Ny Google-arkitektur: Sådan får du enorm fart på data-analyserne

Google arbejder på ny big data-arkitektur, der vil kunne sprede et dataware-house ud over masser af datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med en ny-udviklet arkitektur i hånden vil Google fremover kunne koble adskillige store datacentre sammen til gigantiske datawarehouses.

Det vil kunne øge både regnekraften og driftsikkerheden ganske betydeligt, og det vil kunne føre til stærkt forbedrede muligheder inden for cloud-baseret data-analyse, som Google har store forventninger til.

På tværs af datacentre

Google kalder den nye teknologi for Mesa.

Ifølge selskabet kan en Mesa-implementation rumme flere petabyte data og opdatere millioner af data-linier i sekundet, ligesom en Mesa-implementation vil kunne håndtere flere milliarder forespørgsler om dagen.

Udviklingen af Mesa har egentlig sigtet mod at udvikle et avanceret analyse-værkøtj til Googles egen annonce-forretning, men anvendelsesmulighederne er mange, lyder det fra selskabets udviklere.

Ifælge Google løser Mesa en række operationelle problemer i de traditionelle datawarehouse-teknologier.

Eksempelvis opdaterer de fleste kommcercielle datawarehouse-løsninger ikke data-pakkerne hele tiden, men kun for eksempel én gang dagligt eller ugentligt.

Her er Mesa bygget til at analysere og behandle data i det øjeblik, de er skabt.

Det gælder også, at Google har brug for ensartethed - såkaldt consistency - i data-behandlingen. Det betyder, at systemerne skal producere nøjagtigt det samme resultat fra samme kilde på en given forespørgsel - uanset hvilket datacenter, der behandler forespørgslen.

Mesa bygger på en række af Googles egne teknologier, der blandt andet tæller fil-systemet Colossus, storagesystemet Big Table (der ligger til grund for Apache Hadoop) og analyse-frameworket MapReduce.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S