Tidligere HP-topchef vil være præsident i USA

Tidligere topchef for Hewlett-Packard, der blev fyret på gråt papir, vil forsøge at blive USA's næste præsident.

Artikel top billede

HP's tidligere øverste chef i hele verden, amerikaneren Carly Fiorina, vil forsøge at blive valgt som republikanernes præsident-kandidat til det næste amerikanske valg, der finder sted i 2016.

Carly Fiorina blev fyret på gråt papir som topchef for HP i 2005, hvilket du kan læse mere om her: Fiorina forlader HP med 246 millioner kroner i lommen

Hun har aldrig tidligere haft en politisk toppost, men har dog prøvet at føre valgkampagne tidligere, i det hun forsøgte at blive valgt som en republikanernes kandidater i Californien til senats-valget i 2010.

Hun har ligeledes tidligere arbejdet som økonomisk rådgiver for den republikanske præsident-kandidat, John McCain, hvor hun fik ry for at være meget veltalende og overbevisende.

25 mulige kandidater i farvandet

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste er der for tiden omkring 25 kandidater i farvandet til kampen om at blive republikansk præsident-kandidat, hvoraf Carly Fiorina er den eneste kvinde.

Hun blev i sin tid som topchef for HP ikke mindst kendt for selskabets kæmpe milliard-opkøb af rivalen Compaq i 2001, selv om blandt andet Walter Hewlett - søn af selskabets stifter - var imod planerne.

Compaq-opkøbet blev da heller ikke nogen succes, men kostede HP meget store summer i indtjening og egenkapital, og det hele endte med, at Fiorina blev sat på porten af HP's bestyrelse i 2005.

Du kan læse mere om opkøbet her: It-historiens værste katastrofe-opkøb.

HP har fornylig meddelt, at det arbejder med planer om at opsplitte selskabet i en selvstændig pc-forretning og alt det andet.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

Carly Fiorina blev som topchef for HP afløst af Mark Hurd, der ligeledes senere blev fyret på gråt papir på grund af en sex-skandale: To år med kaos hos HP.

Også Mark Hurds afløser, tyskeren Leo Apotheker, blev fyret: HP fyrer Léo Apotheker - ny topchef ansat

Han er i dag blandt andet bestyrelsesformand for KMD.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS