Microsoft vil købe Minecraft for 11 milliarder kroner

Microsoft er tæt på at opkøbe svenske Mojang, der står bag Minecraft.

Artikel top billede

Microsoft er langt henne i forhandlingerne om at købe det svenske spil-selskab Mojang, der står bag det meget udbredte spil Minecraft.

Ifølge Wall Street Journal er Microsoft klar til at lægge mere end to milliarder dollar - 11,5 milliarder kroner - for det svenske selskab.

Handlen kan blive afsluttet i løbet af et par dage.

Minecraft har siden lanceringen spredt sig med stor hast og må i dag betegnes som nærmest et fænomen inden for online-spil.

I spillet kan spillerne bygge nærmest hvad som helst ved hjælp af en slags 3D-byggeklodser.

Minecraft blev oprindeligt udviklet til pc'er, men findes i dag også til Microsofts spilkonsol Xbox samt til Sonys Playstation, ligesom der findes mobile udgaver til både iOS og Android.

Opkøbet vil i givet fald blive det første, som Microsoft gennemfører, efter Satya Nadella overtog ledelsen af selskabet fra Steve Ballmer i sommer.

Læs også: Børn skal lære at programmere og fagforening vil lære dig hvordan du hjælper dem i gang

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS