Flere danskere bliver afhængige af porno på nettet

Flere og flere bliver så afhængige af internet-porno, at de har svært ved at få hverdagen til at fungere. Sexologisk Klinik på Aalborg Universitetshospital har været nødt til at ansætte en psykolog mere.

Artikel top billede

Behovet for hjælp til at behandle afhængighed af internet-porno er så stort, at Sexologisk Center i Aalborg har været nødt til at ansætte en ekstra psykolog. Det skriver dr.dk.

"Det kommer til at styre det meste af deres adfærd, deres parforhold går i stykker og nogle kan måske have svært ved at passe et almindeligt arbejde," siger Lise Nissen-Lauritzen, psykolog på Sexologisk Center på Aalborg Universitetshospital.

Her oplever man, at flere og flere - specielt mænd - bliver henvist fra deres egen læge, fordi de er blevet afhængige af sexsider på nettet. Pornoen er blevet mere tilgængelig for den almindelige dansker, forklarer Lise Nissen-Lauritzen.

"De kan selv være med til at designe deres egne seksuelle fantasier ned i så små detaljer, at det lige pludselig kan være svært at skulle leve i den virkelige verden," siger psykologen.

Tidligere har Sexologisk Center i Aalborg kun haft en enkelt psykolog ansat, men nu er der ansat en ekstra på deltid. Blandt andet til at tage sig af patienter, der er afhængige af internetporno.

Ifølge psykologen er der nogle, der bruger pornoen som en måde at håndtere ubehagelige følelser på.

Ud over at mange af patienterne er styret af pornoen i en sådan en grad, at det går ud over deres forhold og deres arbejde, har en del af patienterne ifølge dr.dk også sat sig i økonomiske problemer, da de bruger mange penge på prostituerede, som de opsøger på nettet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS