Dansk it-firma solgt til amerikansk it-gigant - for anden gang

Highjump Software er for anden gang på 12 måneder blevet solgt til en amerikansk it-gigant i stor millionhandel.

Artikel top billede

Det 100 mand store it-selskab Highjump Software i Birkerød får ny ejer for anden gang på ét år. Således overtager amerikanske Accellos, der har kapitalfonden Accel-KKR i ryggen, aktiemajoriteten i virksomheden. Det skriver Børsen.

Salget sker 12 måneder efter, at det daværende Evenex blev opslugt af det Minnesota-baserede selskab Highjump Software i en handel, der løb op i et trecifret millionbeløb.

"Når man skal rulle ud og være internationale, kræver det den rigtige opbakning. Og det har vi fået med tilgangen af den nye ejer. Men jeg må indrømme, at jeg ikke havde regnet med, at vi ville blive solgt igen så hurtigt," siger Ole Pedersen, senior vice president i Highjump Software, der igennem 27 år har udviklet et produkt, som strømliner post- og dokumentudveksling mellem kunder og leverandører.

Ifølge Børsens oplysninger løber den nye transaktion op i over 1 mia. kr. Penge, som dog udelukkende skifter hænder mellem de to amerikanske virksomheder.

Ud over ejerskiftet får opkøbet ingen strukturelle konsekvenser for den danske afdeling af Highjump Software, der fortsætter som hidtil.

Frasalget til Accellos sker i kølvandet på en stor turnaround hos Highjump Software. Alene i 2011 og 2012 lød underskuddet på hhv. 67,8 mio. kr. og 43,9 mio. kr. Billedet ændrede sig dog markant sidste år, hvor man kom ud med et overskud efter skat på 6,8 mio. kr., skriver Børsen.

Læs også:

Dansk it-firma solgt for en formue: Stiftere scorer kvart milliard hver

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,