iPhone 6-effekten: iOS vinder frem - Android går tilbage

Apple vinder pludselig markedsandele over Android i en række af verdens største markeder. Det skyldes primært de nye iPhone 6'ere.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Apple kan tydeligt mærke effekten på de nye iphones, iPhone 6 og iPhone 6 Plus, på selskabets markedsandele på det globale smartphone-marked.

De to nye iPhone-modeller har solgt ganske godt i november måned, lyder det fra analysehuset Kantar Worldpanel Comtech, der måler i verdens store lande.

Selskabet meddeler, at iOS' markedsandele er steget i samtlige lande, som det monitorerer bortset fra Japan, siden iPhone 6'erne blev lanceret.

Du kan læse vores test af iPhone 6 Plus her

Ifølge tallene fra Kantar Worldpanel Comtech er Apples fremgang sket på bekostning af Googles Android, der er gået tilbage i udbredelse for første gang siden efteråret 2013.

Android er dog fortsat verdens klart mest udbredte mobile styresystem.

På det store amerikanske marked er iOS' markedsandel steget fra 43,1 procent i sommer til 47,4 procent ved årets udgang.

Her faldt Androids markedsandel i samme periode fra 50,4 procent til 48,4 procent, hvilket altså betyder, at Android nu kun er et enkelt procentpoint foran iOS i USA.

Microsofts Windows Phone faldt i samme periode fra 4,6 procent til blot tre procent.

På det europæiske marked sidder Android tungt i sadlen med en markedsandel på 69,9 procent, som dog er 3,2 procentpoint mindre end i 2013.

Kantar Worldpanel Comtech peger på, at tallene tyder på, at Android-brugerne er begyndt at sive over mod Apples iPhones med iPhone 6-modellerne som hovedtrækplasteret.

Til gengæld siver kun ganske få iOS-brugere over til Android, når de skifter telefon.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura