Samsung køber iværksætter-firma for en milliard: Vil ind i dit hjem og dine køkkenmaskiner

Samsung lægger omkring en milliard kroner på bordet for iværksætter-firma, der har udviklet en løsning, som Samsung vil satse på i fremtiden.

Artikel top billede

Samsung lægger sig i kølvandet på en række af de øvrige store teknologi-spillere, der i den seneste tid har opkøbt selskaber, der har udviklet teknologier til at forbinde hjemmets apparater med internettet.

Samsung køber nemlig iværksætter-virksomheden SmartThings, der udvikler software-løsninger til at forbinde forskellige hus-apparater med hinanden og med en app, der gør det muligt at kontrollere og overvåge apparaterne fra ejerens smartphone.

Angiveligt lægger Samsung omkring en milliard kroner for det blot to år gamle selskab, der blev grundlagt som et Kickstarter-projekt.

Også Oracle og Google har for nylig været i gang med at opkøbe selskaber, der har udviklet teknologier til det spirende 'internet of things,' hvor køkken-maskiner, kameraer, biler og alverdens andre ting kobles sammen via internettet.

Eksempelvis købte Google i januar det lille termostat-firma Nest for 17,5 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Derfor vil Google betale milliarder for lille termostat-firma

"SmartThings understøtter et åbent og voksende undersystem af udviklere, der producerer nye typer af forbundne enheder og unikke apps i cloud'en med henblik på at ændre den måde, som hverdagens maskiner fungerer på," skriver Samsung i en meddelelse.

Selskabets eget Tizen-styresystem er udviklet netop med henblik på at give forbrugerne mulighed for at kontrollere andre apparater via deres smartphone.

Læs også:

Ny internet-standard på vej: Dell, Samsung og Intel går sammen

Derfor vil Oracle lægge kassen for kasseapparat-firma: Her er den gyldne plan

Sikkerheds-mareridt venter: Dine pivåbne it-systemer kan hverken lappes eller opgraderes

Derfor vil Google betale milliarder for lille termostat-firma

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job