Huawei: 5G er så potent, at vores viden om netværk og it skal genstartes

Den næste generation af trådløst datanetværk vil være så potent, at alt vil blive koblet på nettet, og der vil komme internet i alt. Det betyder en revolution af den digitale verden, vi kender i dag - og en komplet omlægning af it-infrastrukturen.

Artikel top billede

Milano: Mens vi stadig er i gang med at udvikle et solidt og landsdækkende 4G-netværk i Danmark, er planerne for den næste generation allerede ved at blive lagt.

Og den næste generation vil ikke bare betyde hurtigere datapakker, som kort fortalt skiller 3G og 4G fra hinanden.

Der er tale om en helt ny type netværk og hastigheder, der vil revolutionere it-forståelsen og tvinge alt fra bilfabrikanter til medicinalindustri til at tænke på en helt ny måde.

Forvent en overførselshastighed på 10 gigabyte, eller en fuldfed spillefilm, per sekund.

Du kan læse mere om 5G her: Sådan bliver fremtidens 5G-netværk og her: Derfor bliver 5G et totalt anderledes mobilnetværk

Det fortæller en af den kinesiske televirksomhed Huaweis ledende forskere i 5. generation af det trådløse netværk, da jeg møder ham i den italienske by Milano i forbindelse med firmaets innovationsdag.

"Der er tre mega-trends, som ligger og lurer bag 5G: Der er alt på mobil, alt koblet på nettet og alt virtualiseret," fortæller Wen Tong, der er en hyggeligt udseende mand med gråsprængt hår og brillerne siddende langt fremme på næsen.

Han peger på, at der i øjeblikket bliver talt meget om internet-of-things og maskine-til-maskine-teknologier. Områder, der skal skabe fundament til de kommende mega-trends, og som skal støbes af et nyt 5G-netværk.

"Et 5G-netværk vil være et fiber-lignende netværk, der er trådløst. Hastigheden vil være enorm. Hastigheden i sig selv er ikke det interessante, men den giver muligheder for at udveksle data i et enormt omfang. Det vil betyde, at industrier vil få helt nye muligheder," fortæller han.

Han giver et par eksempler i form af bilindustrien eller shippingbranchen, der kan følge alt gods i realtid eller tv-streaming i realtids-3D.

"Det betyder også, at vi kommer til at se nogle vertikale net til eksempelvis bil- eller health care-branchen. Det bliver ikke et one size fits all-netværk, som vi har i dag."

Han betegner fremtidens digitale muligheder som hyper services.

Det ukendte netværk

Der er dog en del teknologi, der i de kommende år skal på plads, før hans science fiction-agtige forudsigelser (måske) bliver til virkelighed.

5G skal nemlig bygges op omkring en helt ny type netværkskompetencer, der kan håndtere de mange muligheder.

Hvordan kommer 5G-netværkene til at ændre sig fra det, vi anvender i dag?

"Vi kommer til at se dynamiske netværk, men vi ved ikke helt, hvordan vi skal bygge dem. Vi har faktisk ikke helt forstået mulighederne i 5G og derfor ikke kunnet definere standarderne for netværkene endnu," fortæller han.

Hvornår ved I det?

"Jeg forventer, at vi har defineret de nødvendige standarder indenfor de næste tre år. Herefter skal ingeniørerne bygge en arkitektur og producenterne bygge den nødvendige hardware. Det bliver yderligere tre år. Jeg forventer derfor, at teknologien ligger klar i 2020."

Du beskriver 5G som en single global technology. Det lyder som om, det kan komme til at tage lang tid at blive enige om standarderne, hvis alle i hele verden skal være enige?

"Der tror jeg, du tager fejl. Der er faktisk ret stor enighed om spillereglerne allerede nu."

Hvad gør man i forbindelse med sikkerhed og privacy? Den totale transparens, som et så slagkraftigt netværk skaber grobund for, kan give bange anelser, hvis man bekymrer sig for privatliv og sikkerhed på nettet?

"Det bliver nødvendigt at gentænke it-sikkerhed. Det, vi kender i dag, med one size fits all kan slet ikke bruges i et 5G-netværk. Præcis hvordan har jeg ikke et svar på. Jeg forsker i teknologien, og eksempelvis privacy er langt hen ad vejen også et politisk spørgsmål. Men der er behov for en ny form for konsensus på området," lyder det fra kineseren.

Hvad ser du som det største problem ved et 5G-netværk?

"5G-netværk er en helt ny type netværk, der kræver en helt ny infrastruktur, så der skal graves en masse kabler ned og foretages en masse andre forberedelser. Ligeledes skal mastedækningen være langt mere massiv, end den er i dag. Så selve forberedelserne med at bygge en ny infrastruktur er en kæmpe opgave og derfor også en stor barriere."

Hvornår får vi adgang til 5G i praksis?

"Jeg forventer, at teknologien er klar i 2020, men herefter er det svært at spå om tidsperspektivet. Det bliver markedet eller eksempelvis politikerne, der skal tage beslutninger om udrulningshastigheden. I de store byer vil det naturligvis komme hurtigere end i de områder, hvor der er langt mellem folk, specielt fordi infrastrukturarbejdet er så omfattende."

Læs også:

Huawei: Sådan bliver fremtidens 5G-netværk

5G kommer: Så vildt bliver det

Sådan vil Huawei lægge de europæiske telefirmaer for sine kinesiske fødder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job