IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

IBM lægger 8,7 milliarder kroner på bordet til 'køberen' af stor IBM-fabrik. Se her, hvem køberen af fabrik og de mange milliarder kroner er.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

8,7 milliarder kroner. Så meget skal IBM ifølge Bloomberg betale for at slippe af med selskabets underskudsgivende chipfabrik i New York.

'Køberen' er selskabet Globalfoundries, der altså nu overtager både chipfabrik samt de 8,7 milliarder kroner, der følger med den.

Den tabsgivende chipfabrik i East Fishkill i New York har længe været en torn i øjet på IBM, som i hvert fald siden sommer har forhandlet med Globalfoundries om overtagelse af fabrikken.

Parterne har imidlertid været uenige om prisen - som i denne handel altså har været den pris, som IBM skulle betale for at slippe af med fabrikken.

Angiveligt krævede Globalfoundries først 11,6 milliarder kroner for at overtage fabrikken, mens IBM kun var indstillet på at betale det halve.

Globalfoundries ejes via forskellige kanaler af staten Abu Dhabi. Her planlægger man at anvende overtagelsen til at tildrage sig kompetencer og viden og chip-fremstilling.

Som led i aftalen skal Globalfoundries i de kommende 10 år levere Power-processorer til IBM - blandt andet til IBM's mainframes og Watson-supercomputer - til gengæld for IBM's intellektuelle rettigheder på området.

IBM's division til chipfremstilling står for under to procent af IBM's samlede omsætning, men ligger i den rigtigt dyre ende på bundlinien, da pengene fosser ud af kassen med et årligt underskud på otte-ni milliarder kroner.

IBM har i de senere år gradvist skilt sig af med sin hardware-forretning.

Selskabet solgte sin pc-forretning til Lenovo i CCc og indgik fornylig aftale med Lenovo om overtagelse af IBM's x86-serverforretning.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk it-firma køber IBM's server-forretning - betaler milliarder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S