Her er de mest populære chat-tjenester - er du med på moden?

Chat-apps og -tjenester buldrer frem. Her kan du se, hvad de fleste bruger.

Artikel top billede

Rigtig mange danskere brugere i dag chat-tjenester som WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage og Skype. 

En del bruger også Viber, Snapchat og KakaoTalk. Og hvem ved, måske der faktisk stadig findes folk, der bruger ICQ?

Danskerne er faktisk så vilde med denne form for kommunikation, at det har betydet et markant fald i brugen af den ellers så populære SMS.

SMS'en har dog som emailen stadig den klare fordel, at det er en kommunikationsstandard, der fungerer på tværs af platforme.

I modsætning til eksempel via iMessage og WhatsApp, der ikke taler med hinanden.

En del bruger all-in-one chat-klienter som Pidgin, Trillian og Digsby, der gør det muligt at samle kommunikationen fra flere chat-tjenester ét sted.

Her er de mest populære

Men mens der altså efterhånden findes et hav af forskellige chat-løsninger, er der stadig et stort spring fra de absolut mest populære tjenester til underskoven af mindre kendte og populære løsninger.

En ny opgørelse fra Forrester giver et indblik, hvilke chat-tjenester, man typisk anvender i vores del af verden i dag.

Analysefirmaet kan baggrund af en onlineundersøgelse blandt 11.939 europæere over 16 år konkludere, at WhatsApp er den mest populære tjeneste blandt de adspurgte.

28 procent af deltagerne i undersøgelsen bruger jævnlig WhatsApp, der jo i øvrigt er blevet opkøbt af Facebook for svimlende 100 milliarder kroner.

Andenpladsen i Forrester-undersøgelsen over de mest populære tjenester i Europa går til netop Facebook, hvis Facebook Messenger bruges jævnligt af 26 procent af de adspurgte.

Tredje- og fjerdepladsen går til Skype. Skypes videosamtaler anvendes af 16 procent, mens Shype-chatten anvendes jævnligt af 11 procent af respondenterne.

Hvor chatter du i dag?

Som Forrester dog også skriver, er der stor forskel fra land til land i Europa,

"Facebook Messenger og WhatsApp viser ensartet fremdrift i Europa, men vi ser overraskende variationer på lande-niveau. Eksempelvis dominerer WhatsApp klart messaging-landskabet i Spanien, Tyskland og Holland, mens Facebook Messenger fører an i England, Frankrig og Sverige," lyder det fra analysefirmaet, der dog ikke afslører, hvordan det ser ud i Danmark.

Brug gerne debatten til at fortælle om de chat-tjenester, du anvender - og hvorfor netop de tjenester giver god mening for dig?

Læs også:

Tre gode bud på all-in-one chat-klienter

Vi nægter at droppe emailen: Slår alle andre værktøjer på jobbet

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S