Dansk it-firma solgt for en formue: Stiftere scorer kvart milliard hver

Amerikansk gigant køber dansk it-firma. De fire stiftere bliver pludselig mange-millionærer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Omkring en kvart milliard kroner hver.

Så meget har de fire stiftere af e-learningselskabet Area9 ifølge Børsen udsigt til at score hver, når den amerikanske forlagsgigant McGraw-Hill Education nu køber deres selskab.

"Det er rigtigt, at vi har fået nogle penge, og at det er meget, der pludselig løber ind på kontoen. Det er også mere, end vi nogensinde kommer til at bruge," siger selskabets administrerende direktør, Ulrik Juul Christensen, til Børsen.

Area9 har ifølge avisen 66 medarbejdere og blev stiftet af Ulrik Juul Christensen, Tommy Olesen, Asger Alstrup og Chaudri Jamil i 2006.

Selskabet udvikler og sælger en særlig e-learningsløsning og omsatte ifølge Børsen i 2012 for blot 24 millioner kroner.

Verdens bedste

Ulrik Juul Christensen siger til Børsen, at det afgørende ved købet ikke er de mange penge, som ejerne nu scorer, men til gengæld, at købet understreger, at Area9 er "verdens bedste til det, vi laver."

Det store amerikanske forlag købte for godt et år siden en femtedel af Area9, men er siden selv blevet opkøbt af kapitalfonden Apollo Global Management, som derfor har været meget interesseret i at overtage det fulde ejerskab af Area9 for at undgå problemer ved en kommende exit af McGraw-Hill Education.

Ulrik Juul Christensen indtræder som en del af salget i bestyrelsen for McGraw-Hill Education.

Area9's udviklingsafdeling bliver liggende i København efter salget, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension