Ny iOS-opdatering klar: Nu behøver du ikke længere at slette dine apps

Apple har frigivet iOS 8.1.3 til iPhone og iPad. I modsætning til tidligere versioner er pladskravene skrumpet betydeligt. Det betyder, at du nu ikke længere er nødt til at slette apps for at få plads til styresystemet.

Artikel top billede

Da Apple i efteråret frigav sit iOS 8-styresystem til iPad og iPhone, var der tale om en af de helt store versioner fra selskabet.

iOS 8 var dog stort på mere end én måde - for kravene til den tilgængelige plads på Apple-enhederne faldt mange for brystet.

"Opdateringen kan ikke installeres, fordi det kræver mindst 6,9 GB lagringsplads," lød beskeden hos nogle brugere, der altså måtte i gang med at slette apps, hvis de ville have opdateringen trådløst.

Da Computerworld selv prøvede at hente iOS 8 til en iPhone 5, var det dog "kun" 4,6 GB lagringsplads, der var brug for - men ikke desto mindre altså ganske meget plads.

Her er iOS 8.1.3

Det laver Apple imidlertig nu om på, for med opdateringen iOS 8.1.3 er plads-kravene mindsket betydeligt.

Det skriver blandt andre The Verge, der kan berette, at man eksempelvis kan installere opdateringen på en 16 GB iPad Mini, der kun har 445 MB tilgængelig storage.

Apple selv oplyser ikke om de konkrete pladskrav i opdaterings-oversigten, men skriver blot, at den "reducerer den mængde storage, der kræves for at foretage en softwareopdatering."

Apple, der i øvrigt også netop har udsendt en opdatering til Mac-styresystemet Yosemite, skriver desuden, at iOS 8.1.3 løser et problem med brugere, der ikke kunne bruge deres Apple ID til Beskeder og Facetime, men ellers er det kun mindre ændringer, der er tale om.

Hvis du vil hente iOS 8.1.3, skal du gå ind under Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering på din Apple-gadget.

For at du kan få iOS 8, kræver det dog, at dit Apple-grej ikke er alt for gammelt.

Det betyder, at din iPhone skal være en 4s eller nyere model, og at det skal være en iPad 2 eller nyere, du har liggende på sofabordet.

Læs også:

Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Apple opdaterer Yosemite igen: Forsøger at løse WiFi-problemer på din Mac igen

Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S