Ny iOS-opdatering klar: Nu behøver du ikke længere at slette dine apps

Apple har frigivet iOS 8.1.3 til iPhone og iPad. I modsætning til tidligere versioner er pladskravene skrumpet betydeligt. Det betyder, at du nu ikke længere er nødt til at slette apps for at få plads til styresystemet.

Artikel top billede

Da Apple i efteråret frigav sit iOS 8-styresystem til iPad og iPhone, var der tale om en af de helt store versioner fra selskabet.

iOS 8 var dog stort på mere end én måde - for kravene til den tilgængelige plads på Apple-enhederne faldt mange for brystet.

"Opdateringen kan ikke installeres, fordi det kræver mindst 6,9 GB lagringsplads," lød beskeden hos nogle brugere, der altså måtte i gang med at slette apps, hvis de ville have opdateringen trådløst.

Da Computerworld selv prøvede at hente iOS 8 til en iPhone 5, var det dog "kun" 4,6 GB lagringsplads, der var brug for - men ikke desto mindre altså ganske meget plads.

Her er iOS 8.1.3

Det laver Apple imidlertig nu om på, for med opdateringen iOS 8.1.3 er plads-kravene mindsket betydeligt.

Det skriver blandt andre The Verge, der kan berette, at man eksempelvis kan installere opdateringen på en 16 GB iPad Mini, der kun har 445 MB tilgængelig storage.

Apple selv oplyser ikke om de konkrete pladskrav i opdaterings-oversigten, men skriver blot, at den "reducerer den mængde storage, der kræves for at foretage en softwareopdatering."

Apple, der i øvrigt også netop har udsendt en opdatering til Mac-styresystemet Yosemite, skriver desuden, at iOS 8.1.3 løser et problem med brugere, der ikke kunne bruge deres Apple ID til Beskeder og Facetime, men ellers er det kun mindre ændringer, der er tale om.

Hvis du vil hente iOS 8.1.3, skal du gå ind under Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering på din Apple-gadget.

For at du kan få iOS 8, kræver det dog, at dit Apple-grej ikke er alt for gammelt.

Det betyder, at din iPhone skal være en 4s eller nyere model, og at det skal være en iPad 2 eller nyere, du har liggende på sofabordet.

Læs også:

Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Apple opdaterer Yosemite igen: Forsøger at løse WiFi-problemer på din Mac igen

Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS