BI-markedet er ved at blive totalt forandret - og det er ikke kun en god ting

Markedet for business intelligence er ved at blive vendt helt på hovedet for både leverandører og brugere. Alvorlige udfordringer lurer i horisonten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det ser ud til, at 'disruption' snart også bliver et ord, man skal til at vænne sig til på BI-markedet.

I hvert skriver analysefirmaet Gartner i en ny analyse, at de traditionelle modeller for business intelligence og data-analyser nedbrydes, når magtbalancen i virksomhederne tipper til fordel for forretningsenhederne og på bekostning af it-organisationen.

Gartner mener, at den meget omtalte demokratisering af adgangen til data har en afgørende betydning for hele BI-markedet:

"Gartner forventer, at de fleste forretningsbrugere og -analytikere i organisationerne i 2017 vil have adgang til selvbetjeningsværktøjer til at forberede data til analyser."

Nu bliver det mainstream

Analysefirmaet påpeger, at netop forberedelserne til dataanalyser - hvor man sikrer at de rette data kan bearbejdes og anvendes - traditionelt er noget af det mest besværlige og tidskrævende på BI-fronten, men at det nu er ved at ændre sig.

"Men det kræver særlige kompetencer. Selvbetjning af data-integrering kræver, at brugerne både mestrer de tekniske aspekter og kravene fra forretningen i forhold til at indsamle data."

"Gartner venter, at basale mashup-funktioner for forretningsbrugere bliver mainstream som en del af data discovery-værktøjerne i den nærmeste fremtid."

"Leverandører af data discovery og traditionel BI vil formentlig reagere på dette krav og mulighederne for at tilføre værdi ved at udvide deres egne løsninger til data-mashup for forretningsbrugere og inkludere mere avancerede funktioner til data preparation."

Her er alle udfordringerne 

Det øgede fokus på selvbetjenings-løsninger i BI-verdenen kan dog også medføre nye udfordringer.

Gartner skriver blandt andet, at det formentlig vil være under 10 procent af de nye BI-initiativer, der vil blive styret på en måde, der forhindrer inkonsistens, hvilket kan påvirke virksomheden negativt.

"Slutbrugernes krav om adgang til forretningsdata har - sammen med it-afdelingens manglende evne til at imødekomme dette - manifesteret sig i selvbetjenings BI-initiativer i mange organisationer."

"De voksende datamængder, hastigheden og særligt variationen har sat yderligere fart på denne trend," skriver Gartner og peger på, at leverandørerne blandt andet forsøger at matche efterspørgslen med letanvendelige, cloud-baserede BI-værktøjer.

"Ofte er disse værktøjer inmplementeret af forretningsenheder, der er gået uden om it-afdelingen, og et resultat af det er, at de udsættes for analytisk rod - en inkonsistent og ukomplet brug af data, impulsiv udvikling af målinger og formularer og enten for begrænset eller ubegrænset deling af resultaterne."

Læs også:

Ekspert advarer: BI-projekt-ledere skal være på vagt

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS