Hackere klar med bølge af malware: Går efter Mac-brugerne

Ny malware går efter bestemte Mac-brugere og Apples platform i det hele taget.

Artikel top billede

It-banditterne har udset sig Apples OS X som mål med en ny angrebsbølge.

Den består af 25 varianter af malware, der retter sig mod Apples styresystemer til Mac. 

Det skriver britiske V3 med henvisning til sikkerhedsfirmaet F-Secures seneste halvårsrapport (PDF).

F-Secure opdagede ifølge V3 20 nye angrebs-værktøjer mod Mac alene i årets første to måneder, og det antal er her halvvejs inde i 2014 steget til 25.

"Blandt de nye, unikke varianter tilhører 13 af dem fem nye familier, hvor Mask og Clientsnow er involveret i målrettede angreb. De tre øvrige familier - Coinstealer, Cointhief og LaoShu - retter sig mod normale Mac-brugere," lyder det blandt andet fra F-Secure.

De målrettede angreb retter sig ifølge V3 imod blandt andre menneskerettighedsaktivister og energisektoren.

Antivirus på Mac - her er løsningerne

Det skal tilføjes, at der endnu ikke foreligger oplysninger om, at hackerne har haft held til at angribe med malwaren som våben, men som en F-Secure-analytiker siger til V3, kan det både skyldes, at de ramte organisationer og personer ikke er klar over det, eller at de vælger at tie stille om problemerne.

Det er efterhånden en gammel debat, om man skal køre med antivirus på en Mac eller ej.

Mange Mac-brugere vælger ikke at gøre det, mens ikke mindst sikkerhedsleverandørerne godt kan lide at fremhæve de potentielle trusler, der er derude.

Hvis du ønsker at beskytte din Mac, kan du se en aktuel test af de forskellige antivirus-løsninger på markedet her.

Læs også:

Test af otte antivirus-programmer til Mac: Her er det bedste

Apples brud med fortiden: Her er den nye Mac-bruger

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til fællesstatslig it-løsning

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS