Ekspert advarer: BI-projektledere skal være på vagt

BI-løsningernes succes eller fiasko afhænger i høj grad af af alt muligt andet end teknologien - og derfor skal der fokus på forandringsledelse.

Artikel top billede

Det fleste virksomhedsledere er enige om, at agilitet og evnen til hurtigt at foretage ændringer i forretningen er helt afgørende i dag.

Business Intelligence, der i mange virksomheder er det afgørende beslutnings-redskab, skal understøtte den virkelighed - men det er langt fra altid tilfældet.

Det skriver Forresters BI-ekspert, Boris Evelson, i en kommentar til udviklingen på BI-markedet.

Udfordringen er dog ikke nødvendigvis BI-applikationerne eller teknologierne, men i lige så høj grad de mennesker, der anvender løsningerne:

"BI-forandringerne er vedblivende; ofte ændrer mange ting sig samtidig. Et element, der ofte er placeret på bagsædet, er den påvirkning forandringer har på menneskene i organisationen," skriver Boris Evelson.

Det skal du fokusere på

Han mener, at man er nødt til at indføre BI-løsninger, der kan måle og brugen og performance på de BI-løsninger, der er i spil i virksomheden. Samtidig skal der mere fokus på forandringsledelse i forhold til brugen af BI. 

Når virksomheden eksempelvis gennemgår fusioner eller andre store forandringer i forretningen, er det typisk noget, der strækker sig over måneder eller år.

"I forhold til BI skal nogle forandringer ske inden for få uger eller sågar dage. Alle forandringer vil føre til, at man enten opnår eller fejler med at opnå et forretningsmål."

"I den moderne verden kan man ikke overlade teknologi til teknologi-folket. På BI-området er det særligt udfordrende og kritisk med den øgede kompleksitet, der kommer med mere forretnings-involvering."

Forrester-rådgiveren peger på, at BI-applikationerne adskiller sig fra mange andre applikationer i virksomheden ved, at det BI ejet af forretningen, ikke it-afdelingen.

"I BI-verdenen er teknologien alles arbejde," skriver han og forklarer, at der er stor forskel på projektledere og ledere, der har ansvaret for forandringer.

"Projektledere fokuserer på opgaver, forandrings-ledere på mennesker."

"Omhyggelig forberedelse på BI-forandringer er kritisk for succes. Dette betyder, at man skal skabe en awareness for behovet for og værdien af forandringsledelse."



Læs også:

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Annonce

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network