Nets-topchef i hård kritik af IBM efter lækage-skandale

Nets' nye topchef, Bo Nilsson, langer ud efter IBM's indsats i sikkerhedsskandalen omkring Se & Hør-lækket.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM skal stramme op, og det skal gå stærkt.

Sådan lyder det fra Nets' nye direktør, Bo Nilsson, der langer voldsomt ud efter IBM i Danmark, hvor han mener, at sikkerhedsniveauet er under al kritik, skriver Berlingske.

Bo Nilsson er utilfreds med, at det kunne lade sig gøre, at en ansat hos IBM i årevis kunne levere fortrolige data om forskellige kendissers gøren og laden til ugebladet Se & Hør, uden at det blev opdaget.

Ifølge Berlingske er der et 'iskoldt samarbejdsklima' mellem IBM og Nets for tiden, ligesom Bo Nilsson mener, at IBM's arbejde siden sagen tog fart 'kun lige netop er godkendt.'

Han mener, at IBM omgående skal begynde at tage sikkerheden langt mere alvorligt, end det har være tilfældet hidtil, hvor IBM efter hans opfattelse ikke har arbejdet tilstrækkeligt fokuseret med sikkerheden.

"De [IBM, red.] skal opnå en standard, som sikrer, at det ikke sker igen. Når sådan nogle situationer opstår, ønsker man, at ens underleverandører er lige så bekymrede for det - om ikke mere - end du selv er," siger Bo Nilsson til Berlingske.

IBM Danmarks direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, siger til Berlingske, at selskabet har "taget den her sag meget seriøst fra starten", samt at selskabet har arbejdet på sagen "med vores bedste kræfter."

Ifølge Lars Mikkelgaard-Jensen er IBM i færd med en intern undersøgelse om forløbet.

Bo Nilsson tiltrådte som topchef for Nets for omkring tre uger siden.

Du kan læse om hans tre store udfordringer her: Nets har fået ny direktør - her er hans tre største udfordringer

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job