Ny iOS-opdatering klar: Nu behøver du ikke længere at slette dine apps

Apple har frigivet iOS 8.1.3 til iPhone og iPad. I modsætning til tidligere versioner er pladskravene skrumpet betydeligt. Det betyder, at du nu ikke længere er nødt til at slette apps for at få plads til styresystemet.

Artikel top billede

Da Apple i efteråret frigav sit iOS 8-styresystem til iPad og iPhone, var der tale om en af de helt store versioner fra selskabet.

iOS 8 var dog stort på mere end én måde - for kravene til den tilgængelige plads på Apple-enhederne faldt mange for brystet.

"Opdateringen kan ikke installeres, fordi det kræver mindst 6,9 GB lagringsplads," lød beskeden hos nogle brugere, der altså måtte i gang med at slette apps, hvis de ville have opdateringen trådløst.

Da Computerworld selv prøvede at hente iOS 8 til en iPhone 5, var det dog "kun" 4,6 GB lagringsplads, der var brug for - men ikke desto mindre altså ganske meget plads.

Her er iOS 8.1.3

Det laver Apple imidlertig nu om på, for med opdateringen iOS 8.1.3 er plads-kravene mindsket betydeligt.

Det skriver blandt andre The Verge, der kan berette, at man eksempelvis kan installere opdateringen på en 16 GB iPad Mini, der kun har 445 MB tilgængelig storage.

Apple selv oplyser ikke om de konkrete pladskrav i opdaterings-oversigten, men skriver blot, at den "reducerer den mængde storage, der kræves for at foretage en softwareopdatering."

Apple, der i øvrigt også netop har udsendt en opdatering til Mac-styresystemet Yosemite, skriver desuden, at iOS 8.1.3 løser et problem med brugere, der ikke kunne bruge deres Apple ID til Beskeder og Facetime, men ellers er det kun mindre ændringer, der er tale om.

Hvis du vil hente iOS 8.1.3, skal du gå ind under Indstillinger - Generelt - Softwareopdatering på din Apple-gadget.

For at du kan få iOS 8, kræver det dog, at dit Apple-grej ikke er alt for gammelt.

Det betyder, at din iPhone skal være en 4s eller nyere model, og at det skal være en iPad 2 eller nyere, du har liggende på sofabordet.

Læs også:

Apple til iPhone- og iPad-brugerne: Fjern apps så der er plads til vores iOS 8

Apple opdaterer Yosemite igen: Forsøger at løse WiFi-problemer på din Mac igen

Apple slår alle rekorder: Aldrig nogensinde har et firma tjent så mange penge på et enkelt kvartal

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job