Symantec på vej til at splitte virksomheden op

Sikkerheds-giganten Symantec er langt med overvejelserne om at dele virksomheden op i to dele. Det skal bane vejen for selskabet på et område, som ikke mange i dag forbinder Symantec med.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Sikkerhedsgiganten Symantec er langt fremme i overvejelserne om at splitte virksomheden op i to selvstændige virksomheder.

Ifølge Bloomberg er det ideen, at det ene selskab skal beskæftige sig med udvikling og salg af sikkerhedsløsninger, som Symantec er mest kendt for i dag.

Det andet skal fokusere på storage.

Ifølge nyhedssitet ventes Symantecs topchef, Michael Brown, at komme med en formel udmelding om opdelingen inden for de kommende par uger.

Han blev formelt udnævnt til topchef for en måneds tid siden, efter han siden marts har været konstitueret som topchef, da Steve Bennet blev fyret.

Det kan du læse mere om her: Så er det slut: It-gigant fyrer topchefen

Symantec har tidligere overvejet at dele virksomheden op på lignende måde, men har hidtil hver gang droppet ideen.

Men nu kan meget tyde på, at tiden er ved at være moden, lyder vurderingen.

Den del af Symantecs forretning, der varetager backup, recovery, arkivering, storage og lignende, står i dag bag 37 procent af den samlede omsætning.

Også andre af it-verdenen store selskaber er i færd med at splitte sig selv op. Det skal sikre større agilitet og bedre muligheder for at rette selskaberne ind efter de hastigt skiftende markedsvilkår, hvilket er vanskeligt, hvis ikke selskaberne er fokuserede på få og bestemte markeder.

Samtidig giver en opsplitning brandingmæssige fordele, da de store selskaber ofte primært er kendt for et enkelt markedsområde.

HP's planer kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Også eBay arbejder angiveligt med en plan om at dele sig selv op. Ifølge markedsrygter har selskabets bestyrelse allerede givet grønt lys til en opsplitningsplan, der skal dele selskabet i en eBay-del og en PayPal-del.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S