Ny iPhone på trapperne: Kan Apple få iPhone-feberen til at stige igen?

Apple og forhandlerne tror, at lanceringen af den kommende iPhone 6 om et par uger vil tænde en ny iPhone-feber og sætte mobil-verdenen i brand.

Artikel top billede

Apple er på trapperne med iPhone 6, og forventningerne er store til den nye smartphone, der angiveligt vil blive udstyret med en stor skærm på enten 4,7" eller 5,5".

Selv har virksomheden meget store forventninger til salget af den nye telefon.

I hvert fald har Apple ifølge Wall Street Journal bestilt op mod 80 millioner eksemplarer af iPhone 6 til levering inden nytår hos sine kinesiske produktions-partnere, der står for selve samlingen af iPhone-telefonerne.

Det er næsten dobbelt så mange som det antal, som Apple sidste år bestilte af det hidtil nyeste iPhone-modeller, iPhone 5S og 5C.

En ny telefon

Samme melding kommer fra en række af de meget markeds-sensitive brugt-butikker på det amerikanske marked, hvor iPhone 6-feberen for alvor er begyndt at brede sig.

Apple ventes at præsentere iPhone 6 om et par uger. Salget ventes at gå i gang 19. september.

De pågældende brugt-butikker har en funktion, hvor folk, der ønsker at sælge deres brugte smartphone, på selskabets website kan få en pris, som selskabet forpligter sig til at ville betale i de kommende 30 dage.

Det gør, at iPhone-ejeren har tid til at finde og købe en ny telefon, inden den gamle sælges videre - men at prisen ligger fast.

Flere af disse brugt-butikker melder om en meget stor, nylig stigning i antallet af anmodninger om pris på brugte iPhone i den seneste uges tid.

Brugt-butikken Nextworth melder om en stigning på 350 procent i antallet af anmodninger om pris på en brugt iPhone.

Det tolker selskabet i retning af, at rigtigt mange er interesserede i at bytte deres nuværende iPhone ud med en ny iPhone 6.

Samme billede melder brugt-butikken Gazelle om. Her er antallet af pris-anmodninger steget med 50 procent. Selskabet betaler 175 dollar - omkring 980 kroner - for en brugt iPhone 5 med 16 GB lagerplads.

Ifølge de to selskaber er det normalt, at antallet af pris-anmodninger stiger i de år, hvor Apple lancerer nye iPhone-design.

Vil have større skærme

Mens Apple hidtil har været tilbageholdende med for alvor at hoppe med på tendensen med større smartphone-skærme, har Android-producenterne i flere år væltet store Android-smartphones ud på markedet - og kunderne har været der.

Det er noget, som Apple ikke har kunnet sidde overhørig, hvilket altså nu har fået selskabet til at udvikle den nye iPhone-model, der angiveligt kommer til at minde mere om en mini-iPad end en stor iPhone.

Angiveligt bliver den nye iPhone 6 udstyret med meget kraftigt glas, lynhurtig 2,8 GHz A8-processor, stærkt forbedret batterilevetid, TouchID og et nyt kameraobjektiv.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S