Efter at have lurepasset i flere år: Nu melder firmaerne sig klar til big data

Big data har været helt oppe og ringe på hype-barometeret, men nu ser det faktisk ud til, at rigtig mange virksomheder er klar til at tage springet.

Artikel top billede

Det lå fra starten af i big data, sat det skulle blive til noget stort:

- Mulighederne var store, og armbevægelserne og løfterne var endnu større.

Men mange af de potentielle kunder holdt igen med investeringerne.

Måske fordi de tvivlede på, om der reelt var noget nyt i big data i forhold til mere traditionel business intelligence?

Måske fordi de havde svært ved at finde ud af, hvor de helt præcis skulle begynde big data-rejsen? Måske big data bare lyder både kompliceret og dyrt?

Nu sker der noget

Men det er efterhånden ved at være nogle år siden, at big data mest var store ord - i dag findes der både en masse leverandører og løsninger, der kan levere reel værdi ved hjælp af big data.

Formentlig er det også det, der smitter af, når man ser på de seneste undersøgelser af, hvor parate virksomhederne er til at kaste sig ud i big data-investeringerne.

En ny undersøgelse fra analysefirmaet Gartner konkluderer, at investeringerne i big data øges.

302 virksomheder fra hele verden har deltaget i undersøgelsen, og konklusionen er, 73 procent af respondenterne allerede har investeret eller har planer om at investere i big data i løbet af de næste 24 måneder.

I 2013 var det 64 procent, der svarede ja til det spørgsmål.

Samtidig var det i 2013 31 procent, der svarede, at de ingen planer havde for big data - og det er nu faldet til 24 procent.

Det er Nordamerika, der går forrest med big data-investeringerne, men alle regioner øger investeringerne, lyder det fra Gartner.

Der er dog ikke tale om, at big data pludselig er taget i brug i stort set alle virksomheder, for det er stadig kun 13 procent af respondenterne, der kan meddele, at de allerede har udrullet big data-løsninger.

Her tages big data i brug

Tendensen er dog ganske klar, mener Gartner: Virksomhederne får i stigende grad blik for mulighederne med big data.

"Big data kan hjælpe med at adressere et bredt udvalg af forretnings-problemer på tværs af mange industrier, og for tredje år i vores undersøgelse er både en forbedret kundeoplevelse og proces-effektiviseringer de top-områder, man prioriterer," udtaler research director Lisa Kart fra Gartner.

"De mest dramatiske forandringer finder sted i forhold til at forbedre kundeoplevelser, særligt inden for transport, sundhed, forsikring, medier og kommunikation, retail og bankverdenen."

Læs også:

Big data afmystificeret: Sådan kommer du i gang

Big data: her er forklaringen på tidens store it-trend

Her er fremtidens it-løsninger: Kan ændre dit firma

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Sådan fungerer Hadoop - det mest hypede open source-værktøj lige nu

Dansk top-chef: Derfor er open source godt til big data

Her er de så: De 10 vigtigste it-trends for dig i 2014

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo