iPhone 6-effekten: iOS vinder frem - Android går tilbage

Apple vinder pludselig markedsandele over Android i en række af verdens største markeder. Det skyldes primært de nye iPhone 6'ere.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Apple kan tydeligt mærke effekten på de nye iphones, iPhone 6 og iPhone 6 Plus, på selskabets markedsandele på det globale smartphone-marked.

De to nye iPhone-modeller har solgt ganske godt i november måned, lyder det fra analysehuset Kantar Worldpanel Comtech, der måler i verdens store lande.

Selskabet meddeler, at iOS' markedsandele er steget i samtlige lande, som det monitorerer bortset fra Japan, siden iPhone 6'erne blev lanceret.

Du kan læse vores test af iPhone 6 Plus her

Ifølge tallene fra Kantar Worldpanel Comtech er Apples fremgang sket på bekostning af Googles Android, der er gået tilbage i udbredelse for første gang siden efteråret 2013.

Android er dog fortsat verdens klart mest udbredte mobile styresystem.

På det store amerikanske marked er iOS' markedsandel steget fra 43,1 procent i sommer til 47,4 procent ved årets udgang.

Her faldt Androids markedsandel i samme periode fra 50,4 procent til 48,4 procent, hvilket altså betyder, at Android nu kun er et enkelt procentpoint foran iOS i USA.

Microsofts Windows Phone faldt i samme periode fra 4,6 procent til blot tre procent.

På det europæiske marked sidder Android tungt i sadlen med en markedsandel på 69,9 procent, som dog er 3,2 procentpoint mindre end i 2013.

Kantar Worldpanel Comtech peger på, at tallene tyder på, at Android-brugerne er begyndt at sive over mod Apples iPhones med iPhone 6-modellerne som hovedtrækplasteret.

Til gengæld siver kun ganske få iOS-brugere over til Android, når de skifter telefon.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S