Dansk it-firma solgt for en formue: Stiftere scorer kvart milliard hver

Amerikansk gigant køber dansk it-firma. De fire stiftere bliver pludselig mange-millionærer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Omkring en kvart milliard kroner hver.

Så meget har de fire stiftere af e-learningselskabet Area9 ifølge Børsen udsigt til at score hver, når den amerikanske forlagsgigant McGraw-Hill Education nu køber deres selskab.

"Det er rigtigt, at vi har fået nogle penge, og at det er meget, der pludselig løber ind på kontoen. Det er også mere, end vi nogensinde kommer til at bruge," siger selskabets administrerende direktør, Ulrik Juul Christensen, til Børsen.

Area9 har ifølge avisen 66 medarbejdere og blev stiftet af Ulrik Juul Christensen, Tommy Olesen, Asger Alstrup og Chaudri Jamil i 2006.

Selskabet udvikler og sælger en særlig e-learningsløsning og omsatte ifølge Børsen i 2012 for blot 24 millioner kroner.

Verdens bedste

Ulrik Juul Christensen siger til Børsen, at det afgørende ved købet ikke er de mange penge, som ejerne nu scorer, men til gengæld, at købet understreger, at Area9 er "verdens bedste til det, vi laver."

Det store amerikanske forlag købte for godt et år siden en femtedel af Area9, men er siden selv blevet opkøbt af kapitalfonden Apollo Global Management, som derfor har været meget interesseret i at overtage det fulde ejerskab af Area9 for at undgå problemer ved en kommende exit af McGraw-Hill Education.

Ulrik Juul Christensen indtræder som en del af salget i bestyrelsen for McGraw-Hill Education.

Area9's udviklingsafdeling bliver liggende i København efter salget, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S