HTC på vej med designertelefon med Windows Phone

En noget speciel invitation fra HTC har fået samtalen til at køre på, om HTC nu endelig efter to års ventetid kommer med endnu en Windows Phone. Og det ser sådan ud.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen /)

I går modtog de amerikanske medier en invitation til et pressevent i New York den 19. august, uden at der står, hvad der bliver fremvist.

Det har fået spekulationerne til at køre hos medierne over, hvad det taiwanske firma har på sinde at vise frem.

Det amerikanske medie Neowin tror, som mange andre, at det nu endelig er en (for nogen længe ventet) Windows Phone.

Sidst HTC udgav en Windows Phone var tilbage i 2012, da Windows Phone 8 blev lanceret.

Her var 8S og 8X to "signatur"-telefoner, som skulle promovere Windows Phone, men siden har man intet set til HTC på Microsofts platform.

Rygter peger alle i samme retning
Alle rygterne peger mod, at HTC vil frigive en ny WP8-telefon. Tilbage i marts hørte man den første hvisken om en potentiel Windows Phone, men at det ikke ville være en "ny" telefon, men i stedet den prisbelønnede HTC One (M8), som ville få Windows Phone 8.1 installeret, som forventes at blive kaldt (W8).

Flere planer er efterfølgende kommet frem, blandt andet at telefonen, som sidenhen har fået det ørehængende navn "HTC One (M8) for Windows", ville blive sendt til Microsoft-butikker i USA den 20. august, hvorefter at blive sat til salg den 21. august.

Det passer meget godt med føromtalte presseevent den 19. august. Samtidig har en redaktør fra en af de førende amerikanske Windows Phone-nyhedssites, Windows Phone Central, skrevet på Twitter, at han har modtaget en invitation, men deres søstersite, der skriver om Android, Android Central, har ikke modtaget noget.

Et alternativ til, hvad HTC kan ende med at vise frem, er den potentielle Nexus-tablet, som der længe har været snak om, at selskabet skulle være i gang med at bygge.   

Læs også:

Rygter om kommende Google-telefon: Dette firma vil lave den næste Nexus

Endelig med på bølgen: Første fitnessbånd kommer nu til [b]Windows Phone

Gartner spår kanonvækst for Windows Phone[/b]

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse