Stor fyringsrunde i KMD - så mange mister jobbet

Opdateret: KMD er tvunget til at gennemføre stor fyringsrunde.

Artikel top billede

KMD har i dag tirsdag annonceret, at 120 medarbejdere skal fyres.

Det erfarer Computerworld fra en læser.

KMD bekræfter udmeldingen:

"KMD ønsker at være markedets førende leverandør af it-løsninger til samfundet. Det bliver KMD kun ved at levere sikre, effektive og fremsynede it-løsninger til konkurrencedygtige priser," skriver selskabet i en mail til Computerworld.

"KMD kan konstatere, at prissætningen i markedet fortsat skærpes. For at være en attraktiv leverandør i et marked, der netop nu - og i den kommende tid - er præget af en lang række større udbud med intens konkurrence, er det en grundlæggende forudsætning, at KMD kan matche prissætningen."

Rammer bredt

"Tilpasningen medfører, at virksomheden planlægger at opsige op til 120 ansatte på tværs af forretningen," lyder det fra selskabet. 

KMD-direktør Eva Berneke udtaler desuden:

"At tage afsked med dygtige medarbejdere er på ingen måder en fornøjelse. Men vi bliver nødt til at sikre, at KMD grundlæggende er en sund forretning. Ellers kan vi ikke være en markant aktør, der vinder kundernes opgaver. Det kræver et konstant blik på vores omkostninger. Sådan er markedet i dag."

"Det er vigtigt at have fokus på omkostningerne, men det er selvfølgelig også vitalt, at vi er tæt på vores kunder og forstår deres behov til fingerspidserne. Derfor valgte KMD før sommer at ændre på dele af vores organisation, så vi kommer endnu tættere på vores kunder. Vi skal sikre, at vores kunder oplever fuld opmærksomhed fra vores side."

Det nye KMD

Eva Berneke blev udnævnt til administrerende direktør i KMD i januar. Hun kom fra en stilling som direktør i TDC Erhverv.

I sidste måned bragte Computerworld et stort interview med Eva Berneke, hvor hun fortalte om den nye organisation og om, hvordan KMD skal se ud i fremtiden - læs artiklen her.

KMD havde i 2013 en omsætning på 4,6 milliarder kroner og 2.960 fuldtidsansatte ved årets udgang.

Årets resultat lød på 64 millioner kroner - et markant fald i forhold til året før.

"Vi regner ikke med, at vi kommer tilbage til tidligere tiders vækstrater på fem til syv procent vækst. Det skyldes blandt andet den prisudvikling og konkurrence, der er kommet i markedet," forklarede Eva Berneke dengang om situationen. 

Læs også:

Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura