Efter at have lurepasset i flere år: Nu melder firmaerne sig klar til big data

Big data har været helt oppe og ringe på hype-barometeret, men nu ser det faktisk ud til, at rigtig mange virksomheder er klar til at tage springet.

Artikel top billede

Det lå fra starten af i big data, sat det skulle blive til noget stort:

- Mulighederne var store, og armbevægelserne og løfterne var endnu større.

Men mange af de potentielle kunder holdt igen med investeringerne.

Måske fordi de tvivlede på, om der reelt var noget nyt i big data i forhold til mere traditionel business intelligence?

Måske fordi de havde svært ved at finde ud af, hvor de helt præcis skulle begynde big data-rejsen? Måske big data bare lyder både kompliceret og dyrt?

Nu sker der noget

Men det er efterhånden ved at være nogle år siden, at big data mest var store ord - i dag findes der både en masse leverandører og løsninger, der kan levere reel værdi ved hjælp af big data.

Formentlig er det også det, der smitter af, når man ser på de seneste undersøgelser af, hvor parate virksomhederne er til at kaste sig ud i big data-investeringerne.

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Gartner konkluderer, at investeringerne i big data øges.

302 virksomheder fra hele verden har deltaget i undersøgelsen, og konklusionen er, 73 procent af respondenterne allerede har investeret eller har planer om at investere i big data i løbet af de næste 24 måneder.

I 2013 var det 64 procent, der svarede ja til det spørgsmål.

Samtidig var det i 2013 31 procent, der svarede, at de ingen planer havde for big data - og det er nu faldet til 24 procent.

Det er Nordamerika, der går forrest med big data-investeringerne, men alle regioner øger investeringerne, lyder det fra Gartner.

Der er dog ikke tale om, at big data pludselig er taget i brug i stort set alle virksomheder, for det er stadig kun 13 procent af respondenterne, der kan meddele, at de allerede har udrullet big data-løsninger.

Her tages big data i brug

Tendensen er dog ganske klar, mener Gartner: Virksomhederne får i stigende grad blik for mulighederne med big data.

"Big data kan hjælpe med at adressere et bredt udvalg af forretnings-problemer på tværs af mange industrier, og for tredje år i vores undersøgelse er både en forbedret kundeoplevelse og proces-effektiviseringer de top-områder, man prioriterer," udtaler research director Lisa Kart fra Gartner.

"De mest dramatiske forandringer finder sted i forhold til at forbedre kundeoplevelser, særligt inden for transport, sundhed, forsikring, medier og kommunikation, retail og bankverdenen."

Læs også:

Big data afmystificeret: Sådan kommer du i gang

Big data: her er forklaringen på tidens store it-trend

Her er fremtidens it-løsninger: Kan ændre dit firma

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Sådan fungerer Hadoop - det mest hypede open source-værktøj lige nu

Dansk top-chef: Derfor er open source godt til big data

Her er de så: De 10 vigtigste it-trends for dig i 2014

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S