10.000 danske Gmail-konti er lækket - skift dit password

Fem millioner Gmail-konti er lækket på nettet i nat, og cirka 10.000 danske konti er berørt. Der er ikke grund til panik, men skift dit password til din Gmail-konto, lyder det fra sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner Gmail-konti med tilhørende passwords er sluppet ud af sit bur og havnet i hænderne på uvedkommende personer.

Den lækage er sket i nat.

Og der er mange danskere, der bliver berørt af den hændelse.

"Det tyder foreløbig på, at der er omkring 10.000 danske konti, der er blevet lækket," fortæller Peter Kruse, der er sikkerhedsekspert i firmaet CSIS.

Der er stjålet brugernavne og passwords, der kan give adgang til indbakken på den enkelte konto, oplyser han.

Så alle danske Gmail-brugere skal til at skifte password igen?

"For en sikkerheds skyld er det en rigtig god idé," lyder vurderingen.

Han fortæller, at lækagen ser alvorlig ud, men at der også er formildende omstændigheder, der dæmper skadens omfang.

"Vi har indsamlet datasættet, og vi kan bekræfte dens validitet. Data ser imidlertid ud til at være op til tre år gamle."

Informationen om, at data er af lidt ældre dato betyder, at der ikke er grund til panik.

"Vi har sammenholdt informationerne med data, vi allerede har. Her kan vi se et sammenfald, hvilket betyder, at nogle data allerede har været ude på nettet i lang tid."

Har du skiftet dit password indenfor de sidste tre år, så er du altså ikke nødvendigvis i problemer.

"Men vi er ikke helt sikre endnu. Indtil vi har analyseret alle data, anbefaler vi, at man skifter sit password."

For fjorten dage siden blev en russisk mail-tjeneste pumpet for 4,7 millioner mail-konti i en lignende aktion.

"Der er nogle grupper, der i øjeblikket høster rigtig mange adresser, som kan sælges eller offentliggøres," siger Peter Kruse.

Det er også muligt at anvende Googles tofaktor-sikkerhedsløsning for at højne sikkerheden.

Læs også:
Nu kommer supersikker, gratis og krypteret mail-tjeneste til dig

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job