluttet at ændre på teleloven, så kommunerne kan stille de trådløse forbindelser gratis til rådighed for udenlandske turister.

Det har der hidtil ikke været hjemmel til i lovgivningen.

"Der er enighed om at ændre teleloven, så der skabes hjemmel til, at kommuner kan udrulle Wi-Fi til sådanne turismeformål, herunder i tilknytning til turistbureauer, seværdigheder og bymidter," hedder det i aftalen om vækstplan for dansk turisme, som regeringen forleden indgik sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, SF, Enhedslisten og De Konservative.

Begrundelsen er, at hvis turister får adgang til gratis internetforbindelse, vil de få nemmere adgang til at bruge de forskellige, digitale tjenester, der er rettet mod turister, uden at der skal betales dyr roamingafgift, skriver avisen.

Telefirmaer: Hold jer væk, kommuner
De danske tele- og internetselskabers brancheforening, Teleindustrien, har tidligere påpeget, at kommuner skal holde sig langt væk fra området.

Telebranchen mener ifølge direktør i Teleindustrien Jakob Willer, at grønt lys for kommunalt Wi-Fi vil bryde med de liberale markedsvilkår, som hele telemarkedet er baseret på.

Statsforvaltningen har da også tidligere slået fast, at det er i strid med kommunalfuldmagten, at kommunen skal kunne levere trådløst net gratis til alle i for eksempel centrale byområder.

Adskillige kommuner - heriblandt Høje-Taastrup, Frederiksberg og København - har i forskelligt omfang afprøvet mulighederne.

Det kan du læse mere om her: Gratis Wi-Fi fra kommunen myldrer frem.

Erhvervs- og Vækstministeriet, som står bag turismeaftalen, vil ifølge Berlingske nu indkalde kommunerne, telebranchen og turistbranchen til drøftelser om at finde en fornuftig løsning.

Der er ikke sat en fast tidsplan op endnu.

Læs også:

Test: Mobilt internet spiller max

Test: Kommunalt Wi-Fi er en begrænset oplevelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S