Flere danskere bliver afhængige af porno på nettet

Flere og flere bliver så afhængige af internet-porno, at de har svært ved at få hverdagen til at fungere. Sexologisk Klinik på Aalborg Universitetshospital har været nødt til at ansætte en psykolog mere.

Artikel top billede

Behovet for hjælp til at behandle afhængighed af internet-porno er så stort, at Sexologisk Center i Aalborg har været nødt til at ansætte en ekstra psykolog. Det skriver dr.dk.

"Det kommer til at styre det meste af deres adfærd, deres parforhold går i stykker og nogle kan måske have svært ved at passe et almindeligt arbejde," siger Lise Nissen-Lauritzen, psykolog på Sexologisk Center på Aalborg Universitetshospital.

Her oplever man, at flere og flere - specielt mænd - bliver henvist fra deres egen læge, fordi de er blevet afhængige af sexsider på nettet. Pornoen er blevet mere tilgængelig for den almindelige dansker, forklarer Lise Nissen-Lauritzen.

"De kan selv være med til at designe deres egne seksuelle fantasier ned i så små detaljer, at det lige pludselig kan være svært at skulle leve i den virkelige verden," siger psykologen.

Tidligere har Sexologisk Center i Aalborg kun haft en enkelt psykolog ansat, men nu er der ansat en ekstra på deltid. Blandt andet til at tage sig af patienter, der er afhængige af internetporno.

Ifølge psykologen er der nogle, der bruger pornoen som en måde at håndtere ubehagelige følelser på.

Ud over at mange af patienterne er styret af pornoen i en sådan en grad, at det går ud over deres forhold og deres arbejde, har en del af patienterne ifølge dr.dk også sat sig i økonomiske problemer, da de bruger mange penge på prostituerede, som de opsøger på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S