Kritiske fejl i din Windows-computer: Microsoft lapper disse huller

Her er de opdateringer, du skal hente til Microsofts produkter lige nu.

Artikel top billede

Så er det igen den tid på måneden, hvor Microsoft udsender sine tirsdagsrettelser eller patch Tuesday, som kodefabrikken kalder den.

Microsoft frigav sent mandag årets sidste sikkerhedspakke - for december 2014.

Pakken indeholder syv rettelser, hvor de tre er kategoriseret som kritiske og de fire sidste bedømmes til at være vigtige.

Der lappes huller i Windows, Office, Exchange og firmaets browser Internet Explorer (IE).

De tre kritiske rettelser lukker for kørsel af remote-kode i Windows, Office og i IE.

Pakken distribueres som vaneligt gennem Windows Update, ellers kan du finde yderligere oplysninger på Microsofts TechNet-side.

Næste opdatering kommer den 13. januar 2015.

Husk 8.1

Windows 8-brugere skal i øvrigt huske at hente Windows 8.1 Update-pakken.

Det er nemlig et krav, at den er installeret, hvis du skal fortsætte med at modtage sikkerhedsrettelser til Windows-udgaven.

Læs også:
Guide: Få professionel sikkerhed i Windows 7

Dårlig it-sikkerhed skal kunne udløse store bøder til danske selskaber

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S