Godt gang i dansk softwarebranche: Sådan ser væksten ud

Den danske softwarebranche klarer sig markant bedre end it-branchen generelt.

Artikel top billede

Den danske softwarebranche er kommet godt igennem krisetiderne, blandt andet fordi der er et generelt samfundsfundsmæssigt fokus på øget effektivitet og konkurrencedygtighed.

Det mest interessante er dog, at softwarebranchen også klarer sig bedre end it-branchen generelt.

Berlingske Business skriver, at IDC's opgørelser viser, at mens den samlede it-branche voksede med 2,8 procent sidste år, så opnåede softwarebranchen en vækst på 5,4 procent

Her i 2014 venter IDC, at fordelingen bliver 2,8 procent til it-branchen generelt og 7,5 procent til softwarebranchen isoleret set.

Også i de kommende år venter analysefirmaet ifølge Berlingske Business, at softwarebranchen vil opnå en vækst på omkring fem procent om året. Den tendens kan ITEK under DI også nikke genkendende til:

"Vi har netop afsluttet en undersøgelse blandt 81 af vores medlemsvirksomheder for at høre om forventingerne. Og de har generelt positive forventninger - både i forhold til den nære fremtid og de lidt mere langsigtede forventninger," udtaler branchedirektør, Adam Lebech til Berlingske.

En analyse fra Berlingske Research viser, at softwarevirksomhedernes investeringer er øget med 29 procent fra 2009 til 2012 - hvilket svarer til omkring tre milliarder kroner.

Analysen viser dog også, at en stor del af virksomhederne kæmper med at opretholde driftsindtjeningen, for der er tale om en procentvis nedgang på 54 blandt de selskaber, der er blevet undersøgt.

Selskaberne ender dog stadig samlet set ud med en fremgang i driftsindtjeningen på 79 millioner ifølge Berlingske.

Sådan ser det ud på globalt plan

Ifølge en opgørelse fra IDC, som Computerworld tidligere har skrevet om her, steg omsætningen på det globale softwaremarkedet i 2013 med samlet set 5,5 procent til 369 milliarder dollars - omkring 1.992 milliarder kroner.

IDC peger i opgørelsen på, at væksten primært kommer fra big data og analytics, samarbejdssoftware og anden forretningssoftware.

Markedsandelene ud fra 2013-omsætningen fordeler sig således på verdensplan:

Microsoft: 17,8 procent.
IBM: 8 procent.
Oracle: 7,9 procent.
SAP: 4,9 procent.
Symantec: 1,7 procent.
Andre: 59,7 procent.

Mange har kig på softwaremarkedet

PricewaterhouseCoopers (PwC) har i øvrigt spået store forandringer på softwaremarkedet.

Rådgivingsfirmaet venter, at vi vil se helt nye virksomheder gå ind på softwaremarkedet i de kommende år:

"Inden længe vil vi formentlig se endnu flere ikke-traditionelle komme ind. Eksempelvis tøj-virksomheder, der leverer sundheds- og fitness-informationer ved at analysere og rapportere information fra sensorer i klæderne. Eller enheder, der leverer værdifuld data om energi-forbrug til deres erhvervskunder," har PwC skrevet i en rapport.

"Efterhånden som alle typer af produkter bliver en standardvare, har virksomhederne kig på værdien i software for at kunne komme ind på nye markeder."

Læs også:

Softwaremarkedet under voldsom forandring: Her er de nye vindere

Microsoft skovler penge ind: Løber fra alle de andre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S