10.000 danske Gmail-konti er lækket - skift dit password

Fem millioner Gmail-konti er lækket på nettet i nat, og cirka 10.000 danske konti er berørt. Der er ikke grund til panik, men skift dit password til din Gmail-konto, lyder det fra sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Fem millioner Gmail-konti med tilhørende passwords er sluppet ud af sit bur og havnet i hænderne på uvedkommende personer.

Den lækage er sket i nat.

Og der er mange danskere, der bliver berørt af den hændelse.

"Det tyder foreløbig på, at der er omkring 10.000 danske konti, der er blevet lækket," fortæller Peter Kruse, der er sikkerhedsekspert i firmaet CSIS.

Der er stjålet brugernavne og passwords, der kan give adgang til indbakken på den enkelte konto, oplyser han.

Så alle danske Gmail-brugere skal til at skifte password igen?

"For en sikkerheds skyld er det en rigtig god idé," lyder vurderingen.

Han fortæller, at lækagen ser alvorlig ud, men at der også er formildende omstændigheder, der dæmper skadens omfang.

"Vi har indsamlet datasættet, og vi kan bekræfte dens validitet. Data ser imidlertid ud til at være op til tre år gamle."

Informationen om, at data er af lidt ældre dato betyder, at der ikke er grund til panik.

"Vi har sammenholdt informationerne med data, vi allerede har. Her kan vi se et sammenfald, hvilket betyder, at nogle data allerede har været ude på nettet i lang tid."

Har du skiftet dit password indenfor de sidste tre år, så er du altså ikke nødvendigvis i problemer.

"Men vi er ikke helt sikre endnu. Indtil vi har analyseret alle data, anbefaler vi, at man skifter sit password."

For fjorten dage siden blev en russisk mail-tjeneste pumpet for 4,7 millioner mail-konti i en lignende aktion.

"Der er nogle grupper, der i øjeblikket høster rigtig mange adresser, som kan sælges eller offentliggøres," siger Peter Kruse.

Det er også muligt at anvende Googles tofaktor-sikkerhedsløsning for at højne sikkerheden.

Læs også:
Nu kommer supersikker, gratis og krypteret mail-tjeneste til dig

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos