IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

IBM lægger 8,7 milliarder kroner på bordet til 'køberen' af stor IBM-fabrik. Se her, hvem køberen af fabrik og de mange milliarder kroner er.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

8,7 milliarder kroner. Så meget skal IBM ifølge Bloomberg betale for at slippe af med selskabets underskudsgivende chipfabrik i New York.

'Køberen' er selskabet Globalfoundries, der altså nu overtager både chipfabrik samt de 8,7 milliarder kroner, der følger med den.

Den tabsgivende chipfabrik i East Fishkill i New York har længe været en torn i øjet på IBM, som i hvert fald siden sommer har forhandlet med Globalfoundries om overtagelse af fabrikken.

Parterne har imidlertid været uenige om prisen - som i denne handel altså har været den pris, som IBM skulle betale for at slippe af med fabrikken.

Angiveligt krævede Globalfoundries først 11,6 milliarder kroner for at overtage fabrikken, mens IBM kun var indstillet på at betale det halve.

Globalfoundries ejes via forskellige kanaler af staten Abu Dhabi. Her planlægger man at anvende overtagelsen til at tildrage sig kompetencer og viden og chip-fremstilling.

Som led i aftalen skal Globalfoundries i de kommende 10 år levere Power-processorer til IBM - blandt andet til IBM's mainframes og Watson-supercomputer - til gengæld for IBM's intellektuelle rettigheder på området.

IBM's division til chipfremstilling står for under to procent af IBM's samlede omsætning, men ligger i den rigtigt dyre ende på bundlinien, da pengene fosser ud af kassen med et årligt underskud på otte-ni milliarder kroner.

IBM har i de senere år gradvist skilt sig af med sin hardware-forretning.

Selskabet solgte sin pc-forretning til Lenovo i CCc og indgik fornylig aftale med Lenovo om overtagelse af IBM's x86-serverforretning.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk it-firma køber IBM's server-forretning - betaler milliarder

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S