Dansk it-firma solgt for en formue: Stiftere scorer kvart milliard hver

Amerikansk gigant køber dansk it-firma. De fire stiftere bliver pludselig mange-millionærer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Omkring en kvart milliard kroner hver.

Så meget har de fire stiftere af e-learningselskabet Area9 ifølge Børsen udsigt til at score hver, når den amerikanske forlagsgigant McGraw-Hill Education nu køber deres selskab.

"Det er rigtigt, at vi har fået nogle penge, og at det er meget, der pludselig løber ind på kontoen. Det er også mere, end vi nogensinde kommer til at bruge," siger selskabets administrerende direktør, Ulrik Juul Christensen, til Børsen.

Area9 har ifølge avisen 66 medarbejdere og blev stiftet af Ulrik Juul Christensen, Tommy Olesen, Asger Alstrup og Chaudri Jamil i 2006.

Selskabet udvikler og sælger en særlig e-learningsløsning og omsatte ifølge Børsen i 2012 for blot 24 millioner kroner.

Verdens bedste

Ulrik Juul Christensen siger til Børsen, at det afgørende ved købet ikke er de mange penge, som ejerne nu scorer, men til gengæld, at købet understreger, at Area9 er "verdens bedste til det, vi laver."

Det store amerikanske forlag købte for godt et år siden en femtedel af Area9, men er siden selv blevet opkøbt af kapitalfonden Apollo Global Management, som derfor har været meget interesseret i at overtage det fulde ejerskab af Area9 for at undgå problemer ved en kommende exit af McGraw-Hill Education.

Ulrik Juul Christensen indtræder som en del af salget i bestyrelsen for McGraw-Hill Education.

Area9's udviklingsafdeling bliver liggende i København efter salget, skriver Børsen.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S