BI-markedet er ved at blive totalt forandret - og det er ikke kun en god ting

Markedet for business intelligence er ved at blive vendt helt på hovedet for både leverandører og brugere. Alvorlige udfordringer lurer i horisonten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det ser ud til, at 'disruption' snart også bliver et ord, man skal til at vænne sig til på BI-markedet.

I hvert skriver analysefirmaet Gartner i en ny analyse, at de traditionelle modeller for business intelligence og data-analyser nedbrydes, når magtbalancen i virksomhederne tipper til fordel for forretningsenhederne og på bekostning af it-organisationen.

Gartner mener, at den meget omtalte demokratisering af adgangen til data har en afgørende betydning for hele BI-markedet:

"Gartner forventer, at de fleste forretningsbrugere og -analytikere i organisationerne i 2017 vil have adgang til selvbetjeningsværktøjer til at forberede data til analyser."

Nu bliver det mainstream

Analysefirmaet påpeger, at netop forberedelserne til dataanalyser - hvor man sikrer at de rette data kan bearbejdes og anvendes - traditionelt er noget af det mest besværlige og tidskrævende på BI-fronten, men at det nu er ved at ændre sig.

"Men det kræver særlige kompetencer. Selvbetjning af data-integrering kræver, at brugerne både mestrer de tekniske aspekter og kravene fra forretningen i forhold til at indsamle data."

"Gartner venter, at basale mashup-funktioner for forretningsbrugere bliver mainstream som en del af data discovery-værktøjerne i den nærmeste fremtid."

"Leverandører af data discovery og traditionel BI vil formentlig reagere på dette krav og mulighederne for at tilføre værdi ved at udvide deres egne løsninger til data-mashup for forretningsbrugere og inkludere mere avancerede funktioner til data preparation."

Her er alle udfordringerne 

Det øgede fokus på selvbetjenings-løsninger i BI-verdenen kan dog også medføre nye udfordringer.

Gartner skriver blandt andet, at det formentlig vil være under 10 procent af de nye BI-initiativer, der vil blive styret på en måde, der forhindrer inkonsistens, hvilket kan påvirke virksomheden negativt.

"Slutbrugernes krav om adgang til forretningsdata har - sammen med it-afdelingens manglende evne til at imødekomme dette - manifesteret sig i selvbetjenings BI-initiativer i mange organisationer."

"De voksende datamængder, hastigheden og særligt variationen har sat yderligere fart på denne trend," skriver Gartner og peger på, at leverandørerne blandt andet forsøger at matche efterspørgslen med letanvendelige, cloud-baserede BI-værktøjer.

"Ofte er disse værktøjer inmplementeret af forretningsenheder, der er gået uden om it-afdelingen, og et resultat af det er, at de udsættes for analytisk rod - en inkonsistent og ukomplet brug af data, impulsiv udvikling af målinger og formularer og enten for begrænset eller ubegrænset deling af resultaterne."

Læs også:

Ekspert advarer: BI-projekt-ledere skal være på vagt

Er regnearkets tid forbi? Sådan analyserer vi data i dag

Data-analyser 2.0: Her er alle de nye muligheder

Her er Microsofts BI til Office 365: Sådan fungerer det

Vild vækst på BI-markedet: Derfor sælger det så godt

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job