It-chefens 2015: Derfor skal du droppe kontrol-rollen og finde visionerne frem

It-cheferne har ikke længere monopol på it-beslutningerne. Derfor skal du gentænke rollen som it-leder.

Artikel top billede

"Den klassiske CIO, der vil styre teknologien og står og siger, at du ikke må bruge noget, er under pres. Man skal tænke på en ny måde. Man skal tage den digitale tilgang, og man skal se sig som facilitator i en verden, hvor man ikke længere har monopol."

Sådan lyder budskabet fra Tomas Hannibal Nielsen, der er research director hos Gartner, hvor han har fokus på CIO'erne.

Gartner har i en ny, global undersøgelse bedt C-level-ledere om at fordele 100 procent, som de mener deres CEO vil fordele dem blandt alle forskellige leder-positioner, når det kommer til, hvem der kan og skal lede de digitale forandringer i virksomheden.

"CIO'erne giver globalt set sig selv 47 procent. I Norden er det nede på 41 procent, så de er lidt mindre frembrusende her end globalt."

Det rigtig interessante spørgsmål er dog, hvordan CEO'erne fordeler de samme 100 procent blandt de forskellige ledere, der kan stå i spidsen for virksomhedens digitale forandringer.

"De giver CIO'en 15 procent. Så vi ser en tendens til, at ‘digital change' ikke er en enkeltstående funktion, det er en teamindsats."

Mange digitale ledere er i spil

Men har CIO'en ikke et problem, hvis CEO'en kun giver den rolle 15 procent?

"Det kan man diskutere. Jeg har en anden vinkel på det: I dag er det en del af almendannelse for ledere at vide noget om digitalisering. Men du skal også vide noget om finans, og det har heller ikke elimineret CFO'en. Det er i det perspektiv, vi skal se CIO-rollen," lyder det fra Tomas Hannibal Nielsen.

"Teknologien spiller i dag en rolle, uanset hvor i organisationen du er. Så tallet understøtter, at CIO'en selvfølgelig er en vigtig del af det.

Og faktisk er de 15 procent, som CEO'en giver til CIO'en, den største procent," lyder det fra Tomas Hannibal Nielsen med henvisning til, hvad de andre lederfunktioner får af procenter, når CEO'en skal fordele de 100 procent til ledelsen af de digitale forandringer.

Fremtidens it-chef - er det dig?

Det betyder dog ikke, at man så som it-chef kan læne sig tilbage i kontorstolen og fortsætte som hidtil.

Tværtimod lyder budskabet fra Gartner, at man skal i gang med at definere den fremtidige it-chef-rolle i organisationen, hvis man ikke allerede har taget hul på det.

Spørgsmålet er så, om den traditionelle it-chef i virksomheden formår at gentænke og modernisere sin egen profil, eller om det er en helt ny type it-chef, man skal rekruttere til virksomheden?

"Hvis du kigger på den typiske CIO i dag, så har vedkommende typisk en smartphone, køber apps og kører måske sågar i en Tesla, hvor computerne i bilen hele tiden bliver opdateret. Så der er ikke noget, der siger, at fordi du er CIO i dag, magter du ikke at agere i en digital verden."

"Det er mere, om du vil, for CIO-rollen er gået fra at være en it-støttefunktion til at kunne være rigtig mange ting. CIO'er skal derfor finde ud af, hvad det er, de vil."

Det skal du fokusere på i 2015

Gartner har tre hovedbudskaber til dig som CIO her i 2015:

- Du skal sikre, at digitaliseringen kommer i første række. Det indebærer eksempelvis, at du forholder dig til nye teknologier, der vinder mere og mere indpas.

Eksempelvis kunne det være internet of things, 3D print og robotter. Hertil kommer mobility, cloud, big data og sociale medier (Nexus of Forces), som i høj grad er grundlaget for digitaliseringen.

- Du skal have en struktureret tilgang til at måle den værdi, it-løsningerne giver virksomheden. Frem for at fokusere på, hvad it-omkostningerne er, skal du tænke i, hvad det er for en værdi, it skaber.

- Du skal gå fra kontrol til visioner. Digital ledelse betyder noget i hele virksomheden, så det gamle kontrol-mantra skal erstattes af et visions-mantra, der tager udgangspunkt i, hvordan man får drevet virksomheden frem inden for den digitale agenda.

Læs også:

Besked til it-afdelingerne: I kan snart blive splittet op i to hold

It-afdelingen tvunget ud på sidelinjen - sådan erobrer i magten tilbage

Dansk CIO toptuner it-afdelingen: Her er opskriften

På besøg i Saxo Bank: 800 internationale it-folk og benhård projektstyring

It-chef, så er det nu: Her er din gyldne mulighed for et karriere-boost

It-chefer kæmper med fortiden: Anses stadig mest som driftsfolk

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos