Super hurtige og trådløse lasernetværk får nu ekstra turbo

Trådløse lasernetværk får et hastigheds-boost ved hjælp af lyd. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Når det handler om at overføre digital information, er det indtil videre de fiberoptiske kabler, der giver den bedste hastighed, og der gøres hele tiden nye fremskridt med teknologien.

Men der eksperimenteres også med alternativer til fiberkablerne.

Sidste år blev der eksempelvis fremvist en ny netværksteknologi, som sender trådløse signaler ved hjælp af en laserstråle.

En løsning med en kapacitet på 10 Gbit per sekund og med en lavere responstid end fibernetværket.

Læs også: 7 tip: Sådan får du hurtigere Wi-Fi-forbindelse på kontoret

Længere laserlys

Laserteknologien er spændende, men et af problemerne er, at laserlyset går i 'opløsning' og mister signalstyrke over afstand.

Ifølge netsiden Extremetech er der nu fundet en løsning, der kan give laserlyset en langt større effekt over afstand.

Det er forskere fra University of Maryland i USA, som har udviklet et usynligt kabel, der kan holde intensiteten i lyset. Det snedige er, at 'kablet' ikke har en fysisk struktur og derfor bibeholder løsningen trådløs.

Forskerne har skabt en bølgeleder, der kan sammenlignes med det fiberoptiske kabel, ved hjælp af lydbølger, der skabes med af meget korte laserimpulser.

Varmen, der dannes i den proces, opbygger små lydbølger, der former en usynlig væg, der kan lede laserlyset, som det kendes fra kablet.

Det lyder meget enkelt, men det er det ikke. Detaljerne omkring teknologien kan du finde i denne videnskabelige artikel.

Men metoden virker.

50 procent bedre signal

Over en afstand på en meter forøges signalstyrken med 50 procent, hvilket forskerne formoder også gør sig gældende over lange afstande, hvilket vil betyde et mere effektivt og stabilt signal.

Teknologien kan også anvendes til at gøre laservåben, der blandt andet anvendes af det amerikanske forsvar, mere effektive.

Foreløbig er teknologien dog kun på eksperimentstadiet, hvilket betyder, at den næppe bliver kommercialiseret lige med det samme.

Det lynhurtige 5G-netværk konkurrerer ligeledes med teknologien.

Det kan du læse mere om her:

Dansk teknologi skal bygge vores kommende 5G-netværk

Huawei: 5G er så potent, at vores viden om netværk og it skal genstartes

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS