Dansk it-firma solgt for en formue: Stiftere scorer kvart milliard hver

Amerikansk gigant køber dansk it-firma. De fire stiftere bliver pludselig mange-millionærer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Omkring en kvart milliard kroner hver.

Så meget har de fire stiftere af e-learningselskabet Area9 ifølge Børsen udsigt til at score hver, når den amerikanske forlagsgigant McGraw-Hill Education nu køber deres selskab.

"Det er rigtigt, at vi har fået nogle penge, og at det er meget, der pludselig løber ind på kontoen. Det er også mere, end vi nogensinde kommer til at bruge," siger selskabets administrerende direktør, Ulrik Juul Christensen, til Børsen.

Area9 har ifølge avisen 66 medarbejdere og blev stiftet af Ulrik Juul Christensen, Tommy Olesen, Asger Alstrup og Chaudri Jamil i 2006.

Selskabet udvikler og sælger en særlig e-learningsløsning og omsatte ifølge Børsen i 2012 for blot 24 millioner kroner.

Verdens bedste

Ulrik Juul Christensen siger til Børsen, at det afgørende ved købet ikke er de mange penge, som ejerne nu scorer, men til gengæld, at købet understreger, at Area9 er "verdens bedste til det, vi laver."

Det store amerikanske forlag købte for godt et år siden en femtedel af Area9, men er siden selv blevet opkøbt af kapitalfonden Apollo Global Management, som derfor har været meget interesseret i at overtage det fulde ejerskab af Area9 for at undgå problemer ved en kommende exit af McGraw-Hill Education.

Ulrik Juul Christensen indtræder som en del af salget i bestyrelsen for McGraw-Hill Education.

Area9's udviklingsafdeling bliver liggende i København efter salget, skriver Børsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Digital Performance & CRO Manager

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job