Kritiske fejl i din Windows-computer: Microsoft lapper disse huller

Her er de opdateringer, du skal hente til Microsofts produkter lige nu.

Artikel top billede

Så er det igen den tid på måneden, hvor Microsoft udsender sine tirsdagsrettelser eller patch Tuesday, som kodefabrikken kalder den.

Microsoft frigav sent mandag årets sidste sikkerhedspakke - for december 2014.

Pakken indeholder syv rettelser, hvor de tre er kategoriseret som kritiske og de fire sidste bedømmes til at være vigtige.

Der lappes huller i Windows, Office, Exchange og firmaets browser Internet Explorer (IE).

De tre kritiske rettelser lukker for kørsel af remote-kode i Windows, Office og i IE.

Pakken distribueres som vaneligt gennem Windows Update, ellers kan du finde yderligere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

Næste opdatering kommer den 13. januar 2015.

Husk 8.1

Windows 8-brugere skal i øvrigt huske at hente Windows 8.1 Update-pakken.

Det er nemlig et krav, at den er installeret, hvis du skal fortsætte med at modtage sikkerhedsrettelser til Windows-udgaven.

Læs også:
Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Dårlig it-sikkerhed skal kunne udløse store bøder til danske selskaber

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS