Microsoft får EU-støtte i kampen for dit privatliv

Amerikansk domstols krav om udlevering af data på udenlandske servere strider mod international lov, mener EU-kommissær.

Artikel top billede

Microsofts slagsmål ved de amerikanske domstole for at beskytte sine ikke-amerikanske kunders data mod overvågning fra amerikanske efterretningstjenester får nu opbakning fra EU-kommissionen.

Tidligere i år gav en distriktsdomstol i New York de amerikanske myndigheder medhold i en sag om udlevering af data fra Microsoft-servere, som befinder sig uden for USA's grænser. Helt konkret drejer det sig om Microsofts mail-services, som drives fra et datacenter i Irland.

Den kendelse har Microsoft anket til en højere retsinstans, og softwaregiganten får nu opbakning fra Vivienne Reading, EU's kommissær for borgerrettigheder.

Ifølge den britiske avis Financial Times skriver Vivienne Reding i et brev til et medlem af Europa-parlamentet, at de amerikanske krav er i strid med international lov og eksisterende aftaler mellem USA og EU.

"Effekten af kendelsen fra den amerikanske distriktsdomstol er, at den omgår eksisterende, formelle procedurer, som er aftalt mellem EU og USA, om gensidig juridisk hjælp, som tager sig af forespørgsler fra udenlandske myndigheder om adgang til information," hedder det blandt andet i brevet fra Reding.

Hun nævner desuden, at EU-kommissionen er bekymret for, at de amerikanske såkaldte ekstraterritoriale krav om at få udleveret data fra servere udenfor USA kan være i strid med både international lov og den beskyttelse, som EU garanterer sine borgere.

Sagens kerne er, at USA ønsker at håndhæve dele af sin lovgivning uden for landets egne grænser, hvilket i det konkrete tilfælde kan kollidere med lovgivningen i EU.

EU's holdning er, at krav om udlevering af data skal rejses via de aftalte kanaler fremfor direkte overfor de enkelte dataudbydere.

Sammen med en række andre teknologifirmaer kæmper Microsoft en indædt kamp for at beskytte sin forretning og især de europæiske kunders tillid til, at deres data er sikret mod overvågning.

Ifølge norske digi.no har Microsoft for nylig i et retsdokument skrevet, at man sammen med andre amerikanske teknologiselskaber oplever en øget mistillid og bekymring for udbydernes muligheder for at sikre beskyttelse af data lagret udenfor USA.

De amerikanske myndigheder mener omvendt, at Microsofts holdning står i vejen for en effektiv efterforskning af kriminalitet.

Læs også:

Microsoft vil slås for kundernes privatliv

Er dine danske data sikre hos IBM, Google, Apple, CSC eller Microsoft?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS