Flere danskere bliver afhængige af porno på nettet

Flere og flere bliver så afhængige af internet-porno, at de har svært ved at få hverdagen til at fungere. Sexologisk Klinik på Aalborg Universitetshospital har været nødt til at ansætte en psykolog mere.

Artikel top billede

Behovet for hjælp til at behandle afhængighed af internet-porno er så stort, at Sexologisk Center i Aalborg har været nødt til at ansætte en ekstra psykolog. Det skriver dr.dk.

"Det kommer til at styre det meste af deres adfærd, deres parforhold går i stykker og nogle kan måske have svært ved at passe et almindeligt arbejde," siger Lise Nissen-Lauritzen, psykolog på Sexologisk Center på Aalborg Universitetshospital.

Her oplever man, at flere og flere - specielt mænd - bliver henvist fra deres egen læge, fordi de er blevet afhængige af sexsider på nettet. Pornoen er blevet mere tilgængelig for den almindelige dansker, forklarer Lise Nissen-Lauritzen.

"De kan selv være med til at designe deres egne seksuelle fantasier ned i så små detaljer, at det lige pludselig kan være svært at skulle leve i den virkelige verden," siger psykologen.

Tidligere har Sexologisk Center i Aalborg kun haft en enkelt psykolog ansat, men nu er der ansat en ekstra på deltid. Blandt andet til at tage sig af patienter, der er afhængige af internetporno.

Ifølge psykologen er der nogle, der bruger pornoen som en måde at håndtere ubehagelige følelser på.

Ud over at mange af patienterne er styret af pornoen i en sådan en grad, at det går ud over deres forhold og deres arbejde, har en del af patienterne ifølge dr.dk også sat sig i økonomiske problemer, da de bruger mange penge på prostituerede, som de opsøger på nettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision