Ekspert advarer: BI-projektledere skal være på vagt

BI-løsningernes succes eller fiasko afhænger i høj grad af af alt muligt andet end teknologien - og derfor skal der fokus på forandringsledelse.

Artikel top billede

Det fleste virksomhedsledere er enige om, at agilitet og evnen til hurtigt at foretage ændringer i forretningen er helt afgørende i dag.

Business Intelligence, der i mange virksomheder er det afgørende beslutnings-redskab, skal understøtte den virkelighed - men det er langt fra altid tilfældet.

Det skriver Forresters BI-ekspert, Boris Evelson, i en kommentar til udviklingen på BI-markedet.

Udfordringen er dog ikke nødvendigvis BI-applikationerne eller teknologierne, men i lige så høj grad de mennesker, der anvender løsningerne:

"BI-forandringerne er vedblivende; ofte ændrer mange ting sig samtidig. Et element, der ofte er placeret på bagsædet, er den påvirkning forandringer har på menneskene i organisationen," skriver Boris Evelson.

Det skal du fokusere på

Han mener, at man er nødt til at indføre BI-løsninger, der kan måle og brugen og performance på de BI-løsninger, der er i spil i virksomheden. Samtidig skal der mere fokus på forandringsledelse i forhold til brugen af BI. 

Når virksomheden eksempelvis gennemgår fusioner eller andre store forandringer i forretningen, er det typisk noget, der strækker sig over måneder eller år.

"I forhold til BI skal nogle forandringer ske inden for få uger eller sågar dage. Alle forandringer vil føre til, at man enten opnår eller fejler med at opnå et forretningsmål."

"I den moderne verden kan man ikke overlade teknologi til teknologi-folket. På BI-området er det særligt udfordrende og kritisk med den øgede kompleksitet, der kommer med mere forretnings-involvering."

Forrester-rådgiveren peger på, at BI-applikationerne adskiller sig fra mange andre applikationer i virksomheden ved, at det BI ejet af forretningen, ikke it-afdelingen.

"I BI-verdenen er teknologien alles arbejde," skriver han og forklarer, at der er stor forskel på projektledere og ledere, der har ansvaret for forandringer.

"Projektledere fokuserer på opgaver, forandrings-ledere på mennesker."

"Omhyggelig forberedelse på BI-forandringer er kritisk for succes. Dette betyder, at man skal skabe en awareness for behovet for og værdien af forandringsledelse."



Læs også:

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS