Nu kan du få Outlook gratis til iOS og Android

Microsoft presser sig nu igen over på Apples og Googles platforme med services. Denne gang er det Outlook, som kan hentes som en app til iOS og Android - og den er endda gratis.

Artikel top billede

Microsofts strategi med at rykke services over på de konkurrerende platforme ser ud til at virke. I hvert fald har over 80 millioner hentet Office for iPhone og iPad.

Og nu kommer Microsoft med endnu en app til de Apple-glade eller Android-loyale. Outlook for iOS eller Outlook for Android (preview) er nu begge kommet i app-butikkerne.

Samtidig bliver Office-pakken for Android også fjernet fra sin "preview"-status, og er nu et færdigt produkt.

Outlook-app'en minder meget om app'en til Windows Phone og har samme design om Outlook 365 til computeren.

App'en understøtter Exchange, Outlook.com, Yahoo! Mail, Gmail og andre større mailservices - ligesom på computeren.

Opkøb fører til Outlook til iOS og Android
Selvom app'en ligner Oulook 365 på PC, så er app'en et resultat af et opkøb tidligere på året af firmaet Acompli, som Microsoft formodentligt gav 1,3 milliarder kroner for.

Indtil videre er app'en mere eller mindre ens med den gamle Acompli, så det handler mest af alt om et rebrand, men Microsoft har planer om at komme med ugentlige opdateringer, så app'en med tiden distancerer sig mere fra sit tidligere jeg.

App'en har indbygget Google Drive og Dropbox-integration, og selvom Microsoft nok hellere så folk benytte OneDrive, så beholder den nye Outlook-app integrationen med de konkurrerende sky-tjenester.

Du kan se app'en forklaret i videoen herunder.

Læs også: Microsofts nye Office-apps: Masser af touch, mobil og cloud - men også tastatur og mus

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect