Symantec på vej til at splitte virksomheden op

Sikkerheds-giganten Symantec er langt med overvejelserne om at dele virksomheden op i to dele. Det skal bane vejen for selskabet på et område, som ikke mange i dag forbinder Symantec med.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Sikkerhedsgiganten Symantec er langt fremme i overvejelserne om at splitte virksomheden op i to selvstændige virksomheder.

Ifølge Bloomberg er det ideen, at det ene selskab skal beskæftige sig med udvikling og salg af sikkerhedsløsninger, som Symantec er mest kendt for i dag.

Det andet skal fokusere på storage.

Ifølge nyhedssitet ventes Symantecs topchef, Michael Brown, at komme med en formel udmelding om opdelingen inden for de kommende par uger.

Han blev formelt udnævnt til topchef for en måneds tid siden, efter han siden marts har været konstitueret som topchef, da Steve Bennet blev fyret.

Det kan du læse mere om her: Så er det slut: It-gigant fyrer topchefen

Symantec har tidligere overvejet at dele virksomheden op på lignende måde, men har hidtil hver gang droppet ideen.

Men nu kan meget tyde på, at tiden er ved at være moden, lyder vurderingen.

Den del af Symantecs forretning, der varetager backup, recovery, arkivering, storage og lignende, står i dag bag 37 procent af den samlede omsætning.

Også andre af it-verdenen store selskaber er i færd med at splitte sig selv op. Det skal sikre større agilitet og bedre muligheder for at rette selskaberne ind efter de hastigt skiftende markedsvilkår, hvilket er vanskeligt, hvis ikke selskaberne er fokuserede på få og bestemte markeder.

Samtidig giver en opsplitning brandingmæssige fordele, da de store selskaber ofte primært er kendt for et enkelt markedsområde.

HP's planer kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Også eBay arbejder angiveligt med en plan om at dele sig selv op. Ifølge markedsrygter har selskabets bestyrelse allerede givet grønt lys til en opsplitningsplan, der skal dele selskabet i en eBay-del og en PayPal-del.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo