Her er dansk Microsoft-topchefs nye job: Erik Kaae går til dansk software-firma

Microsoft Danmarks partnerchef tiltræder som COO i stor dansk ERP-koncern.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Microsofts Danmarks salgsdirektør og chef for partnerforretningen gennem de sidste fem år, Erik Kaae, skifter sit visitkort ud og skal fremover slå sine folder som COO hos ERP-koncernen EG.

Nyheden om Erik Kaaes exit fra Microsoft er godt en uge gammel.

Den kan du læse her: Dansk direktør forlader Microsoft.

Men i dag sætter Erik Kaae så navn på nye arbejdsgiver.

Hans opgave blandt andet bliver at få den stribe af virksomheder, som EG har opkøbt over de seneste par år, til at spille sammen og genere endnu mere vækst.

EG-koncernen arbejder i hele Norden og har over de seneste fem år næsten fordoblet sin omsætning - dels gennem organisk vækst, men først og fremmest gennem en lang række opkøb af brancherettede it-forhandlere.

"EG er nok den stærkeste spiller i Danmark, og selskabet er på en rigtig spændende rejse. Det har købt en forfærdelig masse virksomheder op gennem de sidste par år, og den rejse er ikke stoppet. Jeg synes, at det er superspændende at få integreret de virksomheder, som der er investeret i," siger Erik Kaae, som begynder i sit nye job senest 1. november.

Sigter efter milliard-omsætning

Tidligere i år satte EG's koncenchef Leif Vestergaard som mål at EG inden 2018 skulle runde en omsætning på mellem 2,3 og 2,4 milliarder kroner mod de 1,6 milliarder, som koncernen nåede i 2013.

EG har over de seneste år satset på at levere specialiserede løsninger til en række forskellig brancher og markedsvertikaler.

Netop den specialisering er ifølge Erik Kaae med til at gøre EG til det, det er.

"Kernen hos EG er branchefokus. Selskabet har nogle hovedvertikaler og brancher, det fokuserer på, hvor det leverer ERP-løsninger, men også en forfærdelig masse andet som for eksempel indenfor retail, hvor vi leverer point of sales-systemer (betalings- og kasseløsninger , red.) og alle mulige andre løsninger," siger Erik Kaae.

Hos EG bliver han en del af en ni mand stor direktion med koncernchef Leif Vestergaard i spidsen.

Løsere tilknytning

Forgængeren som EG's COO, Ole Fritze, skal efter fire år i jobbet nu ifølge Leif Vestergaard løse forskellige konsulentopgaver i EG, men får en løsere tilknytning til koncernen.

Leif Vestergaard siger, at det er personen Erik Kaae, der har været afgørende for, at der nu skiftes ud på posten som COO.

"Jeg har i mange år samarbejdet med Erik Kaae gennem Microsoft. Han kommer med nogle kompetencer omkring eksekvering, brancheforståelse og teknologi, som kan accelerere den udvikling, vi har i EG," siger Leif Vestergaard.

Læs også:

Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

EG køber sin egen talentkravlegård

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S