Ekspert advarer: BI-projektledere skal være på vagt

BI-løsningernes succes eller fiasko afhænger i høj grad af af alt muligt andet end teknologien - og derfor skal der fokus på forandringsledelse.

Artikel top billede

Det fleste virksomhedsledere er enige om, at agilitet og evnen til hurtigt at foretage ændringer i forretningen er helt afgørende i dag.

Business Intelligence, der i mange virksomheder er det afgørende beslutnings-redskab, skal understøtte den virkelighed - men det er langt fra altid tilfældet.

Det skriver Forresters BI-ekspert, Boris Evelson, i en kommentar til udviklingen på BI-markedet.

Udfordringen er dog ikke nødvendigvis BI-applikationerne eller teknologierne, men i lige så høj grad de mennesker, der anvender løsningerne:

"BI-forandringerne er vedblivende; ofte ændrer mange ting sig samtidig. Et element, der ofte er placeret på bagsædet, er den påvirkning forandringer har på menneskene i organisationen," skriver Boris Evelson.

Det skal du fokusere på

Han mener, at man er nødt til at indføre BI-løsninger, der kan måle og brugen og performance på de BI-løsninger, der er i spil i virksomheden. Samtidig skal der mere fokus på forandringsledelse i forhold til brugen af BI. 

Når virksomheden eksempelvis gennemgår fusioner eller andre store forandringer i forretningen, er det typisk noget, der strækker sig over måneder eller år.

"I forhold til BI skal nogle forandringer ske inden for få uger eller sågar dage. Alle forandringer vil føre til, at man enten opnår eller fejler med at opnå et forretningsmål."

"I den moderne verden kan man ikke overlade teknologi til teknologi-folket. På BI-området er det særligt udfordrende og kritisk med den øgede kompleksitet, der kommer med mere forretnings-involvering."

Forrester-rådgiveren peger på, at BI-applikationerne adskiller sig fra mange andre applikationer i virksomheden ved, at det BI ejet af forretningen, ikke it-afdelingen.

"I BI-verdenen er teknologien alles arbejde," skriver han og forklarer, at der er stor forskel på projektledere og ledere, der har ansvaret for forandringer.

"Projektledere fokuserer på opgaver, forandrings-ledere på mennesker."

"Omhyggelig forberedelse på BI-forandringer er kritisk for succes. Dette betyder, at man skal skabe en awareness for behovet for og værdien af forandringsledelse."



Læs også:

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems