BI-markedet er ved at blive totalt forandret - og det er ikke kun en god ting

Markedet for business intelligence er ved at blive vendt helt på hovedet for både leverandører og brugere. Alvorlige udfordringer lurer i horisonten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det ser ud til, at 'disruption' snart også bliver et ord, man skal til at vænne sig til på BI-markedet.

I hvert skriver analysefirmaet Gartner i en ny analyse, at de traditionelle modeller for business intelligence og data-analyser nedbrydes, når magtbalancen i virksomhederne tipper til fordel for forretningsenhederne og på bekostning af it-organisationen.

Gartner mener, at den meget omtalte demokratisering af adgangen til data har en afgørende betydning for hele BI-markedet:

"Gartner forventer, at de fleste forretningsbrugere og -analytikere i organisationerne i 2017 vil have adgang til selvbetjeningsværktøjer til at forberede data til analyser."

Nu bliver det mainstream

Analysefirmaet påpeger, at netop forberedelserne til dataanalyser - hvor man sikrer at de rette data kan bearbejdes og anvendes - traditionelt er noget af det mest besværlige og tidskrævende på BI-fronten, men at det nu er ved at ændre sig.

"Men det kræver særlige kompetencer. Selvbetjning af data-integrering kræver, at brugerne både mestrer de tekniske aspekter og kravene fra forretningen i forhold til at indsamle data."

"Gartner venter, at basale mashup-funktioner for forretningsbrugere bliver mainstream som en del af data discovery-værktøjerne i den nærmeste fremtid."

"Leverandører af data discovery og traditionel BI vil formentlig reagere på dette krav og mulighederne for at tilføre værdi ved at udvide deres egne løsninger til data-mashup for forretningsbrugere og inkludere mere avancerede funktioner til data preparation."

Her er alle udfordringerne 

Det øgede fokus på selvbetjenings-løsninger i BI-verdenen kan dog også medføre nye udfordringer.

Gartner skriver blandt andet, at det formentlig vil være under 10 procent af de nye BI-initiativer, der vil blive styret på en måde, der forhindrer inkonsistens, hvilket kan påvirke virksomheden negativt.

"Slutbrugernes krav om adgang til forretningsdata har - sammen med it-afdelingens manglende evne til at imødekomme dette - manifesteret sig i selvbetjenings BI-initiativer i mange organisationer."

"De voksende datamængder, hastigheden og særligt variationen har sat yderligere fart på denne trend," skriver Gartner og peger på, at leverandørerne blandt andet forsøger at matche efterspørgslen med letanvendelige, cloud-baserede BI-værktøjer.

"Ofte er disse værktøjer inmplementeret af forretningsenheder, der er gået uden om it-afdelingen, og et resultat af det er, at de udsættes for analytisk rod - en inkonsistent og ukomplet brug af data, impulsiv udvikling af målinger og formularer og enten for begrænset eller ubegrænset deling af resultaterne."

Læs også:

Ekspert advarer: BI-projekt-ledere skal være på vagt

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS