Ny Google-arkitektur: Sådan får du enorm fart på data-analyserne

Google arbejder på ny big data-arkitektur, der vil kunne sprede et dataware-house ud over masser af datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Med en ny-udviklet arkitektur i hånden vil Google fremover kunne koble adskillige store datacentre sammen til gigantiske datawarehouses.

Det vil kunne øge både regnekraften og driftsikkerheden ganske betydeligt, og det vil kunne føre til stærkt forbedrede muligheder inden for cloud-baseret data-analyse, som Google har store forventninger til.

På tværs af datacentre

Google kalder den nye teknologi for Mesa.

Ifølge selskabet kan en Mesa-implementation rumme flere petabyte data og opdatere millioner af data-linier i sekundet, ligesom en Mesa-implementation vil kunne håndtere flere milliarder forespørgsler om dagen.

Udviklingen af Mesa har egentlig sigtet mod at udvikle et avanceret analyse-værkøtj til Googles egen annonce-forretning, men anvendelsesmulighederne er mange, lyder det fra selskabets udviklere.

Ifælge Google løser Mesa en række operationelle problemer i de traditionelle datawarehouse-teknologier.

Eksempelvis opdaterer de fleste kommcercielle datawarehouse-løsninger ikke data-pakkerne hele tiden, men kun for eksempel én gang dagligt eller ugentligt.

Her er Mesa bygget til at analysere og behandle data i det øjeblik, de er skabt.

Det gælder også, at Google har brug for ensartethed - såkaldt consistency - i data-behandlingen. Det betyder, at systemerne skal producere nøjagtigt det samme resultat fra samme kilde på en given forespørgsel - uanset hvilket datacenter, der behandler forespørgslen.

Mesa bygger på en række af Googles egne teknologier, der blandt andet tæller fil-systemet Colossus, storagesystemet Big Table (der ligger til grund for Apache Hadoop) og analyse-frameworket MapReduce.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S