Hackere klar med bølge af malware: Går efter Mac-brugerne

Ny malware går efter bestemte Mac-brugere og Apples platform i det hele taget.

Artikel top billede

It-banditterne har udset sig Apples OS X som mål med en ny angrebsbølge.

Den består af 25 varianter af malware, der retter sig mod Apples styresystemer til Mac. 

Det skriver britiske V3 med henvisning til sikkerhedsfirmaet F-Secures seneste halvårsrapport (PDF).

F-Secure opdagede ifølge V3 20 nye angrebs-værktøjer mod Mac alene i årets første to måneder, og det antal er her halvvejs inde i 2014 steget til 25.

"Blandt de nye, unikke varianter tilhører 13 af dem fem nye familier, hvor Mask og Clientsnow er involveret i målrettede angreb. De tre øvrige familier - Coinstealer, Cointhief og LaoShu - retter sig mod normale Mac-brugere," lyder det blandt andet fra F-Secure.

De målrettede angreb retter sig ifølge V3 imod blandt andre menneskerettighedsaktivister og energisektoren.

Antivirus på Mac - her er løsningerne

Det skal tilføjes, at der endnu ikke foreligger oplysninger om, at hackerne har haft held til at angribe med malwaren som våben, men som en F-Secure-analytiker siger til V3, kan det både skyldes, at de ramte organisationer og personer ikke er klar over det, eller at de vælger at tie stille om problemerne.

Det er efterhånden en gammel debat, om man skal køre med antivirus på en Mac eller ej.

Mange Mac-brugere vælger ikke at gøre det, mens ikke mindst sikkerhedsleverandørerne godt kan lide at fremhæve de potentielle trusler, der er derude.

Hvis du ønsker at beskytte din Mac, kan du se en aktuel test af de forskellige antivirus-løsninger på markedet her.

Læs også:

Test af otte antivirus-programmer til Mac: Her er det bedste

Apples brud med fortiden: Her er den nye Mac-bruger

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job