Super hurtige og trådløse lasernetværk får nu ekstra turbo

Trådløse lasernetværk får et hastigheds-boost ved hjælp af lyd. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Når det handler om at overføre digital information, er det indtil videre de fiberoptiske kabler, der giver den bedste hastighed, og der gøres hele tiden nye fremskridt med teknologien.

Men der eksperimenteres også med alternativer til fiberkablerne.

Sidste år blev der eksempelvis fremvist en ny netværksteknologi, som sender trådløse signaler ved hjælp af en laserstråle.

En løsning med en kapacitet på 10 Gbit per sekund og med en lavere responstid end fibernetværket.

Læs også: 7 tip: Sådan får du hurtigere Wi-Fi-forbindelse på kontoret

Længere laserlys

Laserteknologien er spændende, men et af problemerne er, at laserlyset går i 'opløsning' og mister signalstyrke over afstand.

Ifølge netsiden Extremetech er der nu fundet en løsning, der kan give laserlyset en langt større effekt over afstand.

Det er forskere fra University of Maryland i USA, som har udviklet et usynligt kabel, der kan holde intensiteten i lyset. Det snedige er, at 'kablet' ikke har en fysisk struktur og derfor bibeholder løsningen trådløs.

Forskerne har skabt en bølgeleder, der kan sammenlignes med det fiberoptiske kabel, ved hjælp af lydbølger, der skabes med af meget korte laserimpulser.

Varmen, der dannes i den proces, opbygger små lydbølger, der former en usynlig væg, der kan lede laserlyset, som det kendes fra kablet.

Det lyder meget enkelt, men det er det ikke. Detaljerne omkring teknologien kan du finde i denne videnskabelige artikel.

Men metoden virker.

50 procent bedre signal

Over en afstand på en meter forøges signalstyrken med 50 procent, hvilket forskerne formoder også gør sig gældende over lange afstande, hvilket vil betyde et mere effektivt og stabilt signal.

Teknologien kan også anvendes til at gøre laservåben, der blandt andet anvendes af det amerikanske forsvar, mere effektive.

Foreløbig er teknologien dog kun på eksperimentstadiet, hvilket betyder, at den næppe bliver kommercialiseret lige med det samme.

Det lynhurtige 5G-netværk konkurrerer ligeledes med teknologien.

Det kan du læse mere om her:

Dansk teknologi skal bygge vores kommende 5G-netværk

Huawei: 5G er så potent, at vores viden om netværk og it skal genstartes

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos