HTC på vej med designertelefon med Windows Phone

En noget speciel invitation fra HTC har fået samtalen til at køre på, om HTC nu endelig efter to års ventetid kommer med endnu en Windows Phone. Og det ser sådan ud.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen /)

I går modtog de amerikanske medier en invitation til et pressevent i New York den 19. august, uden at der står, hvad der bliver fremvist.

Det har fået spekulationerne til at køre hos medierne over, hvad det taiwanske firma har på sinde at vise frem.

Det amerikanske medie Neowin tror, som mange andre, at det nu endelig er en (for nogen længe ventet) Windows Phone.

Sidst HTC udgav en Windows Phone var tilbage i 2012, da Windows Phone 8 blev lanceret.

Her var 8S og 8X to "signatur"-telefoner, som skulle promovere Windows Phone, men siden har man intet set til HTC på Microsofts platform.

Rygter peger alle i samme retning
Alle rygterne peger mod, at HTC vil frigive en ny WP8-telefon. Tilbage i marts hørte man den første hvisken om en potentiel Windows Phone, men at det ikke ville være en "ny" telefon, men i stedet den prisbelønnede HTC One (M8), som ville få Windows Phone 8.1 installeret, som forventes at blive kaldt (W8).

Flere planer er efterfølgende kommet frem, blandt andet at telefonen, som sidenhen har fået det ørehængende navn "HTC One (M8) for Windows", ville blive sendt til Microsoft-butikker i USA den 20. august, hvorefter at blive sat til salg den 21. august.

Det passer meget godt med føromtalte presseevent den 19. august. Samtidig har en redaktør fra en af de førende amerikanske Windows Phone-nyhedssites, Windows Phone Central, skrevet på Twitter, at han har modtaget en invitation, men deres søstersite, der skriver om Android, Android Central, har ikke modtaget noget.

Et alternativ til, hvad HTC kan ende med at vise frem, er den potentielle Nexus-tablet, som der længe har været snak om, at selskabet skulle være i gang med at bygge.   

Læs også:

Rygter om kommende Google-telefon: Dette firma vil lave den næste Nexus

Endelig med på bølgen: Første fitnessbånd kommer nu til [b]Windows Phone

Gartner spår kanonvækst for Windows Phone[/b]

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS