Verdens mest populære chat-app er nu klar til computeren

Chat-tjenesten WhatsApp, der anvendes af flere hundrede millioner mennesker verden over, vil ikke længere nøjes med smartphonen som platform.

Artikel top billede

Chat-tjenesten WhatsApp, der efter eget udsagn har over 700 millioner brugere, har hidtil primært fokuseret på smartphonen som platform.

Det skal der dog nu laves om på, meddeler WhatsApp, der sidste år blev opkøbt af Facebook for svimlende 100 milliarder kroner.

"I dag har millioner af jer for første gang mulighed for at bruge WhatsApp i jeres webbrowser," lyder det fra WhatApp.

"Vores web-klient er en simpel forlængelse af din telefon: Web-browseren spejler samtaler og beskeder fra din mobile enhed - det betyder, at alle dine beskeder stadig lever på din telefon," skriver selskabet.

Den nye browser-løsning kan findes på web.whatsapp.com, hvor man skal scanne en QR-kode for at komme i gang.

Flere begræsninger

Det fremgår dog også af beskeden fra WhatsApp, at der endnu er en del begræsninger i browser-løsningen.

"Din telefon skal forblive tilsluttet internettet for, at vores web-klient virker og sørg venligst for at installere den seneste version af WhatsApp på din telefon."

"Desværre kan vi lige nu ikke tilbyde web-klienten til vores iOS-brugere på grund af begrænsninger i Apple-platformen."

Vi er vilde med at chatte

Rigtig mange danskere brugere i dag chat-tjenester som WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage og Skype.

Danskerne er faktisk så vilde med denne form for kommunikation, at det har betydet et markant fald i brugen af den ellers så populære SMS.

Analysefirmaet Forrester har på baggrund af en onlineundersøgelse blandt 11.939 europæere over 16 år konkluderet, at WhatsApp er den mest populære tjeneste blandt de adspurgte.

28 procent af deltagerne i undersøgelsen bruger jævnlig WhatsApp. Andenpladsen i Forrester-undersøgelsen over de mest populære tjenester i Europa går til Facebook Messenger, der bruges jævnligt af 26 procent af de adspurgte.

Tredje- og fjerdepladsen går til Skype. Skypes videosamtaler anvendes af 16 procent, mens Skype-chatten anvendes jævnligt af 11 procent af respondenterne.

Læs også:

Her er de mest populære chat-tjenester - er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job