IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

IBM lægger 8,7 milliarder kroner på bordet til 'køberen' af stor IBM-fabrik. Se her, hvem køberen af fabrik og de mange milliarder kroner er.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

8,7 milliarder kroner. Så meget skal IBM ifølge Bloomberg betale for at slippe af med selskabets underskudsgivende chipfabrik i New York.

'Køberen' er selskabet Globalfoundries, der altså nu overtager både chipfabrik samt de 8,7 milliarder kroner, der følger med den.

Den tabsgivende chipfabrik i East Fishkill i New York har længe været en torn i øjet på IBM, som i hvert fald siden sommer har forhandlet med Globalfoundries om overtagelse af fabrikken.

Parterne har imidlertid været uenige om prisen - som i denne handel altså har været den pris, som IBM skulle betale for at slippe af med fabrikken.

Angiveligt krævede Globalfoundries først 11,6 milliarder kroner for at overtage fabrikken, mens IBM kun var indstillet på at betale det halve.

Globalfoundries ejes via forskellige kanaler af staten Abu Dhabi. Her planlægger man at anvende overtagelsen til at tildrage sig kompetencer og viden og chip-fremstilling.

Som led i aftalen skal Globalfoundries i de kommende 10 år levere Power-processorer til IBM - blandt andet til IBM's mainframes og Watson-supercomputer - til gengæld for IBM's intellektuelle rettigheder på området.

IBM's division til chipfremstilling står for under to procent af IBM's samlede omsætning, men ligger i den rigtigt dyre ende på bundlinien, da pengene fosser ud af kassen med et årligt underskud på otte-ni milliarder kroner.

IBM har i de senere år gradvist skilt sig af med sin hardware-forretning.

Selskabet solgte sin pc-forretning til Lenovo i CCc og indgik fornylig aftale med Lenovo om overtagelse af IBM's x86-serverforretning.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk it-firma køber IBM's server-forretning - betaler milliarder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job