Microsoft vil købe Minecraft for 11 milliarder kroner

Microsoft er tæt på at opkøbe svenske Mojang, der står bag Minecraft.

Artikel top billede

Microsoft er langt henne i forhandlingerne om at købe det svenske spil-selskab Mojang, der står bag det meget udbredte spil Minecraft.

Ifølge Wall Street Journal er Microsoft klar til at lægge mere end to milliarder dollar - 11,5 milliarder kroner - for det svenske selskab.

Handlen kan blive afsluttet i løbet af et par dage.

Minecraft har siden lanceringen spredt sig med stor hast og må i dag betegnes som nærmest et fænomen inden for online-spil.

I spillet kan spillerne bygge nærmest hvad som helst ved hjælp af en slags 3D-byggeklodser.

Minecraft blev oprindeligt udviklet til pc'er, men findes i dag også til Microsofts spilkonsol Xbox samt til Sonys Playstation, ligesom der findes mobile udgaver til både iOS og Android.

Opkøbet vil i givet fald blive det første, som Microsoft gennemfører, efter Satya Nadella overtog ledelsen af selskabet fra Steve Ballmer i sommer.

Læs også: Børn skal lære at programmere og fagforening vil lære dig hvordan du hjælper dem i gang

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics