Apple-folket basker Windows-brugerne på det danske internet

Windows-familien er ikke længere den flittigste gæst på danske hjemmesider. I stedet trækker Apple i føretrøjen.

Artikel top billede

Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0 (Foto: Foto: jhaymesisvip, CC BY 2.0)

Mobility-bølgen har for alvor bidt sig fast i Danmark.

Alene på Computerworlds hjemmeside er over 30 procent af besøgene foretaget fra enten en smartphone eller en tablet.

Her er det Apple-folket, som med en mobil-andel på 65 procent, er flittigst til at kigge forbi.

Den tendens er også gældende på resten af den danske del af internettet.

Her står Apples iOS-styresystem for godt 36 procent af alle besøg på danske hjemmesider, viser tal fra Danske Medier Research (tidligere FDIM).

Windows presset 

Til sammenligning er brugen af desktop-systemer til stationære og bærbare pc'er presset som aldrig før.

Således tegner Windows 7 sig for 31 procent af besøgene, mens Windows 8 og 8.1 til sammen kan klemme sig op på 8,83 procent af samtlige visitter på danske hjemmesider.

Dermed kan Microsofts tre seneste Windows-versioner lige akkurat slå iPhonens og iPad'ens besøgsrate på .dk-domæner med 3,31 procentpoints.

Apple den flittigste gæst

Samlet set over virksomheder står Apple lige akkurat stærkest, hvis man medtager Mac OS X-brugerne.

Og i det store billede hjælper det så ikke, at Microsofts Windows Vista, Windows RT, Windows Phone og det dødsdømte Windows XP sammen med Windows 7, 8 og 8.1 kan generere 45,16 procent af den danske internet-trafik.

For Apples iOS og Mac OS X kan tilsammen bryste sig af at tegne sig for 45,52 procent af danske hjemmesidebesøg.

Unix stærkeste familie

Tager vi en tur i helikopteren og kigger på styresystem-familier, er Unix det største.

Unix-baserede systemer står for 53,90 procent af alle besøg på danske hjemmesider.

Her skal det nævnes, at både Apples iOS og OS X samt Googles Android-system er baseret på Unix.

Læs også: 
Verdens bedste Windows? Historien om en gigantisk succes

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S